Tirsdagens aktier: Vestas til tops efter foreløbige tal
Vestas endte tirsdag i toppen af eliteindekset efter den pressede vindmølleproducent præsenterede foreløbige regnskabstal for andet kvartal samt meddelte, at kreditorerne har indvilliget i at fortsætte kreditfaciliteterne. DSV endte også med en markant stigning efter en bedre end ventet driftsindtjeningen i regnskabet for andet kvartal. C20-indekset lukkede tirsdag med et fald på 0,2 pct. i 484,14, mens Carlsberg-aktien endte i bunden efter et svagt regnskab fra konkurrenten AB InBev.
- Aktiemarkederne i Europa sunder sig lidt oven på de seneste dages stigninger. En af begrundelserne for at sende markederne lidt ned er udtalelser fra det tyske finansministerium om, at der ikke er nogen grund til at give ESM redningsfonden en banklicens. Det har der ellers været optimisme om på det sidste, skriver Nordea i sin eftermiddagskommentar.
Vestas lukkede 11,6 pct. højere i 28,96 kr. Vindmølleproducenten udsendte foreløbige regnskabstal for andet kvartal, hvor det blev til et lille driftsoverskud på 40 mio. euro, hvor der var ventet et lille minus. Det skriver Nordea, som dog fraråder at købe aktien, idet Vestas desværre også meddelte, at det har brudt de betingelser, der er påkrævet for at benytte selskabets kreditfaciliteter. Kreditorerne har dog indvilliget i at give en midlertidig hensættelse og fortsætte kreditfaciliteterne. Dermed kan Vestas finansiere den store negative pengestrøm på 338 mio. euro i andet kvartal, skriver Nordea.
DSV steg 5,6 pct. til 129,9 kr. Transportselskabet fremlagde onsdag regnskab for første halvår, hvor forventningerne til 2012 blev fastholdt for bruttomarginalen og EBITA, hvilket ifølge Nordea medførte et lettelsens suk hos investorerne. DSV fik en omsætning på 22,19 mia. kr. i første halvår, hvilket var svagere end analytikerprognosen på 22,4 mia. kr., mens driften var bedre end ventet. Koncernen lancerer et nyt aktietilbagekøbsprogram på 300 mio. kr.
Carlsberg faldt 5,4 pct. til kurs 490,3. Den danske bryggerigigant fik tirsdag nyt fra flere kanter. Den belgiske gigant AB InBev aflagde regnskab for andet kvartal, hvor omsætningen og driften (EBITDA) skuffede i forhold til analytikernes forventninger. Finanshuset Canaccord skrev efter regnskabet, at den negative udvikling i Europa mest er vejrrelateret og at det derfor kan også læses negativt for Carlsberg. Senere tirsdag var der meldinger om, at den russiske præsident Vladimir Putin har forslået at hæve punktafgiften på øl for at bekæmpe alkoholisme. Nordea ser dagens kursfald som en købsmulighed, men understreger samtidig, at risikoen i aktien er steget i dag.
GN Store Nord fik sænket sin anbefaling til hold fra køb hos det norske finanshus DNB Markets, mens kursmålet modsat blev hævet marginalt til 74 kr. fra tidligere 73 kr. GN Store Nord faldt 0,8 pct. til 72,35 kr.
Danske Bank tabte 0,2 pct. til 90 kr. Det amerikanske finanshus Goldman Sachs hævede kursmålet på Danske Bank-aktien til 120 kr. fra 112 kr. mens anbefalingen neutral blev gentaget.
A.P. Møller - Mærsk faldt 0,4 pct. til 41.960 kr. En verdensomspændende overflod af containere og et fald i efterspørgslen efter afsendte varer under den globale finanskrise har skubbet forsendelsespriser til uholdbare niveauer. Det sagde salgsdirektør for Maersk Line for Australien og Stillehavsøerne, Gerard Morrison, ifølge avisen Wall Street Journal. Salgsdirektøren fortalte også, at Maersk Line taber 217 dollar per fyrrefodscontainer på ruten mellem den australske havn Melbourne og den kinesiske havn Qingdao.
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1179
- næste ›