AKTIER: USA endte i plus - Finanssektoren frontløber igen

12. marts 2010 06:01 af Simon Munch

Funktioner
Udskriv artiklen
Send til en ven
Del denne artikelDel denne artikel
Tekststørrelse: A A A A
Kategorier
Aktier

Det amerikanske aktiemarked kunne efter torsdagens handel lukke i plus for tredjedag i træk. Finanssektoren lå i spidsen med flotte stigninger, især trukket op af den amerikanske storbank Citigroup. S&P500 steg til nyt rekordniveau i hele 16 måneder.

Dow Jones lukkede 0,42 pct. højere i indeks 10612 mens S&P500 steg med 0,4 pct. til 1150,2 og Nasdaq endte 0,4 pct. højere i 2368,5.

Før markedets åbning i New York blev der ellers offentliggjort let skuffende tal for den amerikanske beskæftigelse.

Antallet af nytilmeldte ledige i USA viste sig at i sidste uge at være på 462.000. Ventet var 460.000 mod 468.000 ugen før. Antallet af fortsatte ledige blev i forrige uge på 4,56 mio., hvilket var flere end de ventede 4,50 mio.

Det lagde dog kun en dæmper på aktiemarkedet, der efter de seneste dages stigninger kunne lukke med S&P500 i det højeste niveau i hele 16 måneder.

Der var i torsdagens handel spekulationer om, at den meget omtalte sundhedsreform i USA, er ved at smuldre i hænderne på præsident Barack Obama, det tog investorerne godt i mod.

Finanssektoren blev igen dagens vinder, især godt hjulpet af storbanken Citigroup der steg med hele 5,6 pct. Fremgangen kom efter at topchefen i banken, Vikram Pandit, vurderede at banken vil komme ud med en bedre indtjening i det kommende år, samtidigt med at banken vil kunne dække sine egne fremtidige tab.

Kommentarer til artiklen (0)

Der er endnu ingen kommentarer til denne artikel.

For at kommentere artiklen skal du være logget ind. Har du ikke en bruger kan du oprette en her.