BKI Investment Company Ltd Aktie: Kurs, graf & noegletal

Foelg BKI Investment Company Ltd-aktien (BKI) live. Aktuel kurs, graf, noegletal og udvikling - alt om BKI Investment Company Ltd et sted.

Ansvarsfraskrivelse: Indholdet på NPinvestor er alene til generel information og udgør ikke finansiel, skattemæssig eller juridisk rådgivning. Dele af indholdet er udarbejdet med AI-værktøjer og kan indeholde fejl — søg professionel rådgivning ved behov. Investering indebærer risiko for tab, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. NPinvestor anvender affiliate-links og kan modtage provision, når du går videre til vores partnere; det påvirker ikke din pris. Lån forudsætter, at du er fyldt 18 år, og vores partnere kreditvurderer altid ansøgere (bl.a. via RKI). Læs altid de fulde vilkår og betingelser hos den enkelte udbyder, før du investerer eller optager lån.

BKI Investment Company Ltd

BKI

1,83 AUD
-0,02 (-0,81%) · i dag
Marked lukket · sidste kurs 11. sep · åbner om
Åben0,00
Dagens interval0,00 – 0,00
Forrige luk0,00
SymbolBKI.AU

Foelg BKI Investment Company Ltd-aktien (BKI) live. Aktuel kurs, graf, noegletal og udvikling – alt om BKI Investment Company Ltd et sted.

+5,73%

Tal og fakta om aktien

Kurs i forhold til indtjening

Markedsværdi1,5 mia. AUD
Enterprise value1,4 mia. AUD
P/E (trailing)23,44
P/E (forward)0,00
PEG0,00
Pris/salg21,40
Pris/indre værdi0,98
EV/EBITDA0,00
EV/omsætning20,58

Hvor godt tjener selskabet

Omsætning seneste 12 mdr.70,7 mio. AUD
Bruttoresultat70,7 mio. AUD
Overskudsgrad91,08%
Driftsmargin96,24%
ROE4,36%
ROA2,61%
EPS0,08
EPS (est. i år)0,00
Omsætningsvækst1,10%

Udbytte til aktionærerne

Udbytte pr. aktie0,08
Direkte afkast4,32%
Payout ratio102,19%
Ex-udbytte dato16. sep 2026

Aktiesplit

Split1.0012:1
Dato28. mar 2007

Kursens niveau

Beta0,36
52 ugers højeste1,94
52 ugers laveste1,61
50-dages gennemsnit1,86
200-dages gennemsnit1,77
Aktier udstedt807 mio.
Free float688 mio.
Institutionelt ejerskab12,50%

Soliditet · 30. jun 2026

Kontanter75,1 mio. AUD
Aktiver i alt1,7 mia. AUD
Gæld i alt159 mio. AUD
Nettogæld-55,1 mio. AUD
Egenkapital1,5 mia. AUD
Frit cash flow63,3 mio. AUD

Short-interesse

Shortede aktier0
Måneden før0
Short ratio0,00
Insider-ejerskab6,29%

Forventet indtjening pr. aktie

EPS i år0,00
EPS næste år0,00
EPS dette kvartal0,00
EPS næste kvartal0,00
Seneste kvartal30. jun 2026

Analytikernes anbefalinger

Analytikernes kursmål1,63

Leverer selskabet på forventningerne

Indtjeningen har levet op til eller overgået analytikernes bud i 7 af de seneste 7 kvartaler.

Kvartal Rapportdato Estimat Faktisk EPS Forskel Overraskelse i pct.
Q2 2025 21. jul 2025 0,04 +0,00
Q4 2024 21. jan 2025 0,00 0,04 +0,04
Q4 2022 17. jan 2023 0,05 +0,00
Q2 2022 4. aug 2022 0,06 +0,00
Q4 2021 18. jan 2022 0,08 +0,00
Q2 2021 20. jul 2021 0,03 +0,00
Q4 2020 20. jan 2021 0,00 0,02 +0,02
Q2 2020 16. jul 2020 0,00 0,03 +0,03
Q4 2019 21. jan 2020 0,00 0,03 +0,03
Q2 2019 17. jul 2019 0,00 0,04 +0,04
Q4 2018 22. jan 2019 0,00 0,06 +0,06
Q2 2018 18. jul 2018 0,00 0,04 +0,04

Årsregnskaber beløb i AUD

Post 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Omsætning 72,4 mio. AUD 70,2 mio. AUD 68,3 mio. AUD 77,5 mio. AUD 105 mio. AUD 39,8 mio. AUD
Vareforbrug 1,7 mio. AUD 1,6 mio. AUD 1,5 mio. AUD 4,8 mio. AUD 41,2 mio. AUD −306 t. AUD
Bruttoresultat 70,7 mio. AUD 70,2 mio. AUD 68,3 mio. AUD 72,8 mio. AUD 63,4 mio. AUD 40,2 mio. AUD
Salg og administration 761 t. AUD 2,1 mio. AUD 857 t. AUD 638 t. AUD 653 t. AUD
Driftsomkostninger i alt 939 t. AUD 2,2 mio. AUD 2,4 mio. AUD 2,4 mio. AUD 2,1 mio. AUD 2,0 mio. AUD
Driftsresultat (EBIT) 69,8 mio. AUD 67,9 mio. AUD 65,9 mio. AUD 70,3 mio. AUD 61,3 mio. AUD 38,2 mio. AUD
EBITDA 69,8 mio. AUD 67,9 mio. AUD 65,9 mio. AUD 70,3 mio. AUD 61,3 mio. AUD 38,2 mio. AUD
Af- og nedskrivninger −66,8 mio. AUD −65,9 mio. AUD −70,3 mio. AUD −61,3 mio. AUD −38,2 mio. AUD
Renteudgifter 0 0
Resultat før skat 69,8 mio. AUD 67,9 mio. AUD 67,6 mio. AUD 75,3 mio. AUD 104 mio. AUD 39,2 mio. AUD
Skat 5,4 mio. AUD 6,1 mio. AUD 3,2 mio. AUD 5,3 mio. AUD 3,2 mio. AUD 2,6 mio. AUD
Nettoresultat 64,4 mio. AUD 61,9 mio. AUD 64,4 mio. AUD 70,1 mio. AUD 101 mio. AUD 36,6 mio. AUD
Til aktionærerne 61,9 mio. AUD 64,4 mio. AUD 70,1 mio. AUD 101 mio. AUD 36,6 mio. AUD
Post 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Kontanter og likvider 75,1 mio. AUD 98,4 mio. AUD 99,4 mio. AUD 105 mio. AUD 72,1 mio. AUD 40,6 mio. AUD
Tilgodehavender 11,5 mio. AUD 10,4 mio. AUD 11,5 mio. AUD 10,6 mio. AUD 8,6 mio. AUD 36,1 mio. AUD
Varelager 1 AUD −805 t. AUD −177 t. AUD −324 t. AUD
Omsætningsaktiver i alt 86,6 mio. AUD 109 mio. AUD 111 mio. AUD 116 mio. AUD 80,8 mio. AUD 76,8 mio. AUD
Materielle anlægsaktiver 1,0 t. AUD 1,0 t. AUD 1,0 t. AUD 1,0 t. AUD 1,0 t. AUD
Immaterielle aktiver 10,6 mio. AUD 8,6 mio. AUD 36,1 mio. AUD
Aktiver i alt 1,7 mia. AUD 1,6 mia. AUD 1,5 mia. AUD 1,4 mia. AUD 1,2 mia. AUD 1,3 mia. AUD
Kortfristet gæld 296 t. AUD 3,4 mio. AUD 4,5 mio. AUD 270 t. AUD 11,6 mio. AUD
Forpligtelser i alt 159 mio. AUD 141 mio. AUD 113 mio. AUD 97,3 mio. AUD 73,1 mio. AUD 115 mio. AUD
Egenkapital 1,5 mia. AUD 1,4 mia. AUD 1,4 mia. AUD 1,3 mia. AUD 1,2 mia. AUD 1,2 mia. AUD
Nettogæld −55,1 mio. AUD −98,4 mio. AUD −99,4 mio. AUD −105 mio. AUD −72,1 mio. AUD −40,6 mio. AUD
Antal aktier i selskabet 807 mio. 807 mio. 801 mio. 750 mio. 741 mio. 738 mio.
Post 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Pengestrøm fra drift 63,3 mio. AUD 64,3 mio. AUD 63,6 mio. AUD 73,9 mio. AUD 100 mio. AUD 38,1 mio. AUD
Ændring i arbejdskapital −1,1 mio. AUD 2,5 mio. AUD −860 t. AUD −2,0 mio. AUD −805 t. AUD 3,3 mio. AUD
Aktiebaseret aflønning 2,8 t. AUD
Pengestrøm fra investering 12,6 mio. AUD −5,3 mio. AUD −14,3 mio. AUD −55,9 mio. AUD −23,5 mio. AUD −11,6 mio. AUD
Anlægsinvesteringer 0 0 0 0 0 0
Pengestrøm fra finansiering −64,2 mio. AUD −60,0 mio. AUD −55,1 mio. AUD 15,1 mio. AUD −45,2 mio. AUD −34,1 mio. AUD
Udbetalt udbytte 64,2 mio. AUD 59,9 mio. AUD 55,1 mio. AUD 57,7 mio. AUD 45,2 mio. AUD 34,1 mio. AUD
Køb og salg af egne aktier −52,0 t. AUD −57,0 t. AUD −184 t. AUD −184 t. AUD −21,0 t. AUD
Frit cash flow 63,3 mio. AUD 64,3 mio. AUD 63,6 mio. AUD 73,9 mio. AUD 100 mio. AUD 38,1 mio. AUD
Ændring i likvider −43,3 mio. AUD −959 t. AUD −5,8 mio. AUD 33,1 mio. AUD 31,5 mio. AUD −7,7 mio. AUD

Driften kvartalsvis

Post Q2 2026 Q4 2025 Q2 2025 Q4 2024 Q2 2024 Q1 2024 Q4 2023 Q3 2023
Omsætning 35,0 mio. AUD 37,4 mio. AUD 34,9 mio. AUD 35,0 mio. AUD 33,4 mio. AUD 16,7 mio. AUD 34,9 mio. AUD 34,9 mio. AUD
Vareforbrug 840 t. AUD 821 t. AUD 778 t. AUD 782 t. AUD 1,5 mio. AUD −32,0 t. AUD −32,0 t. AUD
Bruttoresultat 34,1 mio. AUD 36,6 mio. AUD 34,2 mio. AUD 35,0 mio. AUD 31,9 mio. AUD 16,7 mio. AUD 35,0 mio. AUD 35,0 mio. AUD
Salg og administration 474 t. AUD 1,1 mio. AUD 1,1 mio. AUD 1,1 mio. AUD 538 t. AUD 1,0 mio. AUD 1,0 mio. AUD
Driftsomkostninger i alt 465 t. AUD 474 t. AUD 487 t. AUD 1,3 mio. AUD 1,2 mio. AUD 621 t. AUD 1,2 mio. AUD 1,2 mio. AUD
Driftsresultat (EBIT) 33,6 mio. AUD 36,1 mio. AUD 33,7 mio. AUD 33,8 mio. AUD 32,2 mio. AUD 16,1 mio. AUD 33,8 mio. AUD 33,8 mio. AUD
EBITDA 33,6 mio. AUD 36,1 mio. AUD 33,7 mio. AUD 33,8 mio. AUD 32,2 mio. AUD 249 t. AUD 33,7 mio. AUD 594 t. AUD
Af- og nedskrivninger −33,0 mio. AUD −33,8 mio. AUD −32,2 mio. AUD −16,1 mio. AUD −33,7 mio. AUD −33,7 mio. AUD
Resultat før skat 33,6 mio. AUD 36,1 mio. AUD 33,7 mio. AUD 34,3 mio. AUD 32,7 mio. AUD 16,3 mio. AUD 34,9 mio. AUD 34,9 mio. AUD
Skat 3,6 mio. AUD 1,8 mio. AUD 3,0 mio. AUD 3,1 mio. AUD 2,7 mio. AUD 1,3 mio. AUD 491 t. AUD 491 t. AUD
Nettoresultat 30,1 mio. AUD 34,3 mio. AUD 30,7 mio. AUD 31,2 mio. AUD 30,0 mio. AUD 15,0 mio. AUD 34,4 mio. AUD 34,4 mio. AUD
Til aktionærerne 34,3 mio. AUD 30,7 mio. AUD 31,2 mio. AUD 30,0 mio. AUD 34,4 mio. AUD

Balancen kvartalsvis

Post Q2 2026 Q4 2025 Q2 2025 Q4 2024 Q2 2024 Q1 2024 Q4 2023 Q3 2023
Kontanter og likvider 75,1 mio. AUD 75,2 mio. AUD 98,4 mio. AUD 106 mio. AUD 99,4 mio. AUD 99,4 mio. AUD 95,0 mio. AUD 95,0 mio. AUD
Tilgodehavender 11,5 mio. AUD 6,7 mio. AUD 10,4 mio. AUD 6,2 mio. AUD 11,5 mio. AUD 11,4 mio. AUD 5,1 mio. AUD 5,1 mio. AUD
Varelager 1 AUD 1 AUD 1 AUD 1 AUD
Omsætningsaktiver i alt 86,6 mio. AUD 82,0 mio. AUD 109 mio. AUD 112 mio. AUD 111 mio. AUD 111 mio. AUD 100 mio. AUD 100 mio. AUD
Materielle anlægsaktiver 1,0 t. AUD 1,0 t. AUD 1,0 t. AUD 1,0 t. AUD 1,0 t. AUD 1,0 t. AUD
Aktiver i alt 1,7 mia. AUD 1,6 mia. AUD 1,6 mia. AUD 1,5 mia. AUD 1,5 mia. AUD 1,5 mia. AUD 1,5 mia. AUD 1,5 mia. AUD
Kortfristet gæld 2,6 mio. AUD 296 t. AUD 1,9 mio. AUD 3,4 mio. AUD 3,4 mio. AUD 2,3 mio. AUD 2,3 mio. AUD
Forpligtelser i alt 159 mio. AUD 140 mio. AUD 141 mio. AUD 119 mio. AUD 113 mio. AUD 3,4 mio. AUD 112 mio. AUD 2,3 mio. AUD
Egenkapital 1,5 mia. AUD 1,4 mia. AUD 1,4 mia. AUD 1,4 mia. AUD 1,4 mia. AUD 1,4 mia. AUD 1,4 mia. AUD 1,4 mia. AUD
Nettogæld −55,1 mio. AUD −75,2 mio. AUD −98,4 mio. AUD −106 mio. AUD −99,4 mio. AUD −99,4 mio. AUD −95,0 mio. AUD −95,0 mio. AUD
Antal aktier i selskabet 807 mio. 807 mio. 807 mio. 807 mio. 805 mio. 804 mio. 805 mio. 805 mio.

Alle poster stammer fra selskabets offentliggjorte regnskaber. En tankestreg betyder, at linjen ikke findes i selskabets egen opstilling — ikke at værdien er nul.

Antal aktier i selskabet

Aktieantallet har udviklet sig opad med 10,2% over de 8 år tabellen dækker. Det udvander de eksisterende aktionærers andel.

År Aktier Ændring
2026 807 mio.
2025 807 mio. +0,00%
2024 807 mio. +0,03%
2023 805 mio. −0,34%
2022 745 mio. −7,44%
2021 740 mio. −0,62%
2020 737 mio. −0,43%
2019 733 mio. −0,61%

Øverste række er det nyeste regnskabsår. Kolonnen til højre viser forskellen fra året før.

Udbytte år for år

Selskabet har betalt udbytte i 23 forskellige år med start i 2004, heraf 23 år uden afbrydelse.

09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26

Søjlerne tæller antallet af udbetalinger i hvert år. De siger intet om, hvor mange kroner der blev udloddet.

Hvem leder selskabet

Ms. Belinda Ann Cleminson BEd, GIA (Cert)Company Secretary

Selskabet i korte træk

SektorFinancial Services
BrancheAsset Management
LandAustralia
BørsAU

Fakta om selskabet

ISINAU000000BKI3
TickerBKI.AU
Type værdipapirCommon Stock
ValutaAUD
GICS-sektorFinancials
GICS-industriCapital Markets
Regnskabsår slutterjuni
HovedkontorSuite 302, 2000 Sydney, Australia
Telefon61 2 7251 6242
Data opdateret5. sep 2026

Forretningen bag BKI Investment Company Ltd

BKI Investment Company forvalter en portefølje af børsnoterede aktier med fokus på veldrevne australske selskaber, der udbetaler udbytte. Investeringerne udvælges nedefra og op, hvor selskabet analyserer den enkelte virksomheds kvaliteter frem for at forsøge at forudsige markedstendenser eller konjunkturer. Analyserne udføres internt af selskabets eget researchteam. BKI blev etableret i 2003 og har hjemsted i Sydney, Australien.

Besøg selskabets hjemmeside →

* De tre nøgletal er udregnet af os på grundlag af den nyeste balance. Gæld/egenkapital måler den rentebærende gæld mod egenkapitalen · Likviditetsgrad er omsætningsaktiver over kortfristet gæld · Quick ratio trækker varelageret fra først.

Data leveres af EODHD. Regnskabstal er selskabernes egne indberetninger, estimater kommer fra analytikere. Siden er til information og udgør ikke investeringsrådgivning.

BKI Investment Company Ltd logo

BKI Investment Company Ltd
Asset Management
Markedsværdi
1,50 mia. AUD
P/E
23,25
EPS
0,08 AUD
Udbytte
4,31%
52 ugers interval
1,61 – 1,94
Beta
0,36
Sektor
Financial Services

Om BKI Investment Company Ltd-aktien

BKI Investment Company Ltd (BKI) foelges live paa NPinvestor. Oeverst ser du den aktuelle kurs, en interaktiv graf, noegletal og kommende begivenheder – opdateret loebende med markedsdata.

Brug noegletallene sammen med grafen til at foelge udviklingen i BKI Investment Company Ltd. Aktiekurser svinger dagligt, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. Dette er ikke finansiel raadgivning.

Saadan koeber du BKI Investment Company Ltd-aktien

Du kan handle BKI Investment Company Ltd via et aktiedepot eller en aktiesparekonto hos fx Nordnet, Saxo eller Nordea. Opret konto, indbetal, soeg BKI frem og placer din ordre.



Scroll to Top