AGL Energy Ltd Aktie: Kurs, graf & noegletal

Foelg AGL Energy Ltd-aktien (AGL) live. Aktuel kurs, graf, noegletal og udvikling - alt om AGL Energy Ltd et sted.

Ansvarsfraskrivelse: Indholdet på NPinvestor er alene til generel information og udgør ikke finansiel, skattemæssig eller juridisk rådgivning. Dele af indholdet er udarbejdet med AI-værktøjer og kan indeholde fejl — søg professionel rådgivning ved behov. Investering indebærer risiko for tab, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. NPinvestor anvender affiliate-links og kan modtage provision, når du går videre til vores partnere; det påvirker ikke din pris. Lån forudsætter, at du er fyldt 18 år, og vores partnere kreditvurderer altid ansøgere (bl.a. via RKI). Læs altid de fulde vilkår og betingelser hos den enkelte udbyder, før du investerer eller optager lån.

AGL Energy Ltd

AGL

8,40 AUD
-0,13 (-1,52%) · 11. sep
Marked lukket · sidste kurs 11. sep · åbner om
Åben0,00
Dagens interval0,00 – 0,00
Forrige luk0,00
SymbolAGL.AU

Foelg AGL Energy Ltd-aktien (AGL) live. Aktuel kurs, graf, noegletal og udvikling – alt om AGL Energy Ltd et sted.

-3,34%

Tal og fakta om aktien

Kurs i forhold til indtjening

Markedsværdi5,9 mia. AUD
Enterprise value9,3 mia. AUD
P/E (trailing)7,79
P/E (forward)10,26
PEG1,75
Pris/salg0,42
Pris/indre værdi1,12
EV/EBITDA4,26
EV/omsætning0,68

Hvor godt tjener selskabet

Omsætning seneste 12 mdr.13,9 mia. AUD
Bruttoresultat4,2 mia. AUD
EBITDA2,2 mia. AUD
Overskudsgrad5,43%
Driftsmargin14,16%
ROE15,04%
ROA5,82%
EPS1,12
EPS (est. i år)0,95
Omsætningsvækst-4,70%

Udbytte til aktionærerne

Udbytte pr. aktie0,50
Direkte afkast5,69%
Payout ratio3,57%
Ex-udbytte dato25. aug 2026

Aktiesplit

Split1101:1055
Dato25. aug 2014

Kursens niveau

Beta0,23
52 ugers højeste10,08
52 ugers laveste7,70
50-dages gennemsnit8,47
200-dages gennemsnit9,06
Aktier udstedt673 mio.
Free float1,2 mia.
Institutionelt ejerskab20,86%

Soliditet · 30. jun 2026

Kontanter710 mio. AUD
Aktiver i alt16,0 mia. AUD
Gæld i alt10,7 mia. AUD
Langfristet gæld2,9 mia. AUD
Nettogæld3,7 mia. AUD
Egenkapital5,3 mia. AUD
Arbejdskapital260 mio. AUD
Frit cash flow-290 mio. AUD
Gæld/egenkapital *0,76
Likviditetsgrad *1,07
Quick ratio *0,94

Short-interesse

Shortede aktier0
Måneden før0
Short ratio0,00
Insider-ejerskab10,49%

Forventet indtjening pr. aktie

EPS i år0,95
EPS næste år0,81
EPS dette kvartal0,00
EPS næste kvartal0,00
Seneste kvartal30. jun 2026

Analytikernes anbefalinger

Analytikernes kursmål9,91

Hvad venter analytikerne

Tallene herunder er, hvad de analytikere der dækker aktien i gennemsnit regner med. Det er skøn — de rammer ikke altid, og de bliver justeret undervejs.

Periode Analytikernes anbefalinger Forventet EPS Lavt-højt estimat EPS-vækst Omsætningsestimat Vækst i omsætningen
Indeværende år30. jun 2027 9 0,87 0,84 – 0,94 −7,74% 13,3 mia. AUD −1,78%
Næste regnskabsår30. jun 2028 9 0,72 0,53 – 0,92 −17,22% 13,4 mia. AUD +0,62%

Er forventningerne skruet op eller ned?

Periode Estimat i dag Estimat for en måned siden Estimat for tre måneder siden Ændring Opjusteret Nedjusteret
Indeværende år 0,87 0,83 0,91 −4,77% 5 3
Næste regnskabsår 0,72 0,82 0,94 −23,54% 3 2

Leverer selskabet på forventningerne

Indtjeningen har levet op til eller overgået analytikernes bud i 8 af de seneste 12 kvartaler.

Kvartal Rapportdato Estimat Faktisk EPS Forskel Overraskelse i pct.
Q4 2025 11. feb 2026 0,47 0,14 −0,33 −70,21%
Q3 2025 3. dec 2025 0,00 0,00 +0,00
Q2 2025 13. aug 2025 0,49 -0,29 −0,78 −159,18%
Q1 2025 28. maj 2025 0,00 0,00 +0,00
Q4 2024 11. feb 2025 0,00 0,14 +0,14
Q3 2024 27. nov 2024 0,00 0,00 +0,00
Q2 2024 13. aug 2024 0,01 0,00 −0,01 −100,00%
Q1 2024 29. maj 2024 0,00 0,00 +0,00
Q4 2023 8. feb 2024 0,00 0,59 +0,59 +14.727,50%
Q4 2022 9. feb 2023 0,24 -1,60 −1,84 −766,67%
Q2 2022 18. aug 2022 0,22 0,46 +0,24 +109,09%
Q4 2021 9. feb 2022 0,46 0,86 +0,40 +86,96%

Årsregnskaber beløb i AUD

Post 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Omsætning 13,6 mia. AUD 13,8 mia. AUD 13,6 mia. AUD 14,2 mia. AUD 13,2 mia. AUD 10,9 mia. AUD
Vareforbrug 11,7 mia. AUD 10,9 mia. AUD 11,4 mia. AUD 13,0 mia. AUD 12,1 mia. AUD 9,4 mia. AUD
Bruttoresultat 1,9 mia. AUD 2,9 mia. AUD 2,1 mia. AUD 1,1 mia. AUD 1,1 mia. AUD 1,5 mia. AUD
Salg og administration 1,1 mia. AUD 1,1 mia. AUD 1,0 mia. AUD 929 mio. AUD 873 mio. AUD 901 mio. AUD
Driftsomkostninger i alt 447 mio. AUD 2,9 mia. AUD 1,2 mia. AUD 458 mio. AUD −654 mio. AUD 2,4 mia. AUD
Driftsresultat (EBIT) 1,4 mia. AUD 29,0 mio. AUD 992 mio. AUD 691 mio. AUD 1,7 mia. AUD −883 mio. AUD
EBITDA 2,4 mia. AUD 1,0 mia. AUD 2,1 mia. AUD −700 mio. AUD 2,1 mia. AUD −1,7 mia. AUD
Af- og nedskrivninger 980 mio. AUD 803 mio. AUD 747 mio. AUD 814 mio. AUD 760 mio. AUD 754 mio. AUD
Renteudgifter 240 mio. AUD 341 mio. AUD 325 mio. AUD 268 mio. AUD 219 mio. AUD 226 mio. AUD
Resultat før skat 1,0 mia. AUD −124 mio. AUD 1,0 mia. AUD −1,8 mia. AUD 1,2 mia. AUD −2,7 mia. AUD
Skat 271 mio. AUD −26,0 mio. AUD 298 mio. AUD −569 mio. AUD 329 mio. AUD −598 mio. AUD
Nettoresultat 756 mio. AUD −98,0 mio. AUD 711 mio. AUD −1,3 mia. AUD 860 mio. AUD −2,1 mia. AUD
Til aktionærerne −98,0 mio. AUD 711 mio. AUD −1,3 mia. AUD 860 mio. AUD −2,1 mia. AUD
Post 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Kontanter og likvider 710 mio. AUD 332 mio. AUD 971 mio. AUD 376 mio. AUD 341 mio. AUD 370 mio. AUD
Tilgodehavender 1,9 mia. AUD 2,4 mia. AUD 2,2 mia. AUD 1,8 mia. AUD 3,1 mia. AUD 1,9 mia. AUD
Varelager 480 mio. AUD 396 mio. AUD 323 mio. AUD 346 mio. AUD 369 mio. AUD 418 mio. AUD
Omsætningsaktiver i alt 4,1 mia. AUD 4,4 mia. AUD 4,9 mia. AUD 4,6 mia. AUD 8,6 mia. AUD 3,7 mia. AUD
Materielle anlægsaktiver 6,8 mia. AUD 6,3 mia. AUD 5,7 mia. AUD 5,4 mia. AUD 6,0 mia. AUD 6,3 mia. AUD
Goodwill 2,6 mia. AUD 2,6 mia. AUD 2,4 mia. AUD 2,4 mia. AUD 2,4 mia. AUD 2,4 mia. AUD
Immaterielle aktiver 698 mio. AUD 772 mio. AUD 654 mio. AUD 3,2 mia. AUD 3,3 mia. AUD 3,3 mia. AUD
Aktiver i alt 16,0 mia. AUD 16,2 mia. AUD 15,7 mia. AUD 15,2 mia. AUD 19,3 mia. AUD 15,5 mia. AUD
Kortfristet gæld 3,8 mia. AUD 4,7 mia. AUD 4,6 mia. AUD 4,2 mia. AUD 7,6 mia. AUD 3,0 mia. AUD
Langfristet gæld 2,9 mia. AUD 2,8 mia. AUD 2,5 mia. AUD 2,6 mia. AUD 2,4 mia. AUD 2,7 mia. AUD
Forpligtelser i alt 10,7 mia. AUD 11,3 mia. AUD 10,2 mia. AUD 10,1 mia. AUD 12,8 mia. AUD 9,9 mia. AUD
Egenkapital 5,3 mia. AUD 4,9 mia. AUD 5,4 mia. AUD 5,1 mia. AUD 6,5 mia. AUD 5,5 mia. AUD
Nettogæld 3,7 mia. AUD 3,0 mia. AUD 1,8 mia. AUD 2,7 mia. AUD 2,8 mia. AUD 3,1 mia. AUD
Arbejdskapital 260 mio. AUD −240 mio. AUD 303 mio. AUD 388 mio. AUD 1,0 mia. AUD 700 mio. AUD
Antal aktier i selskabet 674 mio. 673 mio. 675 mio. 673 mio. 655 mio. 623 mio.
Post 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Pengestrøm fra drift 1,1 mia. AUD 841 mio. AUD 2,2 mia. AUD 912 mio. AUD 1,2 mia. AUD 1,3 mia. AUD
Af- og nedskrivninger 980 mio. AUD 934 mio. AUD 862 mio. AUD 814 mio. AUD 760 mio. AUD 754 mio. AUD
Ændring i arbejdskapital −232 mio. AUD −847 mio. AUD −108 mio. AUD −945 mio. AUD 529 mio. AUD −869 mio. AUD
Aktiebaseret aflønning 4,0 mio. AUD 1,0 mio. AUD 4,0 mio. AUD 3,0 mio. AUD
Pengestrøm fra investering −760 mio. AUD −1,6 mia. AUD −926 mio. AUD −729 mio. AUD −885 mio. AUD −937 mio. AUD
Anlægsinvesteringer 1,4 mia. AUD 1,1 mia. AUD 838 mio. AUD 624 mio. AUD 636 mio. AUD 695 mio. AUD
Pengestrøm fra finansiering −385 mio. AUD 99,0 mio. AUD −530 mio. AUD −159 mio. AUD −303 mio. AUD −366 mio. AUD
Udbetalt udbytte 329 mio. AUD 390 mio. AUD 330 mio. AUD 121 mio. AUD 317 mio. AUD 573 mio. AUD
Køb og salg af egne aktier −10,0 mio. AUD −5,0 mio. AUD −3,0 mio. AUD −2,0 mio. AUD −1,0 mio. AUD −5,0 mio. AUD
Nettolåntagning 42,0 mio. AUD 494 mio. AUD −202 mio. AUD −39,0 mio. AUD −302 mio. AUD 212 mio. AUD
Frit cash flow −290 mio. AUD −284 mio. AUD 1,4 mia. AUD 288 mio. AUD 591 mio. AUD 555 mio. AUD
Ændring i likvider 6,0 mio. AUD −613 mio. AUD 784 mio. AUD 21,0 mio. AUD 39,0 mio. AUD −53,0 mio. AUD

Driften kvartalsvis

Post Q2 2026 Q4 2025 Q2 2025 Q1 2025 Q4 2024 Q2 2024 Q4 2023 Q2 2023
Omsætning 6,5 mia. AUD 7,0 mia. AUD 7,3 mia. AUD 3,7 mia. AUD 7,1 mia. AUD 7,4 mia. AUD 6,2 mia. AUD 6,3 mia. AUD
Vareforbrug 5,6 mia. AUD 6,1 mia. AUD 6,4 mia. AUD 3,0 mia. AUD 5,2 mia. AUD 5,3 mia. AUD 5,1 mia. AUD 5,6 mia. AUD
Bruttoresultat 907 mio. AUD 970 mio. AUD 834 mio. AUD 768 mio. AUD 2,0 mia. AUD 2,1 mia. AUD 1,0 mia. AUD 707 mio. AUD
Salg og administration 628 mio. AUD 932 mio. AUD 271 mio. AUD 130 mio. AUD 139 mio. AUD 141 mio. AUD 134 mio. AUD
Driftsomkostninger i alt 137 mio. AUD 310 mio. AUD 582 mio. AUD 768 mio. AUD 610 mio. AUD 619 mio. AUD 444 mio. AUD 438 mio. AUD
Driftsresultat (EBIT) 770 mio. AUD 660 mio. AUD 252 mio. AUD 333 mio. AUD 1,4 mia. AUD 1,4 mia. AUD 595 mio. AUD 269 mio. AUD
EBITDA 1,3 mia. AUD 1,1 mia. AUD 431 mio. AUD 210 mio. AUD 665 mio. AUD 1,2 mia. AUD 1,2 mia. AUD 618 mio. AUD
Af- og nedskrivninger 512 mio. AUD 468 mio. AUD 466 mio. AUD 87,0 mio. AUD 297 mio. AUD 290 mio. AUD 409 mio. AUD 410 mio. AUD
Renteudgifter 125 mio. AUD 115 mio. AUD 268 mio. AUD 42,0 mio. AUD 73,0 mio. AUD 176 mio. AUD 75,0 mio. AUD 216 mio. AUD
Resultat før skat 892 mio. AUD 135 mio. AUD −273 mio. AUD 81,5 mio. AUD 142 mio. AUD 209 mio. AUD 727 mio. AUD −224 mio. AUD
Skat 230 mio. AUD 41,0 mio. AUD −78,0 mio. AUD 24,0 mio. AUD 52,0 mio. AUD 77,0 mio. AUD 221 mio. AUD −101 mio. AUD
Nettoresultat 662 mio. AUD 94,0 mio. AUD −195 mio. AUD 57,5 mio. AUD 97,0 mio. AUD 135 mio. AUD 576 mio. AUD −189 mio. AUD
Til aktionærerne 94,0 mio. AUD −195 mio. AUD 97,0 mio. AUD 135 mio. AUD 576 mio. AUD −189 mio. AUD

Balancen kvartalsvis

Post Q2 2026 Q4 2025 Q2 2025 Q1 2025 Q4 2024 Q2 2024 Q4 2023 Q2 2023
Kontanter og likvider 710 mio. AUD 307 mio. AUD 332 mio. AUD 253 mio. AUD 971 mio. AUD 152 mio. AUD 376 mio. AUD
Tilgodehavender 1,9 mia. AUD 1,6 mia. AUD 2,4 mia. AUD 1,8 mia. AUD 2,2 mia. AUD 1,6 mia. AUD 1,8 mia. AUD
Varelager 480 mio. AUD 457 mio. AUD 396 mio. AUD 347 mio. AUD 323 mio. AUD 361 mio. AUD 346 mio. AUD
Omsætningsaktiver i alt 4,1 mia. AUD 4,0 mia. AUD 4,4 mia. AUD 3,9 mia. AUD 4,9 mia. AUD 3,7 mia. AUD 4,6 mia. AUD
Materielle anlægsaktiver 6,8 mia. AUD 6,6 mia. AUD 6,3 mia. AUD 6,0 mia. AUD 5,7 mia. AUD 5,5 mia. AUD 5,4 mia. AUD
Goodwill 2,6 mia. AUD 2,6 mia. AUD 2,6 mia. AUD 2,6 mia. AUD 2,4 mia. AUD 2,4 mia. AUD 2,4 mia. AUD
Immaterielle aktiver 698 mio. AUD 751 mio. AUD 772 mio. AUD 770 mio. AUD 654 mio. AUD 719 mio. AUD 3,2 mia. AUD
Aktiver i alt 16,0 mia. AUD 15,8 mia. AUD 16,2 mia. AUD 15,2 mia. AUD 15,7 mia. AUD 14,5 mia. AUD 15,2 mia. AUD
Kortfristet gæld 3,8 mia. AUD 3,9 mia. AUD 4,7 mia. AUD 4,1 mia. AUD 4,6 mia. AUD 3,4 mia. AUD 4,2 mia. AUD
Langfristet gæld 2,9 mia. AUD 3,2 mia. AUD 2,8 mia. AUD 2,3 mia. AUD 2,5 mia. AUD 2,4 mia. AUD 2,6 mia. AUD
Forpligtelser i alt 10,7 mia. AUD 11,0 mia. AUD 11,3 mia. AUD 9,9 mia. AUD 10,2 mia. AUD 9,0 mia. AUD 10,1 mia. AUD
Egenkapital 5,3 mia. AUD 4,7 mia. AUD 4,9 mia. AUD 5,3 mia. AUD 5,4 mia. AUD 5,5 mia. AUD 5,1 mia. AUD
Nettogæld 3,7 mia. AUD 5,2 mia. AUD 3,0 mia. AUD 2,6 mia. AUD 1,8 mia. AUD 2,6 mia. AUD 2,7 mia. AUD
Arbejdskapital 260 mio. AUD −240 mio. AUD 303 mio. AUD 388 mio. AUD
Antal aktier i selskabet 673 mio. 675 mio. 673 mio. 487 mio. 675 mio. 675 mio. 675 mio. 673 mio.

Alle poster stammer fra selskabets offentliggjorte regnskaber. En tankestreg betyder, at linjen ikke findes i selskabets egen opstilling — ikke at værdien er nul.

Antal aktier i selskabet

Aktieantallet har udviklet sig opad med 3,4% over de 8 år tabellen dækker. Det udvander de eksisterende aktionærers andel.

År Aktier Ændring
2026 673 mio.
2025 675 mio. +0,27%
2024 675 mio. −0,00%
2023 675 mio. −0,07%
2022 673 mio. −0,30%
2021 642 mio. −4,57%
2020 623 mio. −2,95%
2019 651 mio. +4,55%

Øverste række er det nyeste regnskabsår. Kolonnen til højre viser forskellen fra året før.

Udbytte år for år

Selskabet har betalt udbytte i 34 forskellige år med start i 1993, heraf 34 år uden afbrydelse.

09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26

Søjlerne tæller antallet af udbetalinger i hvert år. De siger intet om, hvor mange kroner der blev udloddet.

Hvem ejer aktien

Store amerikanske forvaltere skal hvert kvartal indberette deres beholdninger til SEC på et såkaldt 13F-skema. Herunder ses de største, og hvor stor en del af aktiekapitalen hver især ejer.

Kapitalforvaltere

Ejer Andel af aktierne Aktier Ændring Opgørelsesdato
Hexavest Inc. 0,14% 885 t. 31. dec 2020

Fonde og ETF-produkter

Ejer Andel af aktierne Aktier Ændring Opgørelsesdato
Vanguard International Stock Index-Total Intl Stock Indx 1,55% 9,6 mio. 31. okt 2020
Vanguard Tax Managed Fund-Vanguard Developed Markets Index Fund 0,64% 4,0 mio. 31. dec 2020
iShares Core MSCI EAFE ETF 0,45% 2,8 mio. 28. feb 2021
iShares MSCI Eafe ETF 0,33% 2,1 mio. 28. feb 2021
Fidelity International Index Fund 0,19% 1,2 mio. 28. feb 2021
SEI Institutional Investment Tr-Global Managed Volatility Fd 0,19% 1,2 mio. 28. feb 2021
JP Morgan ETF Tr-BetaBuilders Developed Asia ex-Japan ETF 0,19% 1,2 mio. 28. feb 2021
Vanguard Intl Equity Index Fds-FTSE All World ex U.S. Index Fund 0,18% 1,1 mio. 31. okt 2020
Lattice Strategies Tr-Hartford Multifactor Developed Markets (ex US) 0,15% 966 t. 28. feb 2021
iShares MSCI Eafe Value ETF 0,14% 865 t. 28. feb 2021

Hvem leder selskabet

Mr. Damien NicksMD, CEO & DirectorFødt 1973
Mr. Gary Brown B.Com.Chief Financial Officer
Mr. Matthew CurrieChief Operations & Construction Officer
Mr. David MorettoChief Commercial Officer
Ms. Jo EganChief Customer Officer
Mr. Andrew HaddadChief Information Officer
James ThompsonHead of Investor Relations
Ms. Melinda Jane Hunter B.Com., L.L.B.Company Secretary & General Counsel
Ms. Amanda LeeChief People Officer
Paul HitchinsHead of Media

Selskabet i korte træk

SektorUtilities
BrancheUtilities – Independent Power Producers
LandAustralia
BørsAU

Fakta om selskabet

ISINAU000000AGL7
TickerAGL.AU
Type værdipapirCommon Stock
ValutaAUD
GICS-sektorUtilities
GICS-industriMulti-Utilities
Regnskabsår slutterjuni
LEI549300QAZ8A74DEDXO80
Hovedkontor200 George Street, 2000 Sydney, Australia
Telefon61 2 9921 2999
Data opdateret5. sep 2026

Forretningen bag AGL Energy Ltd

AGL Energy driver kraftværker og sælger el, gas og relaterede energiprodukter til private og virksomheder i Australien. Selskabet håndterer også salg, marketing og kundeservice samt en portefølje af kul-, gas- og vedvarende energianlæg, batterier i stor skala og gaslagringsinfrastruktur. Derudover tilbyder AGL solceller og hjemmebatterier, internet og mobilabonnementer samt ladeløsninger og elektricitetsaftaler til elbiler. Selskabet blev grundlagt i 1837 og har hovedsæde i Sydney.

Besøg selskabets hjemmeside →

* De tre nøgletal er udregnet af os på grundlag af den nyeste balance. Gæld/egenkapital måler den rentebærende gæld mod egenkapitalen · Likviditetsgrad er omsætningsaktiver over kortfristet gæld · Quick ratio trækker varelageret fra først.

Data leveres af EODHD. Regnskabstal er selskabernes egne indberetninger, estimater kommer fra analytikere. Siden er til information og udgør ikke investeringsrådgivning.

AGL Energy Ltd logo

AGL Energy Ltd
Utilities – Independent Power Producers
Markedsværdi
5,65 mia. AUD
P/E
7,50
EPS
1,12 AUD
Udbytte
5,86%
52 ugers interval
7,70 – 10,08
Beta
0,23
Sektor
Utilities

Om AGL Energy Ltd-aktien

AGL Energy Ltd (AGL) foelges live paa NPinvestor. Oeverst ser du den aktuelle kurs, en interaktiv graf, noegletal og kommende begivenheder – opdateret loebende med markedsdata.

Brug noegletallene sammen med grafen til at foelge udviklingen i AGL Energy Ltd. Aktiekurser svinger dagligt, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. Dette er ikke finansiel raadgivning.

Saadan koeber du AGL Energy Ltd-aktien

Du kan handle AGL Energy Ltd via et aktiedepot eller en aktiesparekonto hos fx Nordnet, Saxo eller Nordea. Opret konto, indbetal, soeg AGL frem og placer din ordre.



Scroll to Top