USA/T-bond: Rentefald efter dueagtig centralbankmelding

Udgivet den 23-03-2023  |  kl. 07:07  |  

Kun en renteforhøjelse mere i år, og så er det slut med de pengepolitiske stramninger.

Det var meldingen onsdag fra den amerikanske centralbank, og det fik investorerne til at handle markedsrenterne kraftigt sydover.

Renten på den toneangivende tiårige amerikanske statsobligation faldt med 18 basispoint til 3,43 pct. I løbet af onsdagen svingede den tiårige rente mellem 3,43 og 3,64 pct.

Torsdag morgen forrentes den tiårige T-bond med 3,44 pct. på markedet i Tokyo.

Det er 15 basispoint under renten ved dansk lukketid onsdag.

Den toneangivende toårige amerikanske statsobligationsrente dykkede samtidig med 23 basispoint til 3,94 pct.

Torsdag morgen er den korte toårige T-bond-rente faldet yderligere til 3,88 pct. på markedet i Tokyo.

Med udviklingen stejler rentekurven til minus 44 basispoint fra minus 56 basispoint tirsdag, hvorved den stadig signalerer en recession i USA forude.

Federal Reserve foretog sig onsdag det niende renteløft i træk ved at sætte sin toneangivende rente op med 0,25 pct.point til 4,75-5,00 pct., men af bankens prognoser fremgik det samtidig, at renten stadig ses toppe i 5,125 pct. her i 2023.

Derfor er der blot udsigt til et enkelt løft mere, inden Federal Reserve selv lægger op til rentenedsættelser i 2024 og 2025.

- Det er i bund og grund en dueagtig meddelelse. Banken antydede, at den er ved at være meget tæt på afslutningen af stramningscyklussen, siger Peter Cardillo, der er cheføkonom hos Spartan Capital Securities, til Reuters.

På onsdagens pressemøde fortalte Jerome Powell, centralbankens chef, da også, at det havde været en overvejelse slet ikke at løfte renten efter de seneste ugers uro i banksektoren, men at der i sidste ende var en "stærk konsensus" for beslutningen om at hæve renten, fordi inflationen stadig er alt for høj.

I rentemeddelelsen understregede Federal Reserve imidlertid også, at den anser banksystemet i USA for at være "sundt og robust," men på pressemødet flagede Jerome Powell også for, at problemerne kan medføre alt fra "beskedne" konsekvenser til en "betydelig" kreditklemme.

Om det bliver det ene eller det andet, vil dog være "gætværk," hed det.

- Ikke at hæve renten ville have afsløret større bekymringer for banksystemet. Federal Reserve antager, at kreditforholdene vil strammes til i nogen udstrækning, og det vil i sidste ende arbejde sig gennem økonomien, kommenterer David Page, der er analysechef hos Axa Investment Management, over for Financial Times.

.\\˙ MarketWire

Mikkel Brix Kvols

Tags:  Bonds❯  Market Close❯  USA❯ 

Seneste nyheder

18:02 Europa/aktier: Luksusvareaktier presset af kinesiske nøgletal
17:41 Nilfisk bestyrelsesformand køber aktier for 660.000 kr.
17:09 Onsdagens obligationer: Lavere end ventet inflation sendte renten ned
17:04 Onsdagens aktier: Nøgletal satte en kæp i hjulet for optimismen
16:11 Nationalbanken holder auktion over statsobligationer i næste uge
16:05 Ledige stillinger indikerer fortsat brandvarmt amerikansk jobmarked
15:47 Amerikansk Chicago-erhvervstillid dykker mere end ventet
15:42 USA/åbning: Aktiemarkederne komme haltende fra start efter kinesiske nøgletal
14:59 Direktør om nedjustering i Green Hydrogen Systems: "Det er et resultat af aktive valg"
14:48 USA/tendens: Udsigt til rød start oven på svage tal fra Kina
14:25 Genmabs topchef sælger aktier for 58 mio. kr. - aktien dykker
14:15 Tyske inflationstal bekræfter "utroligt postive inflationsnyheder"
14:09 Scandinavian Tobacco Group gennemfører køb af svensk producent af nikotinposer
14:02 Tysk inflation aftog mere end ventet i maj
13:58 Europa/aktier: Svage kinesiske nøgletal rammer olie- og luksusvareselskaber
13:48 Wall Street holder vejret inden afstemning om gældsloft: Flere snubletråde skal forceres
13:33 Valuta: Dollar styrkes efter større end ventet inflationsfald i Europa
12:50 Chevron i høj kurs hos børshusene: Slipper af med sin sidste negative anbefaling
12:02 Danske Banks omkostninger vil blive mindre - dog langt fra markedsledende spår Jyske Bank
11:44 Obligationer/middag: Rentefald efter større end ventede fald i inflationen