Valuta: Reduceret aktivitet inden amerikanske inflationsdata

Udgivet den 11-12-2024  |  kl. 06:32  |  

Valutamarkedet er ved at geare ned til årsskiftet og onsdag morgen er aktiviteten yderligere reduceret, da markedsdeltagerne afventer dagens - og ugens - mest interessante økonomiske data, den amerikanske forbrugerprisrapport.

Dollarindekset, der vægter dollar over for euro, japanske yen, britiske pund, canadiske dollar, schweizerfranc og svenske kroner, ligger ved 6.30-tiden i 106,33 mod 106,59 tirsdag eftermiddag.

Indeværende uge er sandsynligvis åres sidste med bare nogenlunde aktivitet på valutafronten, da markedet er ved at gøre klar til årsopgørelsen.

Ingen deltagere ønsker at sætte noget af årets hidtidige resultat over styr, hvilket reducerer handelsvolumen og kommercielle transaktioner kan dermed give større anledning til større udslag end normalt i de sidste uger før nytår.

Men onsdag afventes de amerikanske forbrugerpriser for november, der er medvirkende i beslutningsprocessen hos den amerikanske centralbanks pengepolitiske udvalg, Federal Open Market Committee, FOMC.

Og årets sidste FOMC-møde finder sted i næste uge, hvor der er lagt op til årets sidste krampetrækninger i Federal Reserves rentereduktionscyklus, medmindre dagens forbrugerpriser viser sig langt fra den ventede udvikling.

Ifølge økonomerne forventes både de overordnede og kerneforbrugerpriserne at være steget 0,3 pct. i november, hvor der i oktober var tale om stigninger på henholdsvis 0,2 pct. og 0,3 pct.

Det vil i så fald betyde en årsstigningstakt på henholdsvis 2,7 pct. og 3,3 pct., hvilket er et stykke over Federal Reserves mål for inflationen.

- Skulle det scenarie materialisere sig, kan det giver lidt bekymring for, at Federal Reserve muligvis ikke vil være i stand til at sænke renten så hurtigt som håbet, hvilket potentielt gavner den amerikanske dollar, siger valutahandler James Kniveton fra Convera ifølge Reuters.

Federal Reserve sætter prisstabilitet til en inflationstakt på 2 pct. på årsbasis.

Alligevel vurderer markedet en sandsynlighed på knap 86 pct. for en rentenedsættelse på 25 basispoint fra FOMC den 18. december ifølge CME's FedWatch.

Den Europæiske Centralbank, ECB, estimeres også at være på vej med en rentenedsættelse. Her sker det i morgen, torsdag, hvor Styrelsesrådet holder årets sidste pengepolitiske møde i lyset af en falmende tysk økonomi og en solid gang politisk uro i Frankrig.

Med eurozonens to største økonomier i problemer, giver det ekstra støtte til en rentereduktion fra centralbanken med hovedsæde i Kaiserstrasse 29 i Frankfurt.

Der kan også komme en rentereduktion fra Swiss National Bank i Zurich torsdag, hvor centralbanken gennemgår den fjerde og sidste af årets monetære vurderinger.

Markedet ser en sandsynlighed på omkring 60 pct. for en rentenedsættelse på 50 basispoint, som svar på den seneste tids styrkelse af schweizerfranc over for især de andre europæiske valutaer.

Euro koster onsdag morgen ved 5.30-tiden 1,0531 dollar mod 1,0504 dollar tirsdag eftermiddag, og pund koster 1,2775 dollar mod 1,2739 dollar tirsdag ved 17-tiden.

Dollar ligger samtidig i 151,58 yen mod 152,11 yen tirsdag eftermiddag.

.\\˙ MarketWire

Flemming Kruhøffer

Tags:  Forex❯ 

Seneste nyheder