(OMX)C20: Chartet er svagere end de "udenby's"

15. september 2009 08:27

Funktioner
Udskriv artiklen
Send til en ven
Del denne artikelDel denne artikel
Tekststørrelse: A A A A

BØRSUDSIGTEN: S&P500 fortsat på års højeste. Tydelig signalværdi! Skal Citi købes på korrektion? Spekulativ olie!
 
C20 indekset lukkede mandag med et fald på 0,5 pct. (1,83 point) i indeks 331,60.

Europa lukkede stort set uforandret rundt nulstregen med plus 0,2 til minus 0,1 pct. 

Wall Street holdt lukkede med stigninger på mellem 0,2 og 0,6 pct. efter en negativ åbning.

De asiatiske børser noteres en anelse højere til morgen, tirsdag.

De toneangivne europæiske aktieindeks ses åbne med små plusser på mellem 0,1 og 0,3 pct., når vi lægger morgenens handel med indeksfutures til grund.

BørsUdsigten var ramt af et teknisk fejl ved gårsdagens udsendelse på mail. Denne blev udsendt ca. 1 time senere end normalt.

BørsUdsigten var dog tilgængelig på vores webudgave fra kl. 08:30, hvor den altid vil være uploaded som det første sted. IT afdelingen har meddelt, at de har fundet fejlen, og den er blevet rettet. BørsUdsigten beklager.

Strategi

BørsUdsigten’s overordnede strategi er igen ”sælg (og afvent købesignal)” for C20 indekset på dagsniveauet. Det vil sige sælg på rebounds, og genkøb solgt positioner ved bekræftet brud af 340-42 niveauet.

Timing af køb/salg for ovennævnte strategi benyttes BørsUdsigten’s spekulative vurdering.

BørsUdsigten's spekulative strategi er en handelsstrategi, hvor vi sælger i bevægelsen op imod 340-42 niveauet, og køber i bevægelsen ned mod 320-15 niveauet.

På det korte tertiære plan vil et brud af 332 niveauet udløse salgssignal. Selvom lukkekursen ligger i 131,60 anser BørsUdsigten ikke dette for et reelt brud.

BørsUdsigten arbejder med niveauer. Der er ikke tale om en objektiv videnskab, med en facitliste på 2 decimaler; men en risikostyringsmetode. Brydes niveauet rundt 332 niveauet udløses spekulativt salgssignal. Det forstærkes ved brud af 325 niveauet, og brud af 320-15 niveauet er EXIT alle lange positioner.

BørsUdsigtens overordnede langsigtede strategi for C20 er ”køb og hold” på ugeniveauet. Stop loss for de investorer der har en helt lang investeringsstrategi ligger i 315 niveauet alternativt 280 niveauet, hvis man vil sælge på en trendvending.

Niveau for indeksvurdering: 332

Dagens C20-Udsigt

Det danske C20 indeks forventes at åbne lidt højere til morgen, tirsdag. Der vil primært være fokus på bankaktier.

Wall Street lukkede højere mandag, efter en negativ åbning.

Man havde set frem til præsident Obama’s tale på 1 årsdagen for Lehman Bros. kollaps. Han talte om gennemsigtighed og ansvarlighed, og ny lovgivning for at imødegå bankledelsernes ”Tag selv bord”.

Når man taler om ansvar – må der også være nogen der stilles til ansvar. Endnu er ingen på Wall Street stillet til ansvar for deres handlinger – bortset fra de underordnede ansatte, der har mistet deres jobs – men de ansvarlige for selskabernes politik – dem der ansvarlige for, at skatteydernes ”penge/kreditværdighed” har måttet kautionere for ledere med Gigantlønninger i form af bonusser og aktieoptioner.

Hvordan stiller man dem til ansvar for at have drevet det finansielle system til nærmest kollaps?

Lehman Bros. blev syndebukken

Årsag?

Verden (Amerikanerne) skulle se konsekvensen. Dermed havde man en målepind – og et se hvad der sker, hvis vi ikke griber ind.

Havde man grebet ind med støtte af banken, ville det have været umuligt at støtte det finansielle system med en ”folkelig/politisk” opbakning. Konsekvenserne ville have været meget større. Det svarer til en økonomisk ”Hiroshimabombe” i.e. antallet af ofre vil være mindre – end en fortsættelse af krigen – den økonomiske forståes.

Ja, jeg ved det godt – det er måske en provokation – men måske er der et gran af sandhed i det!

Om ikke andet – bankerne på Wall Street er blevet udråbt til ”The bad guy’s”; men endnu er ingen draget til ansvar – altså bortset fra Lehman Bros.

Ja, Bernard Madoff – har fået sin straf – men det har ikke noget med den økonomiske krise at gøre. Altså bortset fra, at sagen kom op til overfladen på grund af krisen – men den ville være kommet frem før eller siden.

En konsekvens af redningsplanen er store offentlige aktiebesiddelser. En af dem Citigroup. Her har finansministeriet siden den 10. september frit kunnet sælge deres 34 pct’s andel i banken (hvilket har været nævnte flere gange i BørsUdsigten).

Der forhandles om salg af ovennævnte aktieandel.
 
Signalværdien er tydelig

USA’s finansministerium, ønsker ikke at eje aktier/spekulere i aktier, hvorfor der er indledt forhandlinger om afvikling af den 34 procents ejerandel i Citigroup.

Indtil videre har finansministeriet tjent mellem 8-10 mia. USD på aktieposten på det nuværende kursniveau. Så det er en positiv historie.

Selvom der fortsat er risiko for store nedskrivninger på aktiver – specielt hvis den generelle økonomiske situation yderligere forværres – vurderer BørsUdsigten, at en fast placering af de 34 pct. store aktiepost, vil medføre en stigning i aktiekursen fra de nuværende 4,5 USD. Det betyder, at større korrektioner i aktien skal benyttes til køb.

Salget vil betyde en realistisk værdisætning af finansgruppen, idet en køber også vil tage hensyn til de 45 mia. USD TARP funds, der skal tilbagebetales til staten, samt en realistisk pris på Citi’s aktiver (ex. latente nedskrivninger) – En køber ønsker ikke at gøre en dårlig handel.

Så benyt korrektioner til yderligere køb ud fra en overordnet betragtning. Timingmæssigt se vurdering nedenfor.

Ser vi på dagschartet for Citi har vi fået et lille salgssignal i går, mandag.

BørsUdsigten vurderer, at man skal time køb af Citigroup til brud af den faldende trendlinie p.t. i 4,60 niveauet. Tertiært ligger vi i en faldende trendkanal, hvilket indikerer, at man skal afvente spekulative køb. Efter endt korrektion sættes overliggeren til 7,6 USD pr aktie – i første omgang.

BørsUdsigten vurderer, at banken vil blive ”samlet op” kursmæssigt senest ved 3,90-80 niveauet.

Omsætningsmæssigt har handelen i Citi været forholdsmæssig stor i stigningsperioden fra medio juli indtil nu. Det indikerer styrke i bevægelsen. De korte indikatorer ligger nogenlunde neutralt, hvorimod de matematiske signalmodeller ligger i rent sælg.

Citi noteredes mandag i 4,41 USD pr. aktie.

Citi: Dagschart

Graf: Vikingen

I øvrigt reagerede de fleste banker positivt på Obama’s tale, hvilket kan give en indikation om at de europæiske og danske banker har lidt til gode.

På makroniveau, kommer der tal for detailsalg, forretningslagre, og producentpriser (PPI). Sidstnævnte som forvarsel på morgendagens rigtige inflationstal (CPI).

Dow Jones lukkede mandag, med en stigning på 0,2 pct. (21,39 point) i indeks 9.626,80.

S&P500 steg med 0,6 pct. (6,61 point) i index 1.049,34.

Nasdaq Composite steg med 0,5 pct. (10,88 point) i indeks 2.091.78.

S&P500

Ser vi på dagschartet for S&P500 (1.049), forstærkedes købesignalet efter at den gamle bund (støtte) i 1.040-35 niveauet blev testet – og afviste. Den tertiære acceleration er altså fortsat intakt. Brud af 1.040-35 vil udløse spekulativt salgssignal (stop loss) på chartet. Sekundært skal vi have et brud af 995-80 niveauet før der udløses stop loss.

Ser vi på de korte indikatorer, tyder alt på at vi skal yderligere op de næste dage. Både momentum og RSI9 peger op med god acceleration. Rent køb i de lange matematiske signalmodeller.

Den glidende devaluering af USD understøtter de amerikanske aktier, både ud fra en eksportvinkel; men også at aktiverne (ligesom råvarerne) afregnes i ”USD”.

S&P500: Dagschart

Graf: Vikingen

Renten på den 10 årige amerikanske statsobligation steg mandag med på 0,07 pct. til 3,42 pct. Den 2 årige lå 0,02 pct. højere i 0,92 pct., og den 30 årige lukkede 0,05 pct. højere i 4,23 pct.

USD noteres kl. 06:25 i 5,088 (5,117) DKK for 1 USD. EUR/USD noteres i 1,462 (1,455) for 1 USD. USD/JPY noteres i 91,1 (90,5). EUR/JPY ligger i 133,2 (131,5).

USD fortsætter sin glidende devaluering.

Guldprisen ligger til morgen i 999 (1.004) USD pr. troy ounce (31,1035 g).

BørsUdsigten har fortsat rent køb i guldaktiver/aktier. BørsUdsigtens stop loss sekundært ligger ved brud af 965-60 niveauet.

Olieprisen noteres lavere. Der vil være OPEC møde senere i denne uge i Wien. Nymex Crude er senest noteret i 68,76 (68,46) USD pr tønde. UK Brent kvaliteten noteredes senest i 67,15 (66,77) USD pr. tønde.

BørsUdsigten har spekulativt køb af olieaktiver/aktier på det nuværende niveau. Stop loss ligger tæt på ved bekræftet brud af 66 niveauet.

De asiatiske aktiemarkeder noteres rundt nulstregen til en anelse højere til morgen, tirsdag.

Japans Nikkei225 noteres op med 0,2 pct. (22 point) i 10.224. Hong Kong’s Hang Seng lukker 0,4 pct. (74,68) højere i 21.006,88 Indekset har ikke været tilgængeligt til morgen før lukningen (red.). Kina’s CSI300 ned med 0,1 pct. (3 point) i indeks 3.290. Sydkoreas Kospi op med 0,9 pct. (15 point) i 1.650 Australske ASX200 noteres op med 0,0 pct. (0,6 point) i 4.532. Alle noteringer 1 times tid før luk og er IKKE lukkekurser.

De toneangivne europæiske aktieindeks forventes at åbne små stigninger på mellem 0,1 og 0,3 pct., når vi lægge morgenens handel med indeksfutures til grund.

(OMX) S30

Ser vi på det svenske toneangivne indeks S30 (914) har indekset lidt svært ved at brude 920-25 niveauet. Trenden er fortsat positiv, om end aftagende (sekundært). Ligesom i de danske C20 indeks, ligner chartet en positiv fortsættelsesformation. Det bekræftes af en ”lille inside” mand, hvor indekset lavede en rebound efter en test af lavere niveauer. Brud af 910-15 indikere nyt angreb på toppen – underbygget af den primære trend vil der være god mulighed for et brud. Brud af 900 niveauet i dag vil give acceleration til test af 870-60 niveauet.

Skal BørsUdsigten følge vores strategi stringent skal vi sælge i bevægelsen op imod 920-25 niveauet, og købe i bevægelsen ned mod 870-60 niveauet.

De korte indikatorer peger op med god kraft og fart, hvilket indikerer et angreb på den gamle top i 920-25 niveauet, og både Momentum og Parabolic ligger i køb.


S30: Dagschart

Teknisk Vurdering

Graf: Vikingen

Ser vi på dagschartet for C20 indekset (332), fik vi et lille tertiært salgssignal. Der kan dog sagtens være tale om en tertiær positiv fortsættelsesformation. Ser vi på den faldende omsætning, underbygger det scenariet, om en positiv fortsættelse. Er det tilfældet vil vi en af de nærmeste dage se en lukning over 335-36 niveauet, og den primære trend vil blive bekræftet ved en lukning over 340-42 niveauet.

Brud af 332 niveauet udløser godt nok BørsUdsigtens første stop loss, men vi vil nok afvente et brud af 325 niveauet før vi reagerer.

Brud af 320-15 niveauet er EXIT for alle lange positioner.

Vi skal op over 340-42 niveauet for at annullere oplæget til en konsolidering.

Omsætningen lå mandag på 2,0 mia. mod fredagens 2,8 mia. DKK.


C20: Dagschart

Graf: Vikingen

De korte indikatorer, ligger i neutralt niveau; men har ingen eentydig retning.

De lange matematiske modeller signalerer rent sælg på dagsniveauet, bortset fra Parabolic. Udviklingen på chartet indikerer, at vi skal tage købesignalet i denne model mere alvorligt.


Analyse & Graf: Vikingen 

Allan Thestrup – BørsUdsigten