Indkaldelse til ordinær generalforsamling i Fynske Bank A/S

Udgivet den 28-02-2025  |  kl. 10:00  |  

Selskabsmeddelelse nr. 2025/04

Fynske Bank A/S afholder ordinær generalforsamling torsdag den 27. marts 2025 kl. 16.30 i Borgerforeningen Svendborg Teater, Ramsherred 4, 5700 Svendborg.

Fuldstændig dagsorden i henhold til vedtægternes § 7:

Bestyrelsens beretning om bankens virksomhed i det forløbne år Fremlæggelse af revideret årsrapport til godkendelse Beslutning om anvendelse af overskud eller dækning af tab i henhold til den godkendte årsrapport Præsentation af og vejledende afstemning om vederlagsrapporten Forslag fra repræsentantskab, bestyrelse og aktionærer

a) Bestyrelsens forslag til ændring af bankens lønpolitik

Forslagets væsentligste punkter omfatter:

Beskrivelser af kriterier for tildeling af ikke-resultatafhængigt engangsvederlag Vederlag til repræsentantskabetPræcisering af, at bestyrelsesformand, næstformand og formanden for hhv. revisionsudvalget og risikoudvalget modtager forhøjet honorar grundet den ekstra arbejdsindsats

b) Repræsentantskabet forslag til bestyrelsens vederlag for igangværende regnskabsår

Forslagets væsentligste punkter omfatter:

i.  Forslag til forøgelse af bestyrelsens vederlag, samt fastholdelse af udvalgsvederlagene på uændret niveau.

c) Repræsentantskabets forslag til vedtægtsændringer

Forslagets væsentligste punkter omfatter:

Forslag om forlængelse af bestyrelsens nuværende bemyndigelse til at gennemføre en kapitalforhøjelse i §2, stk. 5, således at bemyndigelsen forlænges til 27. marts 2030. Valg af medlemmer til repræsentantskabet.

Følgende opstiller til valget:
Direktør Alex Gundersen, Assens
Direktør Bjarne Toftlund, Odense
Tømrermester Carsten Knudsen, Ringe
Partner, adm. direktør Christian Thuesen, Skårup Fyn
Direktør, gårdejer Dorte Bak Himmelstrup, Stenstrup
Direktør Dorthe Fink Gundersen, Odense
Partner, advokat Henning P. Moritzen, Svendborg
Registreret revisor Klaus Hjort-Enemark, Kolding
Sales Manager Lars Hansen, Nyborg
General manager Lisa Pontoppidan Hansen, Assens
Proprietær Mads Peter Larsen, Assens
Direktør Martin Brandt Larsen, Svendborg
Partner, advokat Merete Vangsøe Simonsen, Odense
Turistchef Susanne Hoffensetz Andresen, Nyborg
CEO Thomas Andersen, Middelfart
Adm. direktør Ulla Øhlenschlæger, Svendborg

Valg af revision

Bestyrelsen foreslår genvalg af Ernst & Young, Godkendt Revisionspartnerselskab i overensstemmelse med revisionsudvalgets indstilling. Revisionsudvalget er ikke blevet påvirket af tredjeparter og har ikke været underlagt nogen aftale med en tredjepart, som begrænser generalforsamlingens valg til visse revisorer eller revisionsfirmaer.

Eventuelt

 

Stemmerettigheder mv.
Indkaldelsen indeholdende dagsorden med de fuldstændige forslag med tilhørende dokumenter, herunder årsrapporten og vederlagsrapporten for 2024, samt det samlede antal aktier og stemmerettigheder på datoen for indkaldelsen vil senest fra den 28. februar 2025 være tilgængelig på hjemmesiden: www.fynskebank.dk/gf

Fynske Banks aktiekapital udgør nominelt kr. 75.810.000 fordelt på aktier á 10 kr. I overensstemmelse med vedtægternes § 9, stk. 4 giver hvert aktiebeløb på 10 kr. én stemme. Ingen aktionær kan dog for sit eget vedkommende afgive stemmer for mere end 20 % af bankens til enhver tid værende stemmeberettigede aktiekapital.

Stemmeretten samt retten til at deltage i generalforsamlingen afgøres på baggrund af de aktier, den enkelte aktionær besidder, som opgjort på registreringsdatoen den 20. marts 2025 kl. 23.59 på baggrund af notering af aktionærens aktionærforhold i ejerbogen samt meddelelser om ejerforhold, som banken har modtaget inden for samme frist med henblik på indførsel i ejerbogen.

Tilmelding og afgivelse af fuldmagt
Enhver aktionær, som er berettiget til at afgive stemme, kan tilmelde sig generalforsamlingen eller afgive fuldmagt ved at udfylde og underskrive blanket, som kan rekvireres på www.fynskebank.dk/gf eller ved henvendelse i enhver af bankens filialer.

Tilmelding eller fuldmagtsblanket til generalforsamlingen skal være Computershare A/S i hænde senest den 21. marts 2025 kl. 23.59 med brev til: Computershare A/S, Lottenborgvej 26 D, 2800 Kgs. Lyngby.

Tilmelding samt afgivelse af fuldmagt kan tillige ske på www.fynskebank.dk/gf senest den 21. marts 2025 kl. 23.59.

Til hver tilmeldt stemmeberettiget aktionær eller fuldmægtig udsendes pr. mail adgangskort, som skal medbringes til generalforsamlingen.

Ved indgangen til generalforsamlingen udleveres mod forevisning af adgangskort en stemmeseddel, hvorpå står anført, hvor mange stemmer, den stemmeberettigede disponerer over.

Såfremt man er rettidigt tilmeldt, men ikke har medbragt adgangskort til generalforsamlingen, udskrives adgangskort med stemmeseddel mod fremvisning af legitimation (kørekort, pas eller lignende) ved indgangen til generalforsamlingen.

Brevstemme
Aktionærerne kan - i stedet for at afgive deres stemme på selve generalforsamlingen - vælge at afgive brevstemme. Brevstemmeblanket kan rekvireres på www.fynskebank.dk/gf.

Brevstemmeblanketten skal være Computershare A/S i hænde senest den 26. marts 2025 kl. 16.00 med brev til: Computershare A/S, Lottenborgvej 26 D, 2800 Kgs. Lyngby.

Afgivelse af brevstemme kan tillige ske på www.fynskebank.dk/gf senest den 26. marts 2025 kl. 16.00.

Spørgsmål

Aktionærer kan stille spørgsmål til dagsordenen eller dokumenter m.v. til brug for generalforsamlingen ved skriftlig henvendelse til Fynske Bank, Centrumpladsen 19, 5700 Svendborg, på e-mail til sekretariat@fynskebank.dk eller ved henvendelse til Fynske Bank A/S på tlf.nr. 62 21 33 22.

For yderligere information, kontakt venligst:

Adm. direktør Henning Dam, tlf. 2343 7425.

Med venlig hilsen

Fynske Bank A/S

Vedhæftet fil

Selskabsmeddelelse 2025-04

\Hugin

Udgivet af: NPinvestordk

Seneste nyheder

17:52 Europa/lukning: Trumps toldvarsel gav trykket fredagsstemning
17:15 Fredagens obligationer: Marginale rentefald præget af Trumps toldvarsler og inflationstal
17:14 Fredagens aktier: Teknisk fremgang til Novonesis mens Trump lagde låg på stemningen
15:46 USA/åbning: Nvidia atter under pres i let rød start
15:40 Nye inflationstal baner vej for rentenedsættelse i ECB - kan ske allerede torsdag
15:03 Tørlastindeks fortsætter grøn stime med 12. dag med plus
14:25 USA/tendens: Inflationstal tager fokus inden ventet grøn start
13:24 Greenmobilitys strategiskifte gav pote i 2024: Mere vækst venter i 2025
13:09 Trump er ved at miste grebet om Wall Street: Investorer vil snart håbe på indgreb
13:05 Gubra-aktien ramt af mindre fokus på succesfuld kontraktforretning vurderer Kempen
12:59 Skakos finansdirektør takker af efter knap tre år
12:58 Europa/aktier: Trumps toldvarsel giver trykket fredagsstemning
12:19 Obligationer/middag: Små rentefald præget af Trumps toldtrusler
11:51 Aktier/middag: Småsur fredagstemning med teknisk fokus på Novonesis og Coloplast
11:40 Europæiske inflationstal til den lave side presser renterne lidt ned
11:35 Gubra sendes til tælling efter årsregnskab
10:53 GN nærmer sig laveste niveau siden 2023 på Trumps toldtrusler
09:23 Aktier/åbning: Mærsk går til bunds oven på de seneste toldtrusler fra Trump
09:17 Aarsleff-aktien falder 7 pct. efter regnskab: Indtjeningen skuffer analytikerne
08:53 Obligationer/åbning: Investorerne søger i ly for Trumps toldtrusler - renten falder