Sonova Holding AG Aktie: Kurs, graf & noegletal

Foelg Sonova Holding AG-aktien (SONVF) live. Aktuel kurs, graf, noegletal og udvikling - alt om Sonova Holding AG et sted.

Ansvarsfraskrivelse: Indholdet på NPinvestor er alene til generel information og udgør ikke finansiel, skattemæssig eller juridisk rådgivning. Dele af indholdet er udarbejdet med AI-værktøjer og kan indeholde fejl — søg professionel rådgivning ved behov. Investering indebærer risiko for tab, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. NPinvestor anvender affiliate-links og kan modtage provision, når du går videre til vores partnere; det påvirker ikke din pris. Lån forudsætter, at du er fyldt 18 år, og vores partnere kreditvurderer altid ansøgere (bl.a. via RKI). Læs altid de fulde vilkår og betingelser hos den enkelte udbyder, før du investerer eller optager lån.

Sonova Holding AG

SONVF

270,46 USD
+0,00 (+0,00%) · 15. sep
Marked lukket · sidste kurs 15. sep · åbner om
Åben0,00
Dagens interval0,00 – 0,00
Forrige luk0,00
SymbolSONVF.US

Foelg Sonova Holding AG-aktien (SONVF) live. Aktuel kurs, graf, noegletal og udvikling – alt om Sonova Holding AG et sted.

Tal og fakta om aktien

Kurs i forhold til indtjening

Markedsværdi16,9 mia. USD
Enterprise value18,5 mia. USD
P/E (trailing)25,70
P/E (forward)20,12
PEG1,29
Pris/salg4,69
Pris/indre værdi5,25
EV/EBITDA16,15
EV/omsætning4,17

Hvor godt tjener selskabet

Omsætning seneste 12 mdr.3,6 mia. CHF
Bruttoresultat2,7 mia. CHF
EBITDA842 mio. CHF
Overskudsgrad11,94%
Driftsmargin19,55%
ROE20,52%
ROA7,63%
EPS11,07
EPS (est. i år)0,00
Omsætningsvækst-1,00%

Udbytte til aktionærerne

Udbytte pr. aktie4,70
Direkte afkast2,04%
Payout ratio48,83%
Næste udbytte19. jun 2017
Ex-udbytte dato22. jun 2026

Aktiesplit

Split151:150
Dato16. jun 2020

Kursens niveau

Beta1,11
52 ugers højeste311,62
52 ugers laveste208,55
50-dages gennemsnit273,50
200-dages gennemsnit254,06
Aktier udstedt59,4 mio.
Free float59,2 mio.
Institutionelt ejerskab48,31%

Soliditet · 31. mar 2026

Kontanter722 mio. CHF
Aktiver i alt5,6 mia. CHF
Gæld i alt3,0 mia. CHF
Langfristet gæld1,4 mia. CHF
Nettogæld990 mio. CHF
Egenkapital2,6 mia. CHF
Arbejdskapital895 mio. CHF
Frit cash flow604 mio. CHF
Gæld/egenkapital *0,65
Likviditetsgrad *1,75
Quick ratio *1,43

Short-interesse

Shortede aktier0
Måneden før0
Short ratio0,00
Insider-ejerskab17,50%

Forventet indtjening pr. aktie

EPS i år0,00
EPS næste år0,00
EPS dette kvartal0,00
EPS næste kvartal0,00
Seneste kvartal31. mar 2026

Leverer selskabet på forventningerne

Indtjeningen har levet op til eller overgået analytikernes bud i 12 af de seneste 12 kvartaler.

Kvartal Rapportdato Estimat Faktisk EPS Forskel Overraskelse i pct.
Q2 2021 30. sep 2021 0,00 2,50 +2,50
Q1 2021 30. jun 2021 0,00 2,52 +2,52
Q4 2020 31. mar 2021 0,00 3,15 +3,15
Q3 2020 31. dec 2020 0,00 3,36 +3,36
Q2 2020 30. sep 2020 0,00 1,75 +1,75
Q1 2020 30. jun 2020 0,00 1,70 +1,70
Q4 2019 31. mar 2020 0,00 1,05 +1,05
Q3 2019 31. dec 2019 0,00 1,04 +1,04
Q2 2019 30. sep 2019 0,00 2,77 +2,77
Q1 2019 30. jun 2019 0,00 2,83 +2,83
Q4 2018 31. mar 2019 0,00 2,04 +2,04
Q3 2018 31. dec 2018 0,00 2,06 +2,06

Årsregnskaber beløb i CHF

Post 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Omsætning 3,6 mia. CHF 3,9 mia. CHF 3,6 mia. CHF 3,7 mia. CHF 3,4 mia. CHF 2,6 mia. CHF
Vareforbrug 948 mio. CHF 1,1 mia. CHF 1,0 mia. CHF 1,1 mia. CHF 943 mio. CHF 764 mio. CHF
Bruttoresultat 2,7 mia. CHF 2,8 mia. CHF 2,6 mia. CHF 2,6 mia. CHF 2,4 mia. CHF 1,8 mia. CHF
Forskning og udvikling 218 mio. CHF 235 mio. CHF 261 mio. CHF 243 mio. CHF 229 mio. CHF 203 mio. CHF
Salg og administration 407 mio. CHF 393 mio. CHF 341 mio. CHF 330 mio. CHF 321 mio. CHF 251 mio. CHF
Driftsomkostninger i alt 2,0 mia. CHF 2,1 mia. CHF 2,0 mia. CHF 1,8 mia. CHF 1,6 mia. CHF 1,3 mia. CHF
Driftsresultat (EBIT) 676 mio. CHF 692 mio. CHF 670 mio. CHF 762 mio. CHF 785 mio. CHF 559 mio. CHF
EBITDA 931 mio. CHF 927 mio. CHF 922 mio. CHF 979 mio. CHF 961 mio. CHF 755 mio. CHF
Af- og nedskrivninger 260 mio. CHF 249 mio. CHF 246 mio. CHF 240 mio. CHF 211 mio. CHF 196 mio. CHF
Renteudgifter 28,7 mio. CHF 26,5 mio. CHF 28,2 mio. CHF 23,1 mio. CHF 37,4 mio. CHF 24,0 mio. CHF
Resultat før skat 642 mio. CHF 652 mio. CHF 647 mio. CHF 712 mio. CHF 725 mio. CHF 599 mio. CHF
Skat 95,7 mio. CHF 105 mio. CHF 37,8 mio. CHF 57,3 mio. CHF 64,6 mio. CHF 15,1 mio. CHF
Nettoresultat 431 mio. CHF 541 mio. CHF 601 mio. CHF 648 mio. CHF 649 mio. CHF 581 mio. CHF
Til aktionærerne 649 mio. CHF 581 mio. CHF
Post 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Kontanter og likvider 722 mio. CHF 687 mio. CHF 514 mio. CHF 415 mio. CHF 612 mio. CHF 1,8 mia. CHF
Tilgodehavender 667 mio. CHF 681 mio. CHF 643 mio. CHF 529 mio. CHF 477 mio. CHF 442 mio. CHF
Varelager 381 mio. CHF 469 mio. CHF 436 mio. CHF 419 mio. CHF 413 mio. CHF 302 mio. CHF
Omsætningsaktiver i alt 2,1 mia. CHF 1,9 mia. CHF 1,7 mia. CHF 1,5 mia. CHF 1,7 mia. CHF 2,6 mia. CHF
Materielle anlægsaktiver 593 mio. CHF 618 mio. CHF 612 mio. CHF 660 mio. CHF 633 mio. CHF 597 mio. CHF
Goodwill 2,3 mia. CHF 2,4 mia. CHF 2,4 mia. CHF 2,4 mia. CHF 2,3 mia. CHF 2,0 mia. CHF
Immaterielle aktiver 337 mio. CHF 577 mio. CHF 532 mio. CHF 2,6 mia. CHF 2,4 mia. CHF 2,4 mia. CHF
Aktiver i alt 5,6 mia. CHF 5,9 mia. CHF 5,8 mia. CHF 5,6 mia. CHF 5,6 mia. CHF 5,9 mia. CHF
Kortfristet gæld 1,2 mia. CHF 1,5 mia. CHF 1,1 mia. CHF 1,1 mia. CHF 1,5 mia. CHF 1,3 mia. CHF
Langfristet gæld 1,4 mia. CHF 1,1 mia. CHF 1,5 mia. CHF 1,5 mia. CHF 865 mio. CHF 1,2 mia. CHF
Forpligtelser i alt 3,0 mia. CHF 3,2 mia. CHF 3,3 mia. CHF 3,3 mia. CHF 3,2 mia. CHF 3,2 mia. CHF
Egenkapital 2,6 mia. CHF 2,7 mia. CHF 2,5 mia. CHF 2,2 mia. CHF 2,4 mia. CHF 2,7 mia. CHF
Nettogæld 990 mio. CHF 1,1 mia. CHF 1,3 mia. CHF 1,4 mia. CHF 874 mio. CHF 61,6 mio. CHF
Arbejdskapital 895 mio. CHF 411 mio. CHF 515 mio. CHF 409 mio. CHF 154 mio. CHF 1,4 mia. CHF
Antal aktier i selskabet 60,5 mio. 59,8 mio. 59,8 mio. 60,4 mio. 62,7 mio. 63,2 mio.
Post 2026 2025 2024 2023 2022 2021
Pengestrøm fra drift 686 mio. CHF 794 mio. CHF 753 mio. CHF 784 mio. CHF 941 mio. CHF 764 mio. CHF
Af- og nedskrivninger 260 mio. CHF 249 mio. CHF 246 mio. CHF 240 mio. CHF 211 mio. CHF 223 mio. CHF
Ændring i arbejdskapital −65,2 mio. CHF −45,3 mio. CHF −67,8 mio. CHF −73,6 mio. CHF −18,8 mio. CHF −41,3 mio. CHF
Aktiebaseret aflønning 19,3 mio. CHF 20,4 mio. CHF 22,8 mio. CHF 21,0 mio. CHF 33,5 mio. CHF 31,3 mio. CHF
Pengestrøm fra investering −197 mio. CHF −213 mio. CHF −234 mio. CHF −430 mio. CHF −706 mio. CHF −122 mio. CHF
Anlægsinvesteringer 81,6 mio. CHF 138 mio. CHF 129 mio. CHF 154 mio. CHF 107 mio. CHF 89,2 mio. CHF
Pengestrøm fra finansiering −426 mio. CHF −402 mio. CHF −415 mio. CHF −545 mio. CHF −1,4 mia. CHF 676 mio. CHF
Udbetalt udbytte 262 mio. CHF 256 mio. CHF 274 mio. CHF 268 mio. CHF 202 mio. CHF 200 t. CHF
Køb og salg af egne aktier −63,1 mio. CHF −67,3 mio. CHF −51,3 mio. CHF −503 mio. CHF −758 mio. CHF −34,8 mio. CHF
Nettolåntagning −26,7 mio. CHF −900 t. CHF 0 319 mio. CHF −424 mio. CHF 706 mio. CHF
Frit cash flow 604 mio. CHF 656 mio. CHF 625 mio. CHF 630 mio. CHF 835 mio. CHF 675 mio. CHF
Ændring i likvider 102 mio. CHF 173 mio. CHF 99,7 mio. CHF −197 mio. CHF −1,2 mia. CHF 1,3 mia. CHF

Driften kvartalsvis

Post Q1 2026 Q3 2025 Q1 2025 Q3 2024 Q1 2024 Q3 2023 Q1 2023 Q3 2022
Omsætning 1,8 mia. CHF 1,8 mia. CHF 2,0 mia. CHF 1,8 mia. CHF 1,9 mia. CHF 1,8 mia. CHF 1,9 mia. CHF 1,8 mia. CHF
Vareforbrug 435 mio. CHF 566 mio. CHF 551 mio. CHF 515 mio. CHF 508 mio. CHF 526 mio. CHF 558 mio. CHF 590 mio. CHF
Bruttoresultat 1,3 mia. CHF 1,2 mia. CHF 1,5 mia. CHF 1,3 mia. CHF 1,4 mia. CHF 1,2 mia. CHF 1,3 mia. CHF 1,3 mia. CHF
Forskning og udvikling 103 mio. CHF 114 mio. CHF 140 mio. CHF 114 mio. CHF 143 mio. CHF 116 mio. CHF 124 mio. CHF 119 mio. CHF
Salg og administration 187 mio. CHF 183 mio. CHF 177 mio. CHF 164 mio. CHF 158 mio. CHF 155 mio. CHF
Driftsomkostninger i alt 909 mio. CHF 958 mio. CHF 1,1 mia. CHF 1,0 mia. CHF 1,0 mia. CHF 911 mio. CHF 938 mio. CHF 890 mio. CHF
Driftsresultat (EBIT) 442 mio. CHF 289 mio. CHF 413 mio. CHF 279 mio. CHF 364 mio. CHF 316 mio. CHF 395 mio. CHF 367 mio. CHF
EBITDA 591 mio. CHF 381 mio. CHF 465 mio. CHF 417 mio. CHF 393 mio. CHF 444 mio. CHF 536 mio. CHF 488 mio. CHF
Af- og nedskrivninger 144 mio. CHF 116 mio. CHF 11,9 mio. CHF 120 mio. CHF 7,8 mio. CHF 121 mio. CHF 121 mio. CHF 119 mio. CHF
Renteudgifter 54,9 mio. CHF 32,8 mio. CHF 27,3 mio. CHF 23,7 mio. CHF 17,3 mio. CHF 21,9 mio. CHF 27,9 mio. CHF 22,0 mio. CHF
Resultat før skat 404 mio. CHF 234 mio. CHF 394 mio. CHF 258 mio. CHF 354 mio. CHF 291 mio. CHF 363 mio. CHF 351 mio. CHF
Skat 53,3 mio. CHF 41,9 mio. CHF 58,4 mio. CHF 46,6 mio. CHF −6,3 mio. CHF 44,1 mio. CHF 3,0 mio. CHF 54,3 mio. CHF
Nettoresultat 349 mio. CHF 188 mio. CHF 332 mio. CHF 209 mio. CHF 356 mio. CHF 245 mio. CHF 356 mio. CHF 292 mio. CHF
Til aktionærerne 146 mio. CHF

Balancen kvartalsvis

Post Q1 2026 Q3 2025 Q1 2025 Q3 2024 Q1 2024 Q3 2023 Q1 2023 Q3 2022
Kontanter og likvider 722 mio. CHF 511 mio. CHF 687 mio. CHF 279 mio. CHF 514 mio. CHF 263 mio. CHF 415 mio. CHF 292 mio. CHF
Tilgodehavender 667 mio. CHF 678 mio. CHF 681 mio. CHF 539 mio. CHF 643 mio. CHF 546 mio. CHF 529 mio. CHF 490 mio. CHF
Varelager 381 mio. CHF 441 mio. CHF 469 mio. CHF 460 mio. CHF 436 mio. CHF 420 mio. CHF 419 mio. CHF 424 mio. CHF
Omsætningsaktiver i alt 2,1 mia. CHF 1,7 mia. CHF 1,9 mia. CHF 1,4 mia. CHF 1,7 mia. CHF 1,4 mia. CHF 1,5 mia. CHF 1,4 mia. CHF
Materielle anlægsaktiver 593 mio. CHF 586 mio. CHF 618 mio. CHF 620 mio. CHF 612 mio. CHF 633 mio. CHF 660 mio. CHF 611 mio. CHF
Goodwill 2,3 mia. CHF 2,4 mia. CHF 2,4 mia. CHF 2,4 mia. CHF
Immaterielle aktiver 337 mio. CHF 577 mio. CHF 2,9 mia. CHF 532 mio. CHF 3,0 mia. CHF 2,6 mia. CHF 2,9 mia. CHF
Aktiver i alt 5,6 mia. CHF 5,5 mia. CHF 5,9 mia. CHF 5,5 mia. CHF 5,8 mia. CHF 5,4 mia. CHF 5,6 mia. CHF 5,2 mia. CHF
Kortfristet gæld 1,2 mia. CHF 1,3 mia. CHF 1,5 mia. CHF 1,2 mia. CHF 1,1 mia. CHF 1,1 mia. CHF 1,1 mia. CHF 1,2 mia. CHF
Langfristet gæld 1,4 mia. CHF 1,1 mia. CHF 1,5 mia. CHF 1,5 mia. CHF
Forpligtelser i alt 3,0 mia. CHF 3,1 mia. CHF 3,2 mia. CHF 3,1 mia. CHF 3,3 mia. CHF 3,3 mia. CHF 3,3 mia. CHF 3,2 mia. CHF
Egenkapital 2,6 mia. CHF 2,4 mia. CHF 2,7 mia. CHF 2,3 mia. CHF 2,5 mia. CHF 2,1 mia. CHF 2,2 mia. CHF 2,0 mia. CHF
Nettogæld 990 mio. CHF −273 mio. CHF 1,1 mia. CHF −12,7 mio. CHF 1,3 mia. CHF 1,7 mia. CHF 1,4 mia. CHF 1,5 mia. CHF
Arbejdskapital 895 mio. CHF 319 mio. CHF 411 mio. CHF 248 mio. CHF 515 mio. CHF 316 mio. CHF 409 mio. CHF 241 mio. CHF
Antal aktier i selskabet 60,4 mio. 59,7 mio. 59,8 mio. 59,8 mio. 59,8 mio. 59,8 mio. 59,9 mio. 61,0 mio.

Alle poster stammer fra selskabets offentliggjorte regnskaber. En tankestreg betyder, at linjen ikke findes i selskabets egen opstilling — ikke at værdien er nul.

Antal aktier i selskabet

Aktieantallet har udviklet sig nedad med 6,9% over de 8 år tabellen dækker. Typisk fordi selskabet køber egne aktier tilbage.

År Aktier Ændring
2026 60,4 mio.
2025 59,7 mio. −1,16%
2024 59,8 mio. +0,15%
2023 59,8 mio. +0,06%
2022 61,0 mio. +2,07%
2021 63,3 mio. +3,66%
2020 63,1 mio. −0,27%
2019 64,8 mio. +2,76%

Øverste række er det nyeste regnskabsår. Kolonnen til højre viser forskellen fra året før.

Udbytte år for år

Selskabet har betalt udbytte i 23 forskellige år med start i 2003, heraf 6 år uden afbrydelse.

08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26

Søjlerne tæller antallet af udbetalinger i hvert år. De siger intet om, hvor mange kroner der blev udloddet.

Hvem leder selskabet

Mr. Eric BernardChief Executive OfficerFødt 1967
Ms. Katya KruglovaChief Human Resources Officer & Member of Management BoardFødt 1971
Mr. Oliver LuxPresident of EMEA & LA Region and Member of Management BoardFødt 1976
Ms. Lilika BeckPresident of Consumer Hearing & Member of Management BoardFødt 1979
Mr. Alistair SimpsonMember of Management Board & Group VP of Cochlear ImplantsFødt 1969
Mr. Anders RosengrenChief Research & Development Officer and Member of Management BoardFødt 1965
Ms. Elodie Carr-CingariChief Financial OfficerFødt 1974
Mr. Roberto di FioreCOO & Member of Management BoardFødt 1974
Mr. Peter DicksonSenior Director of Investor Relations
Mr. Franz BrandChief Legal & Compliance OfficerFødt 1959

Selskabet i korte træk

SektorHealthcare
BrancheMedical Devices
LandUSA
BørsPINK
Antal ansatte18.570

Fakta om selskabet

Type værdipapirCommon Stock
ValutaUSD
GICS-sektorHealth Care
GICS-industriHealth Care Equipment & Supplies
Antal ansatte18.570
Regnskabsår sluttermarts
CUSIP83569C102
CIK0001446944
HovedkontorLaubisrütistrasse 28, 8712 Stäfa, Switzerland
Telefon41 58 928 33 33
Data opdateret6. sep 2026

Forretningen bag Sonova Holding AG

Sonova udvikler og fremstiller høreapparater, cochlea-implantater og relaterede høretekniske løsninger til både børn og voksne. Produkterne sælges under mærker som Phonak, Unitron, Hansaton, Sennheiser og Advanced Bionics, mens audiologisk rådgivning og pleje ydes gennem kæder som AudioNova, Boots Hearingcare og Connect Hearing. Selskabet henvender sig til slutbrugere via egne butikker og klinikker samt til uafhængige audiologer, detailkæder og offentlige kunder via engrossalg. Nyere aktiviteter omfatter opkoblede løsninger med kunstig intelligens og digitale funktioner. Sonova opererer i Schweiz, USA, Europa, Mellemøsten, Afrika og Asien-Stillehavsområdet.

Besøg selskabets hjemmeside →

Vær opmærksom på valutaen: aktien handles i USD, mens selskabet aflægger sit regnskab i CHF. Derfor står markedsværdi og kurser i USD, mens regnskabstallene — omsætning, balance, pengestrømme og estimater — står i CHF.

* De tre nøgletal er udregnet af os på grundlag af den nyeste balance. Gæld/egenkapital måler den rentebærende gæld mod egenkapitalen · Likviditetsgrad er omsætningsaktiver over kortfristet gæld · Quick ratio trækker varelageret fra først.

Data leveres af EODHD. Regnskabstal er selskabernes egne indberetninger, estimater kommer fra analytikere. Siden er til information og udgør ikke investeringsrådgivning.

Sonova Holding AG logo

Sonova Holding AG
Medical Devices
Markedsværdi
16,45 mia. USD
P/E
24,87
EPS
11,13 USD
Udbytte
2,15%
52 ugers interval
208,55 – 304,50
Beta
1,11
Sektor
Healthcare
Markedsstemning (nyheder, 30 dage)Positiv
NegativNeutralPositiv

Om Sonova Holding AG-aktien

Sonova Holding AG (SONVF) foelges live paa NPinvestor. Oeverst ser du den aktuelle kurs, en interaktiv graf, noegletal og kommende begivenheder – opdateret loebende med markedsdata.

Brug noegletallene sammen med grafen til at foelge udviklingen i Sonova Holding AG. Aktiekurser svinger dagligt, og historisk afkast er ingen garanti for fremtidigt afkast. Dette er ikke finansiel raadgivning.

Saadan koeber du Sonova Holding AG-aktien

Du kan handle Sonova Holding AG via et aktiedepot eller en aktiesparekonto hos fx Nordnet, Saxo eller Nordea. Opret konto, indbetal, soeg SONVF frem og placer din ordre.



Scroll to Top