Aktier/middag: Kurstæsk til Netcompany efter skuffende regnskab og Genmab i hullet

Udgivet den 28-01-2025  |  kl. 11:51  |  
Arkiv: Foto

Netcompany er havnet i noget af en kursderoute efter sit regnskab tirsdag morgen, der skuffede investorerne fælt.

Dertil kommer, at forventningerne til omsætningen er udskudt, og det sender aktien ned med over 15 pct. i middagshandlen.

I eliteindekset er der også klø til Genmab, der har retning mod den laveste lukkekurs i knap 5 år - dog uden umiddelbart selskabsnyt.

Det sker på en ellers positiv dag i C25-indekset, der stiger 0,1 pct. til 1777,98 i middagshandlen. Navnlig de defensive aktier står godt oven på mandagens store aktieudsalg blandt teknologiaktierne i kølvandet på nyheden om den kinesiske AI-model Deepseek.

I USA faldt det teknologitunge Nasdaq-indeks over 3 pct. - trukket ned af chipgiganten Nvidia, der faldt 17 pct.

Det vurderer Martin Munk, der er senioraktierådgiver hos Jyske Bank.

- Der kom en masse usikkerhed fra Kina. Det ramte også på stemningen i går, og det var interessant at Dow Jones faktisk steg. Det tyder lidt på en sektorrotation, siger han til MarketWire.

Der bliver fortsat holdt skarpt øje med de amerikanske teknologiaktier, hvor det ligner en lille genrejsning, når markedet i USA åbner i eftermiddag.

Foruden de defensive aktier er der også medvind til Vestas og Ørsted, som stiger henholdsvis 4,3 og 3 pct. i toppen af C25-indekset. Her noterer Martin Munk, at der kan være en sammenhæng med Vestas-konkurrenten Siemens Energy, der har aflagt godkendte tal mandag aften.

NETCOMPANY BRAGER NED

Netcompany er kommet med et regnskab for fjerde kvartal, der skuffer rundt regnet over hele linjen.

Det kvitterer investorerne for ved at sende aktien ned med 16,2 pct. til 279 kr.

Ifølge Martin Munk var det klart forventningen, at aktien skulle sendes ned, omend dagens fald er lige til den voldsomme side.

Netcompany fastholder sine mellemlange forventninger til den justerede indtjeningsgrad, EBITDA, på 20 pct., men til gengæld udskydes målene for omsætningen på 8,5 mia. kr. til 2027.

Lidt mere malurt i investorernes bægre er, at it-selskabet ikke har valgt at starte op for et nyt aktietilbagekøbsprogram på grund af "fremskredne strategiske forhandlinger", der kan føre til en transaktion, som vil blive finansieret gennem brugen af eksisterende kreditfaciliteter, oplyser Netcompany i regnskabet

GENMAB FALDER STORT

Aktien i Genmab sendes tirsdag til bunds i det danske C25-indeks med et fald på 6,4 pct. til 1409,50 kr.

Der er dog ikke umiddelbart noget nyt om selskabet, fortæller flere handlere og analytikere til MarketWire.

Der spøger dog en vigtig afgørelse fra partneren Johnson & Johnson, om hvorvidt selskabet vil gøre brug af den option på midlet Hexabody-CD38, der kan blive en mulig arvtager for guldægget Darzalex.

Ifølge Danske Banks chefhandler Mads Zink kan det bidrage til den negative stemning.

- Jeg har svært ved at tro, at der er noget ude om det. Men det er klart, at det er en tanke, man får, når man ser aktien falde så meget. Og det er nok også derfor, at der er mange, der er påpasselige med at købe aktien, siger han.

LØFTET KURSMÅL TIL NOVO

Der er også lidt analysenyt, hvor blandt andet Novo Nordisk har fået løftet sit kursmål til 880 kr. fra 800 kr. hos finanshuset Intron Health, der gentager "køb".

Novo falder dog 0,6 pct. til 618,50 kr.

Hos Carlsberg er kursmålet blevet sænket til 1075 kr. fra 1160 kr. hos DNB, der dog fastholder sin købsanbefaling.

Aktien stiger 1,1 pct. til 743,40 kr.

Derudover har Demant fået løftet kursmålet for aktien til 325 kr. fra 310 kr. hos SEB. Anbefalingen er uændret "køb".

Demant stiger 0,8 pct. til 290,40 kr.

.\\˙ MarketWire

Christian Iversen Kielberg

Tags:  Danmark❯  Shares❯  Intraday❯ 

Seneste nyheder

17:48 Europa/lukning: Novo og GSK sørgede for grøn aktiedag i Europa
17:43 KORR: Vestas foreslår udbytte for første gang siden 2021
17:04 Onsdagens aktier: Vestas og Novo skabte aktiefest på børsen
17:02 Onsdagens obligationer: Svag amerikansk erhvervstillid lagde pres på renten
15:42 USA/åbning: Skuffelser fra Alphabet og AMD giver rød aktiestart
14:29 USA/tendens: Rød start i sigte efter skuffelser fra Alphabet og AMD
14:19 USA: ADP-rapport viser stærkere jobvækst end ventet i januar
13:46 Europa/aktier: Regnskaber fra medicinalkæmper sørger for mindre plus
12:47 Djurslands Bank leverer overskudsrekord: 2025 byder på afmatning
12:06 Obligationer/middag: Renten følger en global rentederoute før nøgletal
12:03 Vestas' topchef er positiv på landvind i USA: "2025 bliver endnu mere travlt"
11:42 Aktier/middag: Novo og Vestas belønnes mens Demant og Pandora straffes i regnskabsstorm
10:58 Ringkjøbing Landbobanks topchef ser usikkerhed dæmpe lånelysten i 2025
10:47 Vestas-topchef har planen klar: Service skal tilbage på 25 i margin over 4-8 kvartaler
10:39 Amerikanerne kan ikke får nok af Pandora
10:26 Novos topchef om nyt vægttabshåb: Skiller sig ud som et af de bedste produkter derude
10:19 Demant-topchef ser naturlig vækstmodvind i første kvartal - vil vinde markedsandele efter
10:07 Topchef: Vestas' "storyline" begynder at hænge rigtigt godt sammen
10:02 Vestas sender stærke signaler om fremtiden - kun prognose skuffer
09:36 Novos topchef om Wegovy-salg i USA: Prognosen forudsætter væsentlig stigning