Cracker Barrel Aktie Nyheder: Kurs og Købsguide (2026)

Cracker Barrel (CBRL) er en amerikansk restaurantkæde i dyb forandring. Se analyse af forretning, udbytte, risici og værdisætning her.

Ansvarsfraskrivelse: Indholdet på NPinvestor er alene til generel information og udgør ikke finansiel, skattemæssig eller juridisk rådgivning. Dele af indholdet er udarbejdet med AI-værktøjer og kan indeholde fejl — søg professionel rådgivning ved behov. Investering indebærer risiko for tab, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. NPinvestor anvender affiliate-links og kan modtage provision, når du går videre til vores partnere; det påvirker ikke din pris. Lån forudsætter, at du er fyldt 18 år, og vores partnere kreditvurderer altid ansøgere (bl.a. via RKI). Læs altid de fulde vilkår og betingelser hos den enkelte udbyder, før du investerer eller optager lån.

Cracker Barrel

CBRL

57,93 USD
-0,48 (-0,81%) · 14. aug
Marked lukket · sidste kurs 14. aug · åbner om
Åben57,77
Dagens interval56,39 – 58,58
Forrige luk58,40
SymbolCBRL.US

Cracker Barrel (CBRL) er en amerikansk restaurantkæde i dyb forandring. Se analyse af forretning, udbytte, risici og værdisætning her.

Cracker Barrel Old Country Store logo

Cracker Barrel Old Country Store
Restaurants
Markedsværdi
1,25 mia. USD
P/E
48,72
EPS
1,15 USD
Udbytte
1,78%
52 ugers interval
24,35 – 61,50
Beta
1,19
Sektor
Consumer Cyclical
Markedsstemning (nyheder, 30 dage)Positiv
NegativNeutralPositiv

Cracker Barrel Old Country Store er en af de mest genkendelige amerikanske restaurantkæder — kendt for sit landlige “old country”-koncept med træhytte-arkitektur, skakspil på verandaen og en menu domineret af morgenmad, biscuits og hjemmelavet Southern-mad. Selskabet, der handles under tickeren CBRL på Nasdaq, har de seneste år været igennem en af de mest omtalte turnaround-historier i amerikansk casual dining. For danske investorer, der overvejer Cracker Barrel-aktien, er det værd at forstå både forretningsmodellen og den volatile kursrejse, aktien har været igennem.

Forretningsmodellen: restaurant og retail i én butik

Cracker Barrels indtægter kommer fra to sammenkædede kilder i hver enkelt butik: en fuld-service restaurant og en tilstødende retail-butik, hvor gæsterne kan købe alt fra candy og nostalgiske dimsedutter til hjemmedeko og fødevarer med kædens eget brand. Denne kombination af “eat and shop” har historisk været en vigtig differentiator, fordi retail-salget bidrager med en ekstra indtægtsstrøm og højere marginer end selve restaurantdriften. Selskabet driver desuden Maple Street Biscuit Company, en mindre fast-casual biscuit-kæde, som er tænkt som en vækstmotor uden for det traditionelle Cracker Barrel-format.

Langt de fleste af selskabets butikker er selskabsejede og drevet i egen regi frem for franchise, hvilket giver Cracker Barrel mere kontrol over gæsteoplevelsen og prissætningen — men det betyder også, at selskabet bærer den fulde omkostningsrisiko ved løn, husleje og råvarer i hver enkelt lokation. Det er en central pointe, når man skal forstå, hvorfor indtjeningen har været under pres i perioder med stigende inflation og lønvækst i den amerikanske servicesektor.

Konkurrenter og position i et hårdt marked

Cracker Barrel konkurrerer i det amerikanske “family dining” og casual-segment mod kæder som Denny’s, IHOP, Bob Evans og Golden Corral, men møder også indirekte konkurrence fra hurtigere og billigere fast-casual-koncepter, der har taget markedsandele fra traditionel bordservering. Branchen som helhed er kendetegnet ved lave marginer, høj konkurrence om arbejdskraft og stor prisfølsomhed hos gæsterne — faktorer, der gør det svært for en kæde som Cracker Barrel at hæve priserne uden at skræmme trafikken væk. Selskabets nostalgiske brand og landlige positionering giver en vis niche-loyalitet, men gør det samtidig sværere at appellere til yngre generationer af gæster, hvilket har været en tilbagevendende udfordring i selskabets strategiske kommunikation.

Kursudviklingen: fra langvarig nedtur til kraftig genopretning

Ser man på Cracker Barrels kursudvikling over flere år, tegner der sig et meget klart billede af en aktie, der har været i modvind i lang tid. Over tre og fem år er aktien faldet markant — en periode, hvor selskabet har kæmpet med faldende gæstetrafik, stigende omkostninger og et brand, der af mange investorer blev opfattet som forældet. Det seneste år har også været negativt, hvilket viser, at nedturen ikke kun er historie, men fortsat har haft momentum ind i den nyere periode.

Samtidig er der sket noget markant i år: aktien er steget kraftigt og har mere end fordoblet sig i årets løb. Det er et usædvanligt stort udsving for en aktie af denne størrelse og afspejler typisk, at markedet har omvurderet selskabets udsigter — ofte drevet af tegn på stabilisering i driften, omkostningsbesparelser, lukning af underperformende butikker eller en mere realistisk strategisk plan efter tidligere, mere kontroversielle rebranding-forsøg. Den slags kraftige rebounds efter lange nedture er typisk for turnaround-cases, hvor aktien har været prissat til et scenarie, der er værre end den efterfølgende realitet — men de kan også være sårbare for tilbageslag, hvis fremgangen viser sig at være kortvarig.

Udbyttet: fra fast indtægtskilde til vigende betaling

Cracker Barrel har historisk været kendt som en udbytteaktie med en lang track record for regelmæssige udlodninger til aktionærerne — data viser udbyttebetalinger over otte år. Men udbyttet har været faldende over de seneste år, hvilket typisk er et tegn på, at ledelsen har prioriteret at bevare kapital i en periode med pressede marginer og faldende indtjening, snarere end at fastholde udbetalinger på bekostning af balancen. For investorer, der specifikt søger stabile og voksende udbytter, er dette et vigtigt signal om, at Cracker Barrel i den nuværende fase nok bedre kan betragtes som en turnaround- og vækstcase end en klassisk udbyttestabil aktie. Sammenlign gerne med andre selskaber på vores liste over bedste udbytteaktier 2026, hvis et stabilt og voksende udbytte er dit primære fokus.

Værdisætning: hvordan ser Cracker Barrel ud i en sektor-kontekst?

Blandt de cykliske forbrugsaktier, vi følger, ligger median-P/E omkring 19,8. Cracker Barrel har historisk handlet med en betydelig rabat til den slags niveauer, fordi markedet har prissat ind en vedvarende risiko for faldende gæstetrafik og pressede marginer. Efter årets kraftige kursstigning er det naturligt at spørge, om aktien stadig er billig, eller om markedet nu har indpriset en mere optimistisk turnaround-fortælling. Med en markedsværdi omkring 1,17 mia. dollar er Cracker Barrel fortsat et relativt lille selskab i amerikansk sammenhæng, hvilket generelt betyder større kursudsving — noget der understøttes af en beta på 1,19, altså lidt højere udsving end markedet som helhed. Det er værd at holde øje med de aktuelle nøgletal i faktaboksen, da et selskab, der er gået fra dyb pessimisme til optimisme på kort tid, kan have en værdisætning, der bevæger sig hurtigt i begge retninger.

Vækstdrivere og risici specifikt for Cracker Barrel

  • Omkostningsbesparelser og lukning af underperformende butikker kan forbedre marginerne, men reducerer samtidig omsætningsbasen.
  • Maple Street Biscuit Company repræsenterer en potentiel vækstmotor uden for det traditionelle format, men er stadig en lille del af den samlede forretning.
  • Retail-salget i butikkerne er en unik indtægtskilde blandt restaurantkæder, men er samtidig cyklisk og afhænger af discretionary forbrug.
  • Løn- og råvareinflation i den amerikanske servicesektor er en strukturel risiko, da selskabet primært driver egne restauranter uden franchise-buffer.
  • Brandets nostalgiske appel kan være en styrke hos en loyal kernekundegruppe, men en svaghed i forhold til at tiltrække yngre gæster.
  • Den kraftige kursstigning i år betyder, at en stor del af en eventuel turnaround allerede kan være indpriset — hvilket øger risikoen for tilbageslag ved skuffende kvartaler.

Den danske investor-vinkel

For en dansk investor er Cracker Barrel en amerikansk small-cap-aktie noteret i dollar, hvilket tilføjer en valutakomponent til det samlede afkast — bevæger dollaren sig mod den danske krone, påvirker det din reelle gevinst eller tab uafhængigt af aktiekursen selv. Det relativt lave markedsværdi-niveau og den forhøjede beta betyder også, at aktien typisk vil svinge mere end brede indeks eller store, veletablerede forbrugsaktier, hvilket gør den bedre suited til investorer, der kan tåle større udsving i en mindre del af porteføljen. Hvis du er ny til at investere i amerikanske aktier generelt, kan det være en god idé at starte med vores grundlæggende gennemgang på Aktier for Begyndere, før du tager stilling til en mere volatil case som Cracker Barrel.

Sådan køber du Cracker Barrel-aktien

Cracker Barrel-aktien handles på Nasdaq under tickeren CBRL og kan købes gennem de fleste danske og internationale mæglere og investeringsplatforme, der giver adgang til det amerikanske marked. I praksis søger du blot efter “Cracker Barrel” eller ticker-koden CBRL i din platforms søgefunktion, vælger antal aktier eller det beløb, du vil investere, og gennemfører købet som en almindelig markeds- eller limitorder. Da aktien handles i amerikanske dollar, bør du være opmærksom på valutakursen og eventuelle valutagebyrer i forbindelse med handlen. Har du ikke allerede en platform, kan du se vores gennemgang af bedste investeringsplatform i 2026 for at finde en løsning, der passer til dine behov — og se vores samlede overblik over aktier, kurser og analyser for at sammenligne Cracker Barrel med andre selskaber i samme sektor.


Historisk kursudvikling (afkast, ekskl. udbytte)
I år (YTD)
+115,7%
1 år
-7,4%
3 år
-32,6%
5 år
-57,8%
Tidligere afkast er ingen garanti for fremtidige. Kilde: EODHD (dagsdata).


Cracker Barrel Old Country Store vs. cyklisk forbrug-sektoren
Median blandt 16 cyklisk forbrug-aktier vi følger
NøgletalCrackerSektor
P/E48,719,3over median
Udbytte+1,8%+2,5%under median
1-års afkast-7,4%+0,0%på niveau


Udbyttehistorik pr. aktie
Udbetalt udbytte pr. år (USD) · kilde: EODHD
8,10
2019
3,90
2020
2,30
2021
5,20
2022
5,20
2023
3,10
2024
1,00
2025
0,75
2026


Cracker Barrel-aktien for danske investorer

Skat, aktiesparekonto og valuta set fra Danmark
Aktiesparekonto (ASK)
Ja — de fleste større udenlandske aktier som Cracker Barrel kan ligge på en aktiesparekonto. ASK-satsen på ca. 17 % er ofte lavere end almindelig aktieindkomstskat, men udenlandsk udbytte kan blive kildebeskattet.
Beskatning uden for ASK
På et almindeligt aktiedepot beskattes gevinst og udbytte som aktieindkomst — 27 % op til progressionsgrænsen og 42 % derover (satser for 2026; tjek de aktuelle grænser hos Skattestyrelsen).
Valutarisiko
Aktien handles i USD. Din værdi i kroner påvirkes derfor også af USD/DKK-kursen — en gevinst i USD kan udhules eller forstærkes af valutabevægelser.
Udbytte for danske investorer
Cracker Barrel betaler udbytte. På ASK indgår det i lagerbeskatningen; på et frit depot beskattes det som aktieindkomst, og eventuel udenlandsk kildeskat kan ofte delvist refunderes via dobbeltbeskatningsaftale.
Sådan køber danske investorer aktien
Du kan handle Cracker Barrel via danske platforme som Nordnet og Saxo Bank — begge tilbyder både aktiesparekonto, frit depot og pensionsdepot.
Generel information, ikke skatterådgivning. Reglerne kan ændre sig — se skat.dk eller spørg din rådgiver.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad laver Cracker Barrel som selskab?

Cracker Barrel driver en amerikansk restaurantkæde kombineret med en tilstødende retail-butik i hver lokation, med fokus på Southern-inspireret morgenmad og hjemmelavet mad. Selskabet ejer desuden biscuit-kæden Maple Street Biscuit Company.

Hvorfor er Cracker Barrel-aktien steget så meget i år?

Den kraftige stigning i år afspejler typisk, at markedet har omvurderet selskabets udsigter positivt efter en lang periode med kursfald — ofte drevet af omkostningsbesparelser, lukning af underperformende butikker og tegn på operationel stabilisering.

Betaler Cracker Barrel udbytte?

Ja, selskabet har en lang historik med udbyttebetalinger, men udbyttet har været faldende de seneste år som følge af pres på indtjeningen, så det bør ikke betragtes som en stabil, voksende udbytteaktie i øjeblikket.

Er Cracker Barrel en risikabel aktie?

Aktien har en beta over markedsgennemsnittet og en relativt lav markedsværdi, hvilket historisk har givet store kursudsving i begge retninger — både de kraftige fald over tre og fem år og den store stigning i år illustrerer denne volatilitet.





Scroll to Top