2.000. Så mange danske oliefyrsejere benyttede sig allerede den første dag af muligheden for at ansøge om tilskud til at skifte deres gamle oliefyr ud med et mere energirigtigt alternativ såsom jordvarme eller fjernvarme.
Der var derfor travlhed i sekretariatet for skrotningsordningen, der ud over at modtage små 2.000 elektroniske ansøgninger skulle tage imod opkald, svare på spørgsmål samt sende op mod 500 ansøgningsskemaer ud til oliefyrsejere, der ønsker at ansøge om tilskud pr. brev. I TEKNIQ Installatørernes Organisation er man tilfreds med antallet.
- Alt tyder på, at danskerne har taget skrotningsordningen til sig, når op mod 2500 danskere allerede første dag viser interesse for at sende deres gamle oliefyr på pension for i stedet at installere en mere energirigtig opvarmningsform til gavn for både miljø og den enkelte boligejers pengepung. Det kan vi kun være tilfredse med, siger administrerende direktør i TEKNIQ, Niels Jørgen Hansen og tilføjer:
- Hvis oliefyrsejerne fortsætter med at ansøge i samme tempo, får de 400 millioner kroner, der er sat af til formålet, hurtigt ben at gå på.
Energistyrelsen vurderer, at blot 10 procent eller 30.000 ud af i alt 300.000 oliefyrsejere, vil kunne få del i puljen.
Det vil ifølge TEKNIQ udløse en energibesparelse på 1,8 petajoule, hvilket svarer til energiforbruget i 24.000 parcelhuse.