Asien: Aktier sendt til tælling af europæiske politikere
De asiatiske aktiemarkeder er mandag morgen sendt til tælling af eurozonen finansministre og IMF.
Parterne blev natten til lørdag enige om en redningsplan for Cyperns hårdt pressede økonomi, men indbygget i planen er en hidtil uset skat på indskud i banker, hvilket barberer op til 10 pct. af indskydernes indeståender. Det øger frygten for en økonomisk opbremsning, hvilket får de asiatiske investorer til at tage gevinst hjem.
Det toneangivende Morgan Stanley Asia-Pacific-indeks ligger med et minus på 1,6 pct. ved middagstid i den centralasiatiske tidszone.
- Den uundgåelige redning af Cypern er faldet på plads, men hvis redningsplanen skaber præcedens, er det ikke godt nyt, siger topchef Angus Gluskie fra White Funds Management i Sydney til Bloomberg News.
Den kontroversielle skat på indskydernes indestående i de cypriotiske banker får investorerne til at frygte for et stormløb på banker i hele eurozonen, og især de sydeuropæiske banker er i farezonen.
- Den finansielle virkning er ubetydelig, men markederne reagerer negativt, fordi investorerne har været på udkig efter en grund til at sælge, siger Angus Gluskie der peger på, at den økonomiske situationen i Kina er et langt mere relevant i forhold til at sælge ud af aktier.
De asiatiske aktier - og især de japanske - har siden nytår fået massive kursstigninger, og investorernes afkast er øget med høj hastighed. Det har givet anledning til bekymringer over værdisætningen af aktierne.
- Det sikreste er at være i kontanter, hvis man tror, at markedet kommer til at falde. Vi har fundet værdisætningen problematiske de seneste seks uger, og har derfor opbygget en stor kontantbeholdning i vores portefølje. Vi tror på et dybere kursdyk end hvad vi ser i dag. Der er ingen sektorer, der er særligt billige lige nu, siger fondschef Donald Williams fra Platypus Asset Management i Sydney til Bloomberg Television.
Frygten får investorerne til at søge tilbage til de sikre havne, og her står Japan som regionens banksboks nummer et. Det betyder en markant styrket yen, hvilket rammer aktiemarkedet hårdt. Det toneangivende japanske indeks, Nikkei 225, falder 1,9 pct., mens de noget bredere Topix-indeks ligger med et minus på 1,5 pct.
Australske ASX-200-indeks dropper 2,0 pct., og her er det især råvareselskaberne, der holder for. I Taiwan er Taiex-indekset i minus med 1,2 pct., mens det førende indeks i Sydkorea, Kospi, falder 0,5 pct.
Den amerikanske storbank JPMorgan har nedjusteret kinesiske aktier til "undervægt". Børserne i Shanghai og Shenzhen ligger med fald på 0,8-0,9 pct., mens Hang Seng i Hongkong dropper 2,1 pct.
#
Indeks Udvikling (%)
---------------------------------
Nikkei 225 -1,9
Topix -1,5
Hongkongs Hang Seng -2,1
Shanghai Composite -0,9
China CSI 300 -0,8
Taiwan Taiex -1,2
Sydkoreas Kospi -0,5
Indiens BSE Sensex -0,7
Singapores STI -0,7
Sydney ASX 200 -2,0
---------------------------------
#
Indeksværdi kl. 05:30
/ritzau/FINANS
Flemming Kruhøffer +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1178
- næste ›