Nyheder

Bessent: USA tøver ikke med ny fælles yen-intervention

USA’s finansminister Scott Bessent advarer om, at Washington og Tokyo står klar til endnu en koordineret intervention for at støtte yenen.

Bessent: USA tøver ikke med ny fælles yen-intervention

Ansvarsfraskrivelse: Indholdet på NPinvestor er alene til generel information og udgør ikke finansiel, skattemæssig eller juridisk rådgivning. Dele af indholdet er udarbejdet med AI-værktøjer og kan indeholde fejl — søg professionel rådgivning ved behov. Investering indebærer risiko for tab, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. NPinvestor anvender affiliate-links og kan modtage provision, når du går videre til vores partnere; det påvirker ikke din pris. Lån forudsætter, at du er fyldt 18 år, og vores partnere kreditvurderer altid ansøgere (bl.a. via RKI). Læs altid de fulde vilkår og betingelser hos den enkelte udbyder, før du investerer eller optager lån.

USA’s finansminister Scott Bessent har slået fast, at Washington ikke vil tøve med at gennemføre endnu en fælles intervention på valutamarkedet, hvis yenen fortsætter med at svække sig markant. Udmeldingen kommer, kort efter at USA og Japan i fællesskab greb ind for at støtte den japanske valuta.

Det japanske finansministerium bekræftede mandag, at man fredag gennemførte en koordineret yen-opkøbsintervention sammen med det amerikanske finansministerium, ifølge CNBC. Bekræftelsen kom, efter at yenen havde oplevet betydeligt pres i markedet, og indgrebet blev set som et forsøg på at dæmme op for en for hurtig svækkelse af valutaen.

Signal om flere indgreb i vente

Bessents udtalelser understreger, at den seneste intervention ikke nødvendigvis er den sidste. Ved at signalere parathed til yderligere fælles tiltag forsøger de amerikanske og japanske myndigheder at styrke markedets tillid til, at yenens værdi vil blive forsvaret, hvis presset tiltager igen.

Sådanne koordinerede interventioner er relativt sjældne og bruges typisk kun, når myndighederne vurderer, at valutabevægelserne er blevet uforholdsmæssigt voldsomme eller truer den finansielle stabilitet. At både USA og Japan nu offentligt bekræfter samarbejdet, sender et klart signal til spekulative investorer om, at yderligere pres på yenen kan blive mødt med modstand fra centralbanksiden.

Markedsreaktion og bredere kontekst

Interventionen kom samtidig med, at oliepriserne faldt på baggrund af håb om en aftale vedrørende Iran, hvilket ifølge Crypto Briefing bidrog til, at yenen sprang i værdi umiddelbart efter indgrebet. Kombinationen af faldende olie og en styrket yen illustrerer, hvordan flere globale faktorer i øjeblikket spiller sammen og påvirker valuta- og råvaremarkederne på én gang.

For danske investorer er udviklingen relevant af flere årsager. En stærkere yen kan påvirke afkastet på japanske aktier og obligationer i porteføljer med eksponering mod det japanske marked, mens usikkerhed om fremtidige valutainterventioner generelt øger volatiliteten på de globale valutamarkeder. Samtidig kan svingende oliepriser sprede sig til både energiaktier og den bredere inflationsforventning, som centralbankerne – herunder Nationalbanken og Den Europæiske Centralbank – holder øje med.

Hvorfor det betyder noget for investorer

Historisk har koordinerede valutainterventioner mellem store økonomier været sjældne begivenheder, der typisk udløser umiddelbare, men også vedvarende ændringer i markedets forventninger. Bessents udmelding om, at flere indgreb kan følge, betyder, at investorer med eksponering mod yen eller japanske aktiver bør være opmærksomme på øget kursudsving i den kommende tid.

Samtidig kan den tættere koordinering mellem amerikanske og japanske myndigheder ses som et udtryk for, at begge lande prioriterer finansiel stabilitet højt i en periode, hvor globale markeder allerede er præget af geopolitisk usikkerhed og skiftende oliepriser.

Læs også: Japan og USA bekræfter fælles yen-intervention – dollaren tager et dyk

Kilder: Investing.com, CNBC, Cryptobriefing

Scroll to Top