Ennogie Solar Group Aktie Nyheder: Kurs og Købsguide (2026)

Ennogie Solar Group A/S er en dansk virksomhed med hjemsted i Herning, der udvikler, producerer og sælger bygningsintegrerede solcelletage og

Ansvarsfraskrivelse: Indholdet på NPinvestor er alene til generel information og udgør ikke finansiel, skattemæssig eller juridisk rådgivning. Dele af indholdet er udarbejdet med AI-værktøjer og kan indeholde fejl — søg professionel rådgivning ved behov. Investering indebærer risiko for tab, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. NPinvestor anvender affiliate-links og kan modtage provision, når du går videre til vores partnere; det påvirker ikke din pris. Lån forudsætter, at du er fyldt 18 år, og vores partnere kreditvurderer altid ansøgere (bl.a. via RKI). Læs altid de fulde vilkår og betingelser hos den enkelte udbyder, før du investerer eller optager lån.

Ennogie Solar Group

ESG

1,53 DKK
+0,00 (+0,00%) · i dag
Marked lukket · sidste kurs 16. sep · åbner om
Åben0,00
Dagens interval0,00 – 0,00
Forrige luk0,00
SymbolESG.CO

Ennogie Solar Group A/S er en dansk virksomhed med hjemsted i Herning, der udvikler, producerer og sælger bygningsintegrerede solcelletage og

-56,92%

Tal og fakta om aktien

Kurs i forhold til indtjening

Markedsværdi50,1 mio. DKK
Enterprise value75,9 mio. DKK
P/E (trailing)0,00
P/E (forward)33,22
Pris/salg0,97
Pris/indre værdi5,56
EV/EBITDA59,09
EV/omsætning1,46

Hvor godt tjener selskabet

Omsætning seneste 12 mdr.51,9 mio. DKK
Bruttoresultat25,2 mio. DKK
EBITDA-2,9 mio. DKK
Overskudsgrad-7,81%
Driftsmargin-140,41%
ROE-53,36%
ROA-3,37%
EPS-0,12
EPS (est. i år)0,00
Omsætningsvækst-22,80%

Udbytte til aktionærerne

Udbytte pr. aktie0,00
Direkte afkast0,00%

Kursens niveau

Beta-0,14
52 ugers højeste6,08
52 ugers laveste1,21
50-dages gennemsnit2,41
200-dages gennemsnit3,51
Aktier udstedt33,3 mio.
Free float18,1 mio.
Institutionelt ejerskab21,01%

Soliditet · 30. jun 2026

Kontanter2,1 mio. DKK
Aktiver i alt68,5 mio. DKK
Gæld i alt59,3 mio. DKK
Langfristet gæld4,4 mio. DKK
Nettogæld24,4 mio. DKK
Egenkapital9,2 mio. DKK
Arbejdskapital-5,1 mio. DKK
Frit cash flow-7,7 mio. DKK
Gæld/egenkapital *2,87
Likviditetsgrad *0,89
Quick ratio *0,52

Short-interesse

Shortede aktier0
Måneden før0
Short ratio0,00
Insider-ejerskab31,24%

Forventet indtjening pr. aktie

EPS i år0,00
EPS næste år0,00
EPS dette kvartal0,00
EPS næste kvartal0,00
Seneste kvartal30. jun 2026

Leverer selskabet på forventningerne

Kvartal Rapportdato Estimat Faktisk EPS Forskel Overraskelse i pct.
Q2 2026 30. jun 2026 -0,17 +0,00
Q1 2026 31. mar 2026 -0,12 +0,00
Q4 2025 31. dec 2025 0,22 +0,00
Q3 2025 30. sep 2025 -0,06 +0,00
Q2 2025 30. jun 2025 -0,13 +0,00
Q1 2025 31. mar 2025 -0,16 +0,00
Q4 2024 31. dec 2024 -0,10 +0,00
Q3 2024 30. sep 2024 -0,03 +0,00
Q2 2024 30. jun 2024 -0,11 +0,00
Q1 2024 31. mar 2024 -0,20 +0,00
Q4 2023 31. dec 2023 0,02 +0,00
Q3 2023 30. sep 2023 -0,02 +0,00

Årsregnskaber beløb i DKK

Post 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Omsætning 52,8 mio. DKK 46,2 mio. DKK 98,8 mio. DKK 61,1 mio. DKK 3,1 mio. DKK 1,4 mio. DKK
Vareforbrug 29,4 mio. DKK 60,6 mio. DKK 71,5 mio. DKK 45,7 mio. DKK 3,5 mio. DKK 794 t. DKK
Bruttoresultat 23,3 mio. DKK −14,4 mio. DKK 27,2 mio. DKK 15,4 mio. DKK −428 t. DKK 1,4 mio. DKK
Forskning og udvikling 1,5 mio. DKK 1,5 mio. DKK 1,5 mio. DKK
Salg og administration 753 t. DKK
Driftsomkostninger i alt 26,2 mio. DKK 30,7 mio. DKK 35,3 mio. DKK 23,3 mio. DKK 28,9 mio. DKK 1,6 mio. DKK
Driftsresultat (EBIT) −2,8 mio. DKK −14,4 mio. DKK −6,2 mio. DKK −12,2 mio. DKK −29,5 mio. DKK −355 t. DKK
EBITDA 146 t. DKK −9,6 mio. DKK −3,0 mio. DKK −9,7 mio. DKK −28,3 mio. DKK −326 t. DKK
Af- og nedskrivninger 3,1 mio. DKK 3,1 mio. DKK 3,4 mio. DKK 750 t. DKK 181 t. DKK 206 t. DKK
Renteudgifter 760 t. DKK 1,2 mio. DKK 1,5 mio. DKK 485 t. DKK 207 t. DKK 17,0 t. DKK
Resultat før skat −3,8 mio. DKK −13,9 mio. DKK −8,0 mio. DKK −11,7 mio. DKK −28,7 mio. DKK −372 t. DKK
Skat −14,0 t. DKK 207 t. DKK 17,0 t. DKK
Nettoresultat −3,8 mio. DKK −13,9 mio. DKK −8,0 mio. DKK −11,7 mio. DKK −28,7 mio. DKK −389 t. DKK
Post 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Kontanter og likvider 2,6 mio. DKK 2,1 mio. DKK 13,8 mio. DKK 12,0 mio. DKK 10,9 mio. DKK 8,7 mio. DKK
Tilgodehavender 30,7 mio. DKK 14,6 mio. DKK 18,3 mio. DKK 11,8 mio. DKK 4,3 mio. DKK 0
Varelager 15,2 mio. DKK 13,8 mio. DKK 19,3 mio. DKK 15,6 mio. DKK 9,9 mio. DKK 0
Omsætningsaktiver i alt 49,2 mio. DKK 31,6 mio. DKK 52,1 mio. DKK 40,3 mio. DKK 25,2 mio. DKK 26,6 mio. DKK
Materielle anlægsaktiver 2,8 mio. DKK 1,8 mio. DKK 2,6 mio. DKK 1,1 mio. DKK 1,1 mio. DKK 0
Immaterielle aktiver 18,3 mio. DKK 16,8 mio. DKK 15,6 mio. DKK 13,5 mio. DKK 12,5 mio. DKK
Aktiver i alt 76,7 mio. DKK 52,6 mio. DKK 73,2 mio. DKK 57,3 mio. DKK 39,8 mio. DKK 27,8 mio. DKK
Kortfristet gæld 42,2 mio. DKK 23,2 mio. DKK 26,0 mio. DKK 23,8 mio. DKK 16,7 mio. DKK 483 t. DKK
Langfristet gæld 7,5 mio. DKK 8,7 mio. DKK 14,7 mio. DKK 18,5 mio. DKK 4,9 mio. DKK 0
Forpligtelser i alt 57,1 mio. DKK 37,4 mio. DKK 44,1 mio. DKK 45,3 mio. DKK 24,8 mio. DKK 483 t. DKK
Egenkapital 19,6 mio. DKK 15,2 mio. DKK 29,1 mio. DKK 11,9 mio. DKK 15,0 mio. DKK 27,4 mio. DKK
Nettogæld 14,5 mio. DKK 16,0 mio. DKK 7,7 mio. DKK 11,5 mio. DKK −3,6 mio. DKK −8,6 mio. DKK
Arbejdskapital 7,1 mio. DKK 8,3 mio. DKK 26,2 mio. DKK 16,5 mio. DKK 8,5 mio. DKK 26,1 mio. DKK
Antal aktier i selskabet 31,3 mio. 31,3 mio. 28,3 mio. 27,1 mio. 26,2 mio. 3,7 mio.
Post 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Pengestrøm fra drift −2,0 mio. DKK −4,2 mio. DKK −13,9 mio. DKK −18,6 mio. DKK −828 t. DKK 2,3 mio. DKK
Af- og nedskrivninger 3,1 mio. DKK 3,1 mio. DKK 3,4 mio. DKK 2,3 mio. DKK 186 t. DKK 0
Ændring i arbejdskapital −1,5 mio. DKK 6,5 mio. DKK −9,3 mio. DKK −9,9 mio. DKK 251 t. DKK 2,4 mio. DKK
Aktiebaseret aflønning 38,0 t. DKK 88,0 t. DKK −138 t. DKK 548 t. DKK 0
Pengestrøm fra investering −5,5 mio. DKK −3,1 mio. DKK −4,5 mio. DKK −4,0 mio. DKK 16,6 mio. DKK 7,7 mio. DKK
Anlægsinvesteringer 5,7 mio. DKK 805 t. DKK 4,0 mio. DKK 2,7 mio. DKK 125 t. DKK 0
Pengestrøm fra finansiering 8,2 mio. DKK −4,4 mio. DKK 20,3 mio. DKK 23,7 mio. DKK −14,7 mio. DKK −10,0 mio. DKK
Udbetalt udbytte 15,0 mio. DKK 10,1 mio. DKK
Nettolåntagning 7,1 mio. DKK −3,7 mio. DKK −3,8 mio. DKK 16,2 mio. DKK 885 t. DKK
Frit cash flow −7,7 mio. DKK −5,0 mio. DKK −17,8 mio. DKK −21,3 mio. DKK −953 t. DKK 2,3 mio. DKK
Ændring i likvider 454 t. DKK −11,7 mio. DKK 1,9 mio. DKK 1,1 mio. DKK 1,0 mio. DKK −41,0 t. DKK

Driften kvartalsvis

Post Q2 2026 Q1 2026 Q4 2025 Q3 2025 Q2 2025 Q1 2025 Q4 2024 Q3 2024
Omsætning 3,7 mio. DKK 4,7 mio. DKK 32,9 mio. DKK 10,6 mio. DKK 4,8 mio. DKK 4,4 mio. DKK 16,0 mio. DKK 14,1 mio. DKK
Vareforbrug 9,0 mio. DKK 9,6 mio. DKK 11,9 mio. DKK 12,4 mio. DKK 2,5 mio. DKK 2,6 mio. DKK 19,1 mio. DKK 8,5 mio. DKK
Bruttoresultat −5,3 mio. DKK −4,9 mio. DKK 21,0 mio. DKK −1,8 mio. DKK 2,3 mio. DKK 1,8 mio. DKK −3,0 mio. DKK 5,6 mio. DKK
Forskning og udvikling 1,5 mio. DKK
Driftsomkostninger i alt 8,9 mio. DKK 6,4 mio. DKK 7,4 mio. DKK 6,5 mio. DKK 6,0 mio. DKK 6,6 mio. DKK −5,2 mio. DKK 6,3 mio. DKK
Driftsresultat (EBIT) −5,3 mio. DKK −4,9 mio. DKK 7,4 mio. DKK −1,8 mio. DKK −3,7 mio. DKK −4,7 mio. DKK −3,0 mio. DKK −749 t. DKK
EBITDA −4,6 mio. DKK −4,1 mio. DKK 8,0 mio. DKK −602 t. DKK −3,1 mio. DKK −4,1 mio. DKK −1,9 mio. DKK 34,0 t. DKK
Af- og nedskrivninger 776 t. DKK 787 t. DKK 875 t. DKK 1,0 mio. DKK 615 t. DKK 615 t. DKK 780 t. DKK 782 t. DKK
Renteudgifter 454 t. DKK 91,0 t. DKK 290 t. DKK 291 t. DKK 466 t. DKK 293 t. DKK 366 t. DKK 188 t. DKK
Resultat før skat −5,6 mio. DKK −3,9 mio. DKK 7,4 mio. DKK −1,9 mio. DKK −4,2 mio. DKK −5,0 mio. DKK −3,1 mio. DKK −937 t. DKK
Nettoresultat −5,6 mio. DKK −3,9 mio. DKK 7,4 mio. DKK −1,9 mio. DKK −4,2 mio. DKK −5,0 mio. DKK −3,1 mio. DKK −937 t. DKK

Balancen kvartalsvis

Post Q2 2026 Q1 2026 Q4 2025 Q3 2025 Q2 2025 Q1 2025 Q4 2024 Q3 2024
Kontanter og likvider 2,1 mio. DKK 622 t. DKK 2,6 mio. DKK 650 t. DKK 1,5 mio. DKK 2,7 mio. DKK 2,1 mio. DKK 3,3 mio. DKK
Tilgodehavender 21,1 mio. DKK 21,5 mio. DKK 30,7 mio. DKK 13,2 mio. DKK 13,5 mio. DKK 13,3 mio. DKK 14,6 mio. DKK 13,0 mio. DKK
Varelager 17,6 mio. DKK 15,0 mio. DKK 15,2 mio. DKK 18,6 mio. DKK 19,1 mio. DKK 15,7 mio. DKK 13,8 mio. DKK 18,7 mio. DKK
Omsætningsaktiver i alt 41,8 mio. DKK 38,2 mio. DKK 49,2 mio. DKK 33,2 mio. DKK 35,3 mio. DKK 32,9 mio. DKK 31,6 mio. DKK 35,9 mio. DKK
Materielle anlægsaktiver 2,7 mio. DKK 3,0 mio. DKK 2,8 mio. DKK 1,1 mio. DKK 1,8 mio. DKK 1,8 mio. DKK 1,8 mio. DKK 2,0 mio. DKK
Immaterielle aktiver 19,0 mio. DKK 18,6 mio. DKK 18,3 mio. DKK 17,5 mio. DKK 17,0 mio. DKK 16,9 mio. DKK 16,8 mio. DKK 16,7 mio. DKK
Aktiver i alt 68,5 mio. DKK 64,9 mio. DKK 76,7 mio. DKK 54,3 mio. DKK 55,3 mio. DKK 54,0 mio. DKK 52,6 mio. DKK 57,3 mio. DKK
Kortfristet gæld 47,0 mio. DKK 36,7 mio. DKK 42,2 mio. DKK 36,7 mio. DKK 35,2 mio. DKK 22,6 mio. DKK 23,2 mio. DKK 25,1 mio. DKK
Langfristet gæld 4,4 mio. DKK 4,8 mio. DKK 7,5 mio. DKK 9,2 mio. DKK 9,3 mio. DKK 16,1 mio. DKK 8,7 mio. DKK 11,1 mio. DKK
Forpligtelser i alt 59,3 mio. DKK 50,0 mio. DKK 57,1 mio. DKK 50,3 mio. DKK 49,3 mio. DKK 43,9 mio. DKK 37,4 mio. DKK 39,0 mio. DKK
Egenkapital 9,2 mio. DKK 14,9 mio. DKK 19,6 mio. DKK 4,0 mio. DKK 6,0 mio. DKK 10,1 mio. DKK 15,2 mio. DKK 18,3 mio. DKK
Nettogæld 24,4 mio. DKK 15,2 mio. DKK 14,5 mio. DKK 23,2 mio. DKK 21,3 mio. DKK 19,6 mio. DKK 16,0 mio. DKK 14,6 mio. DKK
Arbejdskapital −5,1 mio. DKK 1,6 mio. DKK 7,1 mio. DKK −3,5 mio. DKK 28,0 t. DKK 10,3 mio. DKK 8,3 mio. DKK 10,7 mio. DKK
Antal aktier i selskabet 33,3 mio. 33,3 mio. 31,3 mio. 31,3 mio. 32,1 mio. 31,4 mio. 31,3 mio. 31,2 mio.

Alle poster stammer fra selskabets offentliggjorte regnskaber. En tankestreg betyder, at linjen ikke findes i selskabets egen opstilling — ikke at værdien er nul.

Antal aktier i selskabet

Aktieantallet har udviklet sig opad med 806,0% over de 8 år tabellen dækker. Det udvander de eksisterende aktionærers andel.

År Aktier Ændring
2026 33,3 mio.
2025 31,3 mio. −5,89%
2024 31,3 mio. +0,00%
2023 29,1 mio. −7,13%
2022 27,8 mio. −4,60%
2021 26,2 mio. −5,52%
2020 4,7 mio. −82,20%
2019 3,7 mio. −21,27%

Øverste række er det nyeste regnskabsår. Kolonnen til højre viser forskellen fra året før.

Udbytte år for år

Selskabet har betalt udbytte i 17 forskellige år med start i 2005, heraf 17 år uden afbrydelse.

05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Søjlerne tæller antallet af udbetalinger i hvert år. De siger intet om, hvor mange kroner der blev udloddet.

Hvem leder selskabet

Mr. Henrik Golman LundeChief Executive OfficerFødt 1966
Mr. Martin Woldby PapsøChief Operating OfficerFødt 1979

Selskabet i korte træk

SektorTechnology
BrancheSolar
LandDenmark
BørsCO
Antal ansatte30

Fakta om selskabet

ISINDK0010305077
TickerESG.CO
Type værdipapirCommon Stock
ValutaDKK
GICS-sektorInformation Technology
GICS-industriSemiconductors & Semiconductor Equipment
Antal ansatte30
Regnskabsår slutterdecember
HovedkontorOrebygårdvej 16, 7400 Herning, Denmark
Telefon45 69 15 39 90
Data opdateret15. sep 2026

Forretningen bag Ennogie Solar Group A/S

Ennogie fremstiller solcelletage og -facader, der bygges direkte ind i klimaskærmen på bygninger i stedet for at blive monteret oven på et eksisterende tag. Selskabet leverer også batteriløsninger til lagring af solenergi og står for installation af sine systemer. Kunderne er primært bygherrer og ejendomsejere i Danmark og Tyskland, der ønsker en æstetisk og integreret løsning til solenergi. Ennogie har hovedsæde i Herning og har rødder tilbage til 1951, selvom fokus i dag ligger på bygningsintegreret solenergi.

Besøg selskabets hjemmeside →

* De tre nøgletal er udregnet af os på grundlag af den nyeste balance. Gæld/egenkapital måler den rentebærende gæld mod egenkapitalen · Likviditetsgrad er omsætningsaktiver over kortfristet gæld · Quick ratio trækker varelageret fra først.

Data leveres af EODHD. Regnskabstal er selskabernes egne indberetninger, estimater kommer fra analytikere. Siden er til information og udgør ikke investeringsrådgivning.

Ennogie Solar Group A/S logo

Ennogie Solar Group A/S
Solar
Markedsværdi
50,13 mio. DKK
EPS
-0,12 DKK
52 ugers interval
1,21 – 6,08
Beta
-0,14
Sektor
Technology

Om Ennogie Solar Group-aktien


Ennogie Solar Group A/S er en dansk virksomhed med hjemsted i Herning, der udvikler, producerer og sælger bygningsintegrerede solcelletage og -facader. Selskabet er noteret under tickeren ESG på børsen i København og handles i danske kroner. Ennogie henvender sig primært til det danske og det tyske marked, hvor efterspørgslen efter grøn energi og energieffektive byggeløsninger driver forretningen. I stedet for traditionelle solceller monteret oven på et eksisterende tag leverer Ennogie solcelleløsninger, der udgør selve tagfladen eller facaden, hvilket adskiller selskabet fra en del konkurrenter i solenergibranchen.

Forretningsområder


Ennogies kerneforretning er udvikling og salg af solcelletage og -facader, der integreres direkte i bygningens klimaskærm. Udover selve solcelleprodukterne har selskabet også en installationsforretning, hvor projekter etableres hos private og erhvervskunder, samt en aktivitet inden for batteriløsninger, der gør det muligt at lagre den producerede solenergi. Kombinationen af produktion, installation og energilagring giver Ennogie mulighed for at tilbyde en mere samlet løsning til kunder, der ønsker at omstille deres bygninger til vedvarende energi.

Marked og konkurrence


Solenergimarkedet i Europa er præget af en stigende efterspørgsel drevet af klimapolitiske mål, energipriser og krav til nybyggeri og renovering. Samtidig er markedet konkurrencepræget, med både store internationale producenter af traditionelle solpaneler og en række nichespillere inden for bygningsintegreret solenergi. Ennogies position afhænger derfor blandt andet af selskabets evne til at differentiere sig gennem produktdesign, samarbejder med bygherrer og entreprenører, samt evnen til at skalere produktion og installation i takt med efterspørgslen i Danmark og Tyskland.

Hvad investorer bør holde øje med


For investorer, der følger Ennogie-aktien, kan det være relevant at holde øje med udviklingen i ordreindgang og projektpipeline på både det danske og tyske marked, samt hvordan selskabet håndterer produktion og leveringskæder. Politiske rammevilkår for grøn omstilling og støtteordninger til solenergi i Danmark og Tyskland kan have betydning for efterspørgslen. Derudover er det værd at følge, hvordan selskabets kombination af tag- og facadeløsninger, batteriteknologi og installationsforretning udvikler sig, da denne bredde i forretningsmodellen kan påvirke selskabets konkurrenceevne over tid.

Sådan køber du Ennogie Solar Group-aktien


Vil du investere i Ennogie Solar Group-aktien, skal du bruge en aktiedepot eller aktiesparekonto hos eksempelvis Nordnet eller Saxo. Opret en konto, overfør de ønskede midler, og søg herefter aktien frem under tickeren ESG eller symbolet ESG.CO. Herefter kan du placere en ordre på det antal aktier, du ønsker at købe, enten som markedsordre eller med en angivet limitpris. Husk, at aktiekurser svinger, at historisk afkast ikke er en garanti for fremtidigt afkast, og at denne artikel ikke udgør finansiel rådgivning.


Historisk kursudvikling (afkast, ekskl. udbytte)
I år (YTD)
-66,8%
1 år
-75,4%
3 år
-91,0%
5 år
-87,3%
Tidligere afkast er ingen garanti for fremtidige. Kilde: EODHD (dagsdata).


Ennogie Solar Group A/S vs. teknologi-sektoren
Median blandt 61 teknologi-aktier vi følger
NøgletalEnnogieSektor
1-års afkast-75,4%-19,0%under median


Udbyttehistorik pr. aktie
Udbetalt udbytte pr. år (DKK) · kilde: EODHD
8,00
2016
3,50
2017
53,00
2018
10,00
2019
2,70
2020
4,00
2021


Ennogie Solar Group-aktien for danske investorer

Skat, aktiesparekonto og valuta set fra Danmark
Aktiesparekonto (ASK)
Ja — Ennogie Solar Group handles på et reguleret marked og kan som udgangspunkt ligge på en aktiesparekonto, hvor både kursgevinst og udbytte lagerbeskattes med ca. 17 %.
Beskatning uden for ASK
På et almindeligt aktiedepot beskattes gevinst og udbytte som aktieindkomst — 27 % op til progressionsgrænsen og 42 % derover (satser for 2026; tjek de aktuelle grænser hos Skattestyrelsen).
Valuta
Aktien handles i danske kroner, så du har ingen direkte valutarisiko som dansk investor.
Sådan køber danske investorer aktien
Du kan handle Ennogie Solar Group via danske platforme som Nordnet og Saxo Bank — begge tilbyder både aktiesparekonto, frit depot og pensionsdepot.
Generel information, ikke skatterådgivning. Reglerne kan ændre sig — se skat.dk eller spørg din rådgiver.





Scroll to Top