Minecraft vil lege med LEGO
De virtuelle klodser fra Minecraft tager måske springet til den virkelige verden - og danske LEGO skal hjælpe til. Minecraft er skabt af svenske Markus Persson og drives af hans selskab Mojang. I spillet skal man bygge forskellige strukturer med sine blokke - et forholdsvis simpelt koncept, men Minecraft har opnået en enorm popularitet. Der er nu mere end 16 millioner spillere - og dét selvom Mojang ikke har brugt penge på markedsføring. Nu har Mojang sendt et forslag til et officielt Minecraft LEGO-sæt til den danske koncern.
Det skriver ComON.
Forslaget er indsendt på LEGOs community-side Cursoo, hvor hobby-byggere kan komme med deres egne ideer. Hvis mere end 10.000 LEGO-fans erklærer deres støtte, vil LEGO kigge nærmere på ideen.Mojang fortæller at LEGO har opfordret firmaet til at aflevere et forslag.
- LEGO-folkene bad os om at indsende vores eget forslag. Så nu forsøger vi at få det hele på plads med LEGO så det kan ske, skriver Minecraft på Faebook. Indtil videre har 5.200 tilsluttet sig forslaget - så det skulle være ganske godt på vej.
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1176
- næste ›