NEL ASA Aktie: Kurs, graf & noegletal

Foelg NEL ASA-aktien (NELO) live. Aktuel kurs, graf, noegletal og udvikling - alt om NEL ASA et sted.

Ansvarsfraskrivelse: Indholdet på NPinvestor er alene til generel information og udgør ikke finansiel, skattemæssig eller juridisk rådgivning. Dele af indholdet er udarbejdet med AI-værktøjer og kan indeholde fejl — søg professionel rådgivning ved behov. Investering indebærer risiko for tab, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. NPinvestor anvender affiliate-links og kan modtage provision, når du går videre til vores partnere; det påvirker ikke din pris. Lån forudsætter, at du er fyldt 18 år, og vores partnere kreditvurderer altid ansøgere (bl.a. via RKI). Læs altid de fulde vilkår og betingelser hos den enkelte udbyder, før du investerer eller optager lån.

NEL ASA

NELO

2,09 SEK
+0,00 (+0,24%) ·
Marked lukket · sidste kurs · åbner om
Åben0,00
Dagens interval0,00 – 0,00
Forrige luk0,00
SymbolNELO.ST

Foelg NEL ASA-aktien (NELO) live. Aktuel kurs, graf, noegletal og udvikling – alt om NEL ASA et sted.

-4,36%

Tal og fakta om aktien

Kurs i forhold til indtjening

Markedsværdi24,0 mia. NOK
Enterprise value5,8 mia. NOK
P/E (trailing)0,00
P/E (forward)0,00
PEG0,00
Pris/salg5,32
Pris/indre værdi1,46
EV/EBITDA-9,16
EV/omsætning3,44

Hvor godt tjener selskabet

Omsætning seneste 12 mdr.0 NOK
Bruttoresultat319 mio. NOK
Overskudsgrad0,00%
Driftsmargin0,00%
ROE-3.172,84%
ROA0,00%
EPS (est. i år)0,00
Omsætningsvækst0,00%

Udbytte til aktionærerne

Udbytte pr. aktie0,00
Direkte afkast0,00%

Aktiesplit

Split1:10
Dato16. aug 2013

Kursens niveau

52 ugers højeste2,24
52 ugers laveste2,03
50-dages gennemsnit6,29
200-dages gennemsnit6,23
Aktier udstedt0
Free float0
Institutionelt ejerskab0,00%

Soliditet · 30. jun 2026

Aktiver i alt4,6 mia. NOK
Gæld i alt1,0 mia. NOK
Egenkapital3,6 mia. NOK
Arbejdskapital2,0 mia. NOK
Frit cash flow-543 mio. NOK
Likviditetsgrad *4,00
Quick ratio *2,66

Short-interesse

Shortede aktier0
Måneden før0
Short ratio0,00
Insider-ejerskab0,00%

Forventet indtjening pr. aktie

EPS i år0,00
EPS næste år0,00
EPS dette kvartal0,00
EPS næste kvartal0,00
Seneste kvartal30. jun 2025

Leverer selskabet på forventningerne

Kvartal Rapportdato Estimat Faktisk EPS Forskel Overraskelse i pct.
Q2 2026 30. jun 2026 -0,10 +0,00
Q1 2026 31. mar 2026 -0,08 +0,00
Q4 2025 31. dec 2025 -0,47 +0,00
Q3 2025 30. sep 2025 -0,05 +0,00
Q2 2025 30. jun 2025 -0,07 +0,00
Q1 2025 31. mar 2025 -0,11 +0,00
Q4 2024 31. dec 2024 -0,04 +0,00
Q3 2024 30. sep 2024 -0,07 +0,00
Q2 2024 30. jun 2024 -0,03 +0,00
Q1 2024 31. mar 2024 -0,01 +0,00
Q4 2023 31. dec 2023 -0,06 +0,00
Q3 2023 30. sep 2023 -0,14 +0,00

Årsregnskaber beløb i NOK

Post 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Omsætning 963 mio. NOK 1,4 mia. NOK 1,3 mia. NOK 915 mio. NOK 798 mio. NOK 652 mio. NOK
Vareforbrug 401 mio. NOK 504 mio. NOK 715 mio. NOK 595 mio. NOK 552 mio. NOK 394 mio. NOK
Bruttoresultat 562 mio. NOK 886 mio. NOK 635 mio. NOK 319 mio. NOK 246 mio. NOK 258 mio. NOK
Forskning og udvikling 42,2 mio. NOK 41,6 mio. NOK 43,3 mio. NOK 73,9 mio. NOK 21,4 mio. NOK 12,9 mio. NOK
Salg og administration 108 mio. NOK 164 mio. NOK 139 mio. NOK 142 mio. NOK 535 mio. NOK 386 mio. NOK
Driftsomkostninger i alt 1,7 mia. NOK 1,9 mia. NOK 1,9 mia. NOK 1,9 mia. NOK 1,3 mia. NOK 901 mio. NOK
Driftsresultat (EBIT) −687 mio. NOK −490 mio. NOK −516 mio. NOK −954 mio. NOK −583 mio. NOK −408 mio. NOK
EBITDA −1,0 mia. NOK −1,6 mia. NOK 1,4 mia. NOK
Renteudgifter 16,7 mio. NOK 16,5 mio. NOK 14,9 mio. NOK 11,2 mio. NOK 4,0 mio. NOK 4,4 mio. NOK
Resultat før skat −1,3 mia. NOK −264 mio. NOK −574 mio. NOK −1,2 mia. NOK −1,7 mia. NOK 1,2 mia. NOK
Skat −15,8 mio. NOK −17,0 mio. NOK −16,4 mio. NOK
Nettoresultat −1,3 mia. NOK −244 mio. NOK −855 mio. NOK −1,2 mia. NOK −1,7 mia. NOK 1,3 mia. NOK
Til aktionærerne −1,2 mia. NOK −1,7 mia. NOK 1,3 mia. NOK
Post 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Kontanter og likvider 2,7 mia. NOK 2,3 mia. NOK
Tilgodehavender 241 mio. NOK 701 mio. NOK 812 mio. NOK 591 mio. NOK 398 mio. NOK 243 mio. NOK
Varelager 919 mio. NOK 532 mio. NOK 704 mio. NOK 505 mio. NOK 328 mio. NOK 237 mio. NOK
Omsætningsaktiver i alt 3,0 mia. NOK 3,4 mia. NOK 5,4 mia. NOK 5,0 mia. NOK 4,1 mia. NOK 4,6 mia. NOK
Materielle anlægsaktiver 1,2 mia. NOK 1,7 mia. NOK 1,3 mia. NOK 785 mio. NOK 624 mio. NOK 378 mio. NOK
Goodwill 61,4 mio. NOK 412 mio. NOK 375 mio. NOK 366 mio. NOK 615 mio. NOK 620 mio. NOK
Immaterielle aktiver 523 mio. NOK 617 mio. NOK 640 mio. NOK 569 mio. NOK 529 mio. NOK 472 mio. NOK
Aktiver i alt 5,0 mia. NOK 6,3 mia. NOK 7,9 mia. NOK 7,0 mia. NOK 6,0 mia. NOK 6,1 mia. NOK
Kortfristet gæld 765 mio. NOK 1,0 mia. NOK 1,3 mia. NOK 1,2 mia. NOK 705 mio. NOK 431 mio. NOK
Langfristet gæld 0 22,5 mio. NOK 22,4 mio. NOK 23,2 mio. NOK 30,3 mio. NOK
Forpligtelser i alt 1,0 mia. NOK 1,3 mia. NOK 1,7 mia. NOK 1,5 mia. NOK 968 mio. NOK 668 mio. NOK
Egenkapital 3,9 mia. NOK 5,0 mia. NOK 6,2 mia. NOK 5,4 mia. NOK 5,0 mia. NOK 5,5 mia. NOK
Arbejdskapital 2,2 mia. NOK 2,4 mia. NOK 4,0 mia. NOK 3,8 mia. NOK 3,4 mia. NOK 4,2 mia. NOK
Antal aktier i selskabet 1,8 mia. 1,7 mia. 1,7 mia. 1,6 mia. 1,5 mia. 1,4 mia.
Post 2025 2024 2023 2022 2021 2020
Pengestrøm fra drift −253 mio. NOK −242 mio. NOK −670 mio. NOK −691 mio. NOK −449 mio. NOK −216 mio. NOK
Af- og nedskrivninger 1,1 mia. NOK 216 mio. NOK 224 mio. NOK 171 mio. NOK 103 mio. NOK 91,3 mio. NOK
Ændring i arbejdskapital −71,4 mio. NOK −56,7 mio. NOK −394 mio. NOK −52,5 mio. NOK 9,9 mio. NOK −4,4 mio. NOK
Aktiebaseret aflønning 2,0 mio. NOK 2,7 mio. NOK 4,0 mio. NOK 8,3 mio. NOK 9,0 t. NOK 7,7 mio. NOK
Pengestrøm fra investering −403 mio. NOK −374 mio. NOK −294 mio. NOK
Anlægsinvesteringer 290 mio. NOK 647 mio. NOK 740 mio. NOK 160 mio. NOK 258 mio. NOK 149 mio. NOK
Pengestrøm fra finansiering 1,5 mia. NOK 1,2 mia. NOK 2,3 mia. NOK
Udbetalt udbytte 625 mio. NOK
Køb og salg af egne aktier −625 mio. NOK 0 1,3 mia. NOK 2,4 mia. NOK
Nettolåntagning −16,3 mio. NOK −19,9 mio. NOK 3,2 mio. NOK
Frit cash flow −543 mio. NOK −888 mio. NOK −1,4 mia. NOK −969 mio. NOK −827 mio. NOK −448 mio. NOK
Ændring i likvider −258 mio. NOK −1,5 mia. NOK 225 mio. NOK 416 mio. NOK 390 mio. NOK 1,8 mia. NOK

Driften kvartalsvis

Post Q2 2026 Q1 2026 Q4 2025 Q2 2025 Q1 2025 Q4 2024 Q3 2024 Q2 2024
Omsætning 153 mio. NOK 148 mio. NOK 330 mio. NOK 174 mio. NOK 155 mio. NOK 416 mio. NOK 366 mio. NOK 332 mio. NOK
Vareforbrug 70,5 mio. NOK 53,5 mio. NOK 137 mio. NOK 75,6 mio. NOK 54,9 mio. NOK 158 mio. NOK 158 mio. NOK 149 mio. NOK
Bruttoresultat 82,9 mio. NOK 94,6 mio. NOK 193 mio. NOK 98,3 mio. NOK 100 mio. NOK 258 mio. NOK 207 mio. NOK 183 mio. NOK
Driftsomkostninger i alt 387 mio. NOK 302 mio. NOK 1,3 mia. NOK 368 mio. NOK 362 mio. NOK 556 mio. NOK 537 mio. NOK 482 mio. NOK
Driftsresultat (EBIT) −234 mio. NOK −154 mio. NOK −950 mio. NOK −194 mio. NOK −207 mio. NOK −141 mio. NOK −171 mio. NOK −150 mio. NOK
Renteudgifter 4,0 mio. NOK 12,5 mio. NOK 4,0 mio. NOK 4,0 mio. NOK 20,5 mio. NOK 5,0 mio. NOK 4,0 mio. NOK 4,0 mio. NOK
Resultat før skat −189 mio. NOK −144 mio. NOK −898 mio. NOK −132 mio. NOK −180 mio. NOK −64,9 mio. NOK −116 mio. NOK −120 mio. NOK
Nettoresultat −189 mio. NOK −144 mio. NOK −870 mio. NOK −131 mio. NOK −179 mio. NOK −63,8 mio. NOK −115 mio. NOK −43,3 mio. NOK

Balancen kvartalsvis

Post Q2 2026 Q1 2026 Q4 2025 Q2 2025 Q1 2025 Q4 2024 Q3 2024 Q2 2024
Tilgodehavender 227 mio. NOK 199 mio. NOK 241 mio. NOK 203 mio. NOK 214 mio. NOK 701 mio. NOK 684 mio. NOK 628 mio. NOK
Varelager 890 mio. NOK 905 mio. NOK 919 mio. NOK 905 mio. NOK 890 mio. NOK 532 mio. NOK 485 mio. NOK 583 mio. NOK
Omsætningsaktiver i alt 2,7 mia. NOK 2,8 mia. NOK 3,0 mia. NOK 3,4 mia. NOK 3,5 mia. NOK 3,4 mia. NOK 3,4 mia. NOK 3,7 mia. NOK
Materielle anlægsaktiver 1,2 mia. NOK 1,2 mia. NOK 1,2 mia. NOK 1,6 mia. NOK 1,6 mia. NOK 1,7 mia. NOK 1,6 mia. NOK 1,5 mia. NOK
Goodwill 61,4 mio. NOK 61,4 mio. NOK 61,4 mio. NOK 373 mio. NOK 387 mio. NOK 412 mio. NOK 386 mio. NOK 395 mio. NOK
Immaterielle aktiver 570 mio. NOK 532 mio. NOK 523 mio. NOK 602 mio. NOK 610 mio. NOK 617 mio. NOK 585 mio. NOK 582 mio. NOK
Aktiver i alt 4,6 mia. NOK 4,7 mia. NOK 5,0 mia. NOK 6,1 mia. NOK 6,3 mia. NOK 6,3 mia. NOK 6,2 mia. NOK 6,3 mia. NOK
Kortfristet gæld 666 mio. NOK 623 mio. NOK 765 mio. NOK 949 mio. NOK 958 mio. NOK 1,0 mia. NOK 940 mio. NOK 938 mio. NOK
Langfristet gæld 0 0 0 0
Forpligtelser i alt 1,0 mia. NOK 883 mio. NOK 1,0 mia. NOK 1,3 mia. NOK 1,3 mia. NOK 1,3 mia. NOK 1,2 mia. NOK 1,2 mia. NOK
Egenkapital 3,6 mia. NOK 3,8 mia. NOK 3,9 mia. NOK 4,9 mia. NOK 5,1 mia. NOK 5,0 mia. NOK 4,9 mia. NOK 5,1 mia. NOK
Arbejdskapital 2,0 mia. NOK 2,1 mia. NOK 2,2 mia. NOK 2,4 mia. NOK 2,5 mia. NOK 2,4 mia. NOK 2,4 mia. NOK 2,8 mia. NOK
Antal aktier i selskabet 1,8 mia. 1,8 mia. 1,8 mia. 1,8 mia. 1,8 mia. 1,7 mia. 1,7 mia. 1,7 mia.

Alle poster stammer fra selskabets offentliggjorte regnskaber. En tankestreg betyder, at linjen ikke findes i selskabets egen opstilling — ikke at værdien er nul.

Antal aktier i selskabet

Aktieantallet har udviklet sig opad med 50,2% over de 8 år tabellen dækker. Det udvander de eksisterende aktionærers andel.

År Aktier Ændring
2026 1,8 mia.
2025 1,8 mia. +0,00%
2024 1,7 mia. −9,09%
2023 1,7 mia. +0,00%
2022 1,6 mia. −6,46%
2021 1,5 mia. −6,56%
2020 1,4 mia. −3,63%
2019 1,2 mia. −13,07%

Øverste række er det nyeste regnskabsår. Kolonnen til højre viser forskellen fra året før.

Selskabet i korte træk

SektorOther
BrancheOther
LandSweden
BørsST

Fakta om selskabet

Type værdipapirCommon Stock
ValutaNOK
GICS-sektorReal Estate
GICS-industriReal Estate Management & Development
Regnskabsår slutterdecember
Data opdateret13. nov 2024

Forretningen bag NEL ASA

There is no Profile data available for NELO.ST.

* De tre nøgletal er udregnet af os på grundlag af den nyeste balance. Gæld/egenkapital måler den rentebærende gæld mod egenkapitalen · Likviditetsgrad er omsætningsaktiver over kortfristet gæld · Quick ratio trækker varelageret fra først.

Data leveres af EODHD. Regnskabstal er selskabernes egne indberetninger, estimater kommer fra analytikere. Siden er til information og udgør ikke investeringsrådgivning.

NEL ASA logo

NEL ASA
Other
Markedsværdi
23,98 mia. NOK
52 ugers interval
2,03 – 2,24
Sektor
Other

Om NEL ASA-aktien

NEL ASA (NELO) foelges live paa NPinvestor. Oeverst ser du den aktuelle kurs, en interaktiv graf, noegletal og kommende begivenheder – opdateret loebende med markedsdata.

Brug noegletallene sammen med grafen til at foelge udviklingen i NEL ASA. Aktiekurser svinger dagligt, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. Dette er ikke finansiel raadgivning.

Saadan koeber du NEL ASA-aktien

Du kan handle NEL ASA via et aktiedepot eller en aktiesparekonto hos fx Nordnet, Saxo eller Nordea. Opret konto, indbetal, soeg NELO frem og placer din ordre.



Scroll to Top