Kinesiske vindmølleproducenter fortsætter med at presse vestlige rivaler

Udgivet den 27-02-2025  |  kl. 10:55  |  
Arkiv: Foto

Kinesiske vindmølleproducenter ledet af Envision sikrede sig en rekordstor ordreindgang på de internationale markeder sidste år, og dermed fortsætter de med at lægge pres på vestlige vindmølleproducenter såsom Vestas og Siemens Gamesa.

Det skriver branchemediet Recharge, der henviser til en rapport fra konsulentfirmaet Wood Mackenzie, WoodMac .

Kinesiske vindmølleproducenter havde sidste år en ordreindgang på 26,7 gigawatt uden for Kina på tværs af 33 markeder - heraf har Envision taget 39 pct., viser nye tal fra WoodMac.

Kinesiske vindmølleproducenter har øget presset på de vestlige konkurrenter med møller, der generelt er større og billigere end dem, der produceres af europæiske sværvægtere heriblandt Vestas og Siemens Gamesa.

Brancheeksperter har fortalt til Recharge, at vestlige vindmølleproducenter, der stræber efter at genvinde deres økonomiske sundhed på kernemarkederne, taber terræn til kineserne, og at de måske aldrig vinder dem tilbage.

Samlet set steg de kinesiske vindmølleproducenters ordreindgang med 83 pct. til rekorden 180 gigawatt sidste år, skriver Recharge med henvisning til konsulentfirmaets 2024-analyse.

Ses alene på Kina, som er verdens største vindmøllemarked, topper Goldwind med 16,7 pct. markedsandel, og vindmøllekoncernen indtager for første gang også førstepladsen inden for havvind med ordrer på 3,6 gigawatt.

Windey rykkede samlet set op på andenpladsen fra fjerdepladsen med 15,6 pct. af ordrerne.

Mingyang kom på tredjepladsen med en markedsandel på 14,6 pct., mens Envision faldt til fjerdepladsen med 12,7 pct. af ordrerne.

.\\˙ MarketWire

Jakob Due Jakobsen

Tags:  Shares❯  Udenlandsk selskab❯ 

Seneste nyheder