General Mills Inc Aktie: Kurs, graf & noegletal

Foelg General Mills Inc-aktien (GRM) live. Aktuel kurs, graf, noegletal og udvikling - alt om General Mills Inc et sted.

Ansvarsfraskrivelse: Indholdet på NPinvestor er alene til generel information og udgør ikke finansiel, skattemæssig eller juridisk rådgivning. Dele af indholdet er udarbejdet med AI-værktøjer og kan indeholde fejl — søg professionel rådgivning ved behov. Investering indebærer risiko for tab, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. NPinvestor anvender affiliate-links og kan modtage provision, når du går videre til vores partnere; det påvirker ikke din pris. Lån forudsætter, at du er fyldt 18 år, og vores partnere kreditvurderer altid ansøgere (bl.a. via RKI). Læs altid de fulde vilkår og betingelser hos den enkelte udbyder, før du investerer eller optager lån.

General Mills Inc

GRM

33,20 EUR
+0,02 (+0,06%) · i dag
Marked lukket · sidste kurs 7. sep · åbner om
Åben0,00
Dagens interval0,00 – 0,00
Forrige luk0,00
SymbolGRM.XETRA

Foelg General Mills Inc-aktien (GRM) live. Aktuel kurs, graf, noegletal og udvikling – alt om General Mills Inc et sted.

+17,20%

Tal og fakta om aktien

Kurs i forhold til indtjening

Markedsværdi18,9 mia. EUR
Enterprise value30,1 mia. EUR
P/E (trailing)0,00
P/E (forward)13,09
PEG11,69
Pris/salg1,03
Pris/indre værdi2,92
EV/EBITDA22,94
EV/omsætning1,91

Hvor godt tjener selskabet

Omsætning seneste 12 mdr.18,4 mia. USD
Bruttoresultat6,2 mia. USD
EBITDA3,4 mia. USD
Overskudsgrad-0,48%
Driftsmargin19,19%
ROE-1,03%
ROA5,74%
EPS-0,14
EPS (est. i år)0,00
Omsætningsvækst2,20%

Udbytte til aktionærerne

Udbytte pr. aktie2,44
Direkte afkast7,07%
Payout ratio59,41%
Ex-udbytte dato10. jul 2026

Kursens niveau

Beta-0,05
52 ugers højeste41,43
52 ugers laveste27,09
50-dages gennemsnit32,33
200-dages gennemsnit34,27
Aktier udstedt535 mio.
Free float591 mio.
Institutionelt ejerskab92,03%

Soliditet · 31. maj 2026

Kontanter453 mio. USD
Aktiver i alt30,0 mia. USD
Gæld i alt22,6 mia. USD
Langfristet gæld12,4 mia. USD
Nettogæld13,1 mia. USD
Egenkapital7,4 mia. USD
Arbejdskapital-2,2 mia. USD
Frit cash flow1,6 mia. USD
Gæld/egenkapital *1,84
Likviditetsgrad *0,68
Quick ratio *0,40

Short-interesse

Shortede aktier0
Måneden før0
Short ratio0,00
Insider-ejerskab0,28%

Forventet indtjening pr. aktie

EPS i år0,00
EPS næste år0,00
EPS dette kvartal0,00
EPS næste kvartal0,00
Seneste kvartal31. maj 2026

Leverer selskabet på forventningerne

Indtjeningen har levet op til eller overgået analytikernes bud i 1 af de seneste 4 kvartaler.

Kvartal Rapportdato Estimat Faktisk EPS Forskel Overraskelse i pct.
Q2 2026 1. jul 2026 0,80 -3,21 −4,01 −501,68%
Q1 2026 18. mar 2026 0,73 0,48 −0,25 −34,23%
Q4 2025 17. dec 2025 1,02 0,66 −0,36 −35,30%
Q3 2025 17. sep 2025 0,82 1,91 +1,09 +133,02%
Q2 2025 31. maj 2025 0,46 +0,00
Q1 2025 18. mar 2025 1,08 +0,00
Q4 2024 18. dec 2024 1,31 +0,00
Q3 2024 18. sep 2024 0,95 +0,00
Q2 2024 26. jun 2024 0,91 +0,00
Q1 2024 20. mar 2024 1,08 +0,00
Q4 2023 20. feb 2024 0,96 +0,00
Q3 2023 20. sep 2023 1,04 +0,00

Årsregnskaber beløb i USD

Post 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Omsætning 18,4 mia. USD 19,5 mia. USD 19,9 mia. USD 20,1 mia. USD 19,0 mia. USD 18,1 mia. USD
Vareforbrug 12,2 mia. USD 12,8 mia. USD 12,9 mia. USD 13,5 mia. USD 12,6 mia. USD 11,7 mia. USD
Bruttoresultat 6,2 mia. USD 6,7 mia. USD 6,9 mia. USD 6,5 mia. USD 6,4 mia. USD 6,4 mia. USD
Forskning og udvikling 258 mio. USD 258 mio. USD 243 mio. USD 239 mio. USD
Salg og administration 3,4 mia. USD 2,5 mia. USD 2,4 mia. USD 2,6 mia. USD 2,3 mia. USD 2,2 mia. USD
Driftsomkostninger i alt 3,4 mia. USD 3,4 mia. USD 3,5 mia. USD 3,1 mia. USD 2,9 mia. USD 3,3 mia. USD
Driftsresultat (EBIT) 2,8 mia. USD 3,3 mia. USD 3,4 mia. USD 3,4 mia. USD 3,5 mia. USD 3,1 mia. USD
EBITDA 3,3 mia. USD 3,9 mia. USD 4,1 mia. USD 4,1 mia. USD 4,2 mia. USD 3,9 mia. USD
Af- og nedskrivninger 555 mio. USD 539 mio. USD 553 mio. USD 547 mio. USD 570 mio. USD 601 mio. USD
Renteudgifter 538 mio. USD 549 mio. USD 503 mio. USD 393 mio. USD 377 mio. USD 418 mio. USD
Resultat før skat 329 mio. USD 2,9 mia. USD 3,1 mia. USD 3,2 mia. USD 3,3 mia. USD 3,0 mia. USD
Skat 414 mio. USD 574 mio. USD 595 mio. USD 612 mio. USD 586 mio. USD 629 mio. USD
Nettoresultat −87,5 mio. USD 2,3 mia. USD 2,5 mia. USD 2,6 mia. USD 2,7 mia. USD 2,3 mia. USD
Til aktionærerne 2,6 mia. USD 2,7 mia. USD 2,3 mia. USD
Post 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Kontanter og likvider 453 mio. USD 364 mio. USD 418 mio. USD 703 mio. USD 819 mio. USD 1,9 mia. USD
Tilgodehavender 1,6 mia. USD 1,9 mia. USD 1,9 mia. USD 2,0 mia. USD 2,0 mia. USD 1,8 mia. USD
Varelager 1,9 mia. USD 1,9 mia. USD 1,9 mia. USD 2,2 mia. USD 1,9 mia. USD 1,8 mia. USD
Omsætningsaktiver i alt 4,6 mia. USD 5,3 mia. USD 4,6 mia. USD 5,2 mia. USD 5,1 mia. USD 5,8 mia. USD
Materielle anlægsaktiver 3,4 mia. USD 4,0 mia. USD 4,2 mia. USD 4,0 mia. USD 3,7 mia. USD 4,0 mia. USD
Goodwill 14,1 mia. USD 15,6 mia. USD 14,8 mia. USD 14,5 mia. USD 14,4 mia. USD 14,1 mia. USD
Immaterielle aktiver 6,7 mia. USD 7,1 mia. USD 7,0 mia. USD 7,0 mia. USD 7,0 mia. USD 7,2 mia. USD
Aktiver i alt 30,0 mia. USD 33,1 mia. USD 31,5 mia. USD 31,5 mia. USD 31,1 mia. USD 31,8 mia. USD
Kortfristet gæld 6,8 mia. USD 7,9 mia. USD 7,0 mia. USD 7,5 mia. USD 8,0 mia. USD 8,3 mia. USD
Langfristet gæld 12,4 mia. USD 12,7 mia. USD 11,3 mia. USD 10,0 mia. USD 9,1 mia. USD 9,8 mia. USD
Forpligtelser i alt 22,6 mia. USD 23,9 mia. USD 21,8 mia. USD 20,8 mia. USD 20,3 mia. USD 21,5 mia. USD
Egenkapital 7,4 mia. USD 9,2 mia. USD 9,4 mia. USD 10,4 mia. USD 10,5 mia. USD 9,5 mia. USD
Nettogæld 13,1 mia. USD 14,9 mia. USD 12,9 mia. USD 11,5 mia. USD 11,4 mia. USD 11,5 mia. USD
Arbejdskapital −2,2 mia. USD −2,6 mia. USD −2,5 mia. USD −2,4 mia. USD −2,9 mia. USD −2,5 mia. USD
Antal aktier i selskabet 538 mio. 558 mio. 580 mio. 601 mio. 613 mio. 619 mio.
Post 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Pengestrøm fra drift 2,2 mia. USD 2,9 mia. USD 3,3 mia. USD 2,8 mia. USD 3,3 mia. USD 3,0 mia. USD
Af- og nedskrivninger 555 mio. USD 539 mio. USD 553 mio. USD 547 mio. USD 570 mio. USD 601 mio. USD
Ændring i arbejdskapital −494 mio. USD 192 mio. USD 10,6 mio. USD −48,9 mio. USD 277 mio. USD −156 mio. USD
Aktiebaseret aflønning 79,4 mio. USD 91,7 mio. USD 95,3 mio. USD 112 mio. USD 98,7 mio. USD 89,9 mio. USD
Pengestrøm fra investering 1,3 mia. USD −1,8 mia. USD −1,2 mia. USD −346 mio. USD −1,7 mia. USD −513 mio. USD
Anlægsinvesteringer 539 mio. USD 625 mio. USD 774 mio. USD 690 mio. USD 569 mio. USD 531 mio. USD
Pengestrøm fra finansiering −3,3 mia. USD −1,2 mia. USD −2,3 mia. USD −2,4 mia. USD −2,5 mia. USD −2,7 mia. USD
Udbetalt udbytte 1,3 mia. USD 1,3 mia. USD 1,4 mia. USD 1,3 mia. USD 1,2 mia. USD 1,2 mia. USD
Køb og salg af egne aktier −500 mio. USD −1,2 mia. USD −2,0 mia. USD −1,4 mia. USD −877 mio. USD −301 mio. USD
Nettolåntagning −1,4 mia. USD 1,7 mia. USD 1,1 mia. USD 133 mio. USD −386 mio. USD −961 mio. USD
Frit cash flow 1,6 mia. USD 2,3 mia. USD 2,5 mia. USD 2,1 mia. USD 2,7 mia. USD 2,5 mia. USD
Ændring i likvider 79,8 mio. USD −54,1 mio. USD −168 mio. USD 16,1 mio. USD −936 mio. USD −173 mio. USD

Driften kvartalsvis

Post Q2 2026 Q1 2026 Q4 2025 Q3 2025 Q2 2025 Q1 2025 Q4 2024 Q3 2024
Omsætning 4,6 mia. USD 4,4 mia. USD 4,9 mia. USD 4,5 mia. USD 4,6 mia. USD 4,8 mia. USD 5,2 mia. USD 4,8 mia. USD
Vareforbrug 3,0 mia. USD 3,1 mia. USD 3,2 mia. USD 3,0 mia. USD 3,1 mia. USD 3,2 mia. USD 3,3 mia. USD 3,2 mia. USD
Bruttoresultat 1,6 mia. USD 1,4 mia. USD 1,7 mia. USD 1,5 mia. USD 1,5 mia. USD 1,6 mia. USD 1,9 mia. USD 1,7 mia. USD
Salg og administration 888 mio. USD 813 mio. USD 842 mio. USD 845 mio. USD 20,1 mio. USD 844 mio. USD 852 mio. USD 855 mio. USD
Driftsomkostninger i alt 887 mio. USD 811 mio. USD 837 mio. USD −193 mio. USD 894 mio. USD 748 mio. USD 853 mio. USD 857 mio. USD
Driftsresultat (EBIT) 685 mio. USD 565 mio. USD 859 mio. USD 1,7 mia. USD 565 mio. USD 891 mio. USD 1,1 mia. USD 832 mio. USD
EBITDA 685 mio. USD 679 mio. USD 882 mio. USD 1,9 mia. USD 652 mio. USD 929 mio. USD 1,2 mia. USD 973 mio. USD
Af- og nedskrivninger 139 mio. USD 138 mio. USD 139 mio. USD 136 mio. USD 134 mio. USD 130 mio. USD 140 mio. USD
Renteudgifter 151 mio. USD 128 mio. USD 126 mio. USD 133 mio. USD 140 mio. USD 140 mio. USD 123 mio. USD 124 mio. USD
Resultat før skat −2,2 mia. USD 404 mio. USD 558 mio. USD 1,6 mia. USD 371 mio. USD 783 mio. USD 997 mio. USD 741 mio. USD
Skat −240 mio. USD 99,7 mio. USD 144 mio. USD 411 mio. USD 69,1 mio. USD 152 mio. USD 195 mio. USD 157 mio. USD
Nettoresultat −2,0 mia. USD 302 mio. USD 413 mio. USD 1,2 mia. USD 284 mio. USD 626 mio. USD 796 mio. USD 580 mio. USD

Balancen kvartalsvis

Post Q2 2026 Q1 2026 Q4 2025 Q3 2025 Q2 2025 Q1 2025 Q4 2024 Q3 2024
Kontanter og likvider 453 mio. USD 784 mio. USD 684 mio. USD 953 mio. USD 364 mio. USD 521 mio. USD 2,3 mia. USD 468 mio. USD
Tilgodehavender 1,6 mia. USD 1,9 mia. USD 1,9 mia. USD 1,8 mia. USD 1,9 mia. USD 1,8 mia. USD 1,8 mia. USD 1,8 mia. USD
Varelager 1,9 mia. USD 1,8 mia. USD 2,1 mia. USD 2,1 mia. USD 1,9 mia. USD 1,8 mia. USD 2,0 mia. USD 2,0 mia. USD
Omsætningsaktiver i alt 4,6 mia. USD 4,9 mia. USD 5,1 mia. USD 5,2 mia. USD 5,3 mia. USD 5,3 mia. USD 7,4 mia. USD 4,8 mia. USD
Materielle anlægsaktiver 3,4 mia. USD 3,5 mia. USD 3,5 mia. USD 3,6 mia. USD 4,0 mia. USD 3,5 mia. USD 3,5 mia. USD 3,8 mia. USD
Goodwill 14,1 mia. USD 15,6 mia. USD 15,6 mia. USD 15,7 mia. USD 15,6 mia. USD 15,5 mia. USD 14,4 mia. USD 14,8 mia. USD
Immaterielle aktiver 6,7 mia. USD 7,0 mia. USD 7,0 mia. USD 7,1 mia. USD 7,1 mia. USD 7,1 mia. USD 6,7 mia. USD 7,0 mia. USD
Aktiver i alt 30,0 mia. USD 32,3 mia. USD 32,6 mia. USD 33,0 mia. USD 33,1 mia. USD 32,7 mia. USD 33,4 mia. USD 31,8 mia. USD
Kortfristet gæld 6,8 mia. USD 8,7 mia. USD 7,7 mia. USD 8,0 mia. USD 7,9 mia. USD 7,9 mia. USD 8,0 mia. USD 7,3 mia. USD
Langfristet gæld 12,4 mia. USD 11,0 mia. USD 12,2 mia. USD 12,2 mia. USD 12,7 mia. USD 11,8 mia. USD 12,4 mia. USD 11,4 mia. USD
Forpligtelser i alt 22,6 mia. USD 23,0 mia. USD 23,2 mia. USD 23,5 mia. USD 23,9 mia. USD 23,2 mia. USD 23,9 mia. USD 22,2 mia. USD
Egenkapital 7,4 mia. USD 9,3 mia. USD 9,3 mia. USD 9,5 mia. USD 9,2 mia. USD 9,3 mia. USD 9,2 mia. USD 9,3 mia. USD
Nettogæld 13,1 mia. USD 13,1 mia. USD 13,1 mia. USD 13,5 mia. USD 14,9 mia. USD 13,7 mia. USD 12,2 mia. USD 12,9 mia. USD
Arbejdskapital −2,2 mia. USD −3,8 mia. USD −2,6 mia. USD −2,7 mia. USD −2,6 mia. USD −2,6 mia. USD −643 mio. USD −2,5 mia. USD
Antal aktier i selskabet 537 mio. 537 mio. 537 mio. 543 mio. 550 mio. 555 mio. 560 mio. 564 mio.

Alle poster stammer fra selskabets offentliggjorte regnskaber. En tankestreg betyder, at linjen ikke findes i selskabets egen opstilling — ikke at værdien er nul.

Antal aktier i selskabet

Aktieantallet har udviklet sig nedad med 12,4% over de 8 år tabellen dækker. Typisk fordi selskabet køber egne aktier tilbage.

År Aktier Ændring
2026 537 mio.
2025 537 mio. +0,13%
2024 560 mio. +4,30%
2023 583 mio. +4,10%
2022 602 mio. +3,19%
2021 613 mio. +1,83%
2020 620 mio. +1,08%
2019 612 mio. −1,18%

Øverste række er det nyeste regnskabsår. Kolonnen til højre viser forskellen fra året før.

Udbytte år for år

Selskabet har betalt udbytte i 19 forskellige år med start i 2008, heraf 19 år uden afbrydelse.

09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26

Søjlerne tæller antallet af udbetalinger i hvert år. De siger intet om, hvor mange kroner der blev udloddet.

Hvem leder selskabet

Mr. Jeffrey L. HarmeningChairman & CEOFødt 1967
Mr. Kofi A. BruceChief Financial OfficerFødt 1971

Selskabet i korte træk

SektorConsumer Defensive
BranchePackaged Foods
LandGermany
BørsXETRA
Antal ansatte30.000

Fakta om selskabet

ISINUS3703341046
TickerGIS.US
Type værdipapirCommon Stock
ValutaEUR
GICS-sektorConsumer Staples
GICS-industriFood Products
Antal ansatte30.000
Regnskabsår sluttermaj
LEI2TGYMUGI08PO8X8L6150
HovedkontorNumber One General Mills Boulevard, 55426 Minneapolis, United States
Telefon763 764 7600
Data opdateret29. aug 2026

Forretningen bag General Mills Inc

General Mills, Inc. manufactures and markets branded consumer food in the United States and internationally. The company operates through four segments: North America Retail; International; North America Pet; and North America Foodservice. It offers snacks, including grain, fruit and savory snacks, nutrition bars, and frozen hot snacks; ready-to-eat cereal; convenient meals comprising meal kits, ethnic meals, pizza, soup, side dish mixes, frozen breakfast, and frozen entrees; wholesome natural pet food; refrigerated and frozen dough; baking mixes and ingredients; and ice cream products. The company also offers dog and cat food,…

Besøg selskabets hjemmeside →

Vær opmærksom på valutaen: aktien handles i EUR, mens selskabet aflægger sit regnskab i USD. Derfor står markedsværdi og kurser i EUR, mens regnskabstallene — omsætning, balance, pengestrømme og estimater — står i USD.

* De tre nøgletal er udregnet af os på grundlag af den nyeste balance. Gæld/egenkapital måler den rentebærende gæld mod egenkapitalen · Likviditetsgrad er omsætningsaktiver over kortfristet gæld · Quick ratio trækker varelageret fra først.

Data leveres af EODHD. Regnskabstal er selskabernes egne indberetninger, estimater kommer fra analytikere. Siden er til information og udgør ikke investeringsrådgivning.

General Mills Inc logo

General Mills Inc
Packaged Foods
Markedsværdi
17,74 mia. EUR
EPS
-0,14 EUR
Udbytte
7,31%
52 ugers interval
27,09 – 41,43
Beta
-0,03
Sektor
Consumer Defensive

Om General Mills Inc-aktien

General Mills Inc (GRM) foelges live paa NPinvestor. Oeverst ser du den aktuelle kurs, en interaktiv graf, noegletal og kommende begivenheder – opdateret loebende med markedsdata.

Brug noegletallene sammen med grafen til at foelge udviklingen i General Mills Inc. Aktiekurser svinger dagligt, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. Dette er ikke finansiel raadgivning.

Saadan koeber du General Mills Inc-aktien

Du kan handle General Mills Inc via et aktiedepot eller en aktiesparekonto hos fx Nordnet, Saxo eller Nordea. Opret konto, indbetal, soeg GRM frem og placer din ordre.



Scroll to Top