Europa/aktier: Regnskaber fra medicinalkæmper sørger for mindre plus

Udgivet den 05-02-2025  |  kl. 13:46  |  

GSK og Novo Nordisk er med til at trække det fælleseuropæiske Stoxx 600-indeks 0,2 pct. højere efter opløftende regnskabspræsentationer fra de to medicinalkæmper.

Sundhed driver opturen med en sektorfremgang på 1,3 pct., hvor Novo Nordisk trækker godt op med et plus på 3,0 pct., og britiske GSK stiger 6,2 pct.

Den danske medicinalkæmpe har leveret et bedre end ventet regnskab drevet af en mere end fordobling af salget af fedmebehandlingen Wegovy.

I regnskabet fra den britiske medicinalkoncern lægger analytikerkorpset især vægt på en opløftende prognose for 2025, en opjustering af prognosen for 2031 samt en større end ventet udlodning til aktionærerne.

Teknologi er modsat blandt de dårligst performende med et sektorfald på 0,4 pct. og med et tab på 1,4 pct. for den hollandske chipudstyrsgigant ASML.

Det sker, efter at den amerikanske chipproducent AMD har leveret et lidet imponerende regnskab, hvor topchef Lisa Su sagde, at salget til datacentre ville falde med 7 pct. i dette kvartal.

- Det hænger igen sammen med nogle bekymringer over AI-udviklingstempoet og de særlige vurderinger, der er knyttet og de vækstforventninger, der allerede er indregnet, udtaler Russ Mould, investeringsdirektør hos AJ Bell, ifølge Reuters.

Nordske Equinor, der er storaktionær i Ørsted, bliver sendt ned med 4,8 pct. efter et umiddelbart bedre regnskab, der dog også bød på en nedjustering af målet for vedvarende energiproduktion i 2030.

Blandt de mest stigende aktier med et plus på 7,2 pct. er den spanske storbank Santander at finde, idet investorerne har taget godt imod regnskabet og aktietilbagekøbsplanen.

.\\˙ MarketWire

Jakob Due Jakobsen

Tags:  Europa❯  Shares❯  Intraday❯ 

Seneste nyheder

17:50 Europa/lukning: Investorerne trak på skuldrene af Trump - BP i hopla
17:30 LM Wind Power lukker fabrik i Brasilien: Afskediger omkring 1000 medarbejdere
17:04 Mandagens aktier: Mærsk top toppen på feriepræget dag med nye troldtrusler
17:00 Mandagens obligationer: Donald Trump rystede igen obligationshandlerne - renten faldt
16:47 Boozt-topchef sælger aktier for 2,63 mio. kr.
15:41 USA/åbning: Stålproducenter nyder godt af forhøjet told i grøn ugestart
13:56 NKT får sænket kursmålet hos Goldman Sachs til 443 kr. fra 503 kr.
13:46 USA/tendens: Stålproducenter i fremgang efter Trums nye varslede told
13:21 McDonald's overrasker med vækst i det sammenlignelige salg trods svært hjemmemarked
12:40 Morgan Stanley: AI-hypen har spredt sig udover techsektoren
12:14 Den norske krone fortsætter opad efter uventet stigning i inflationen
12:12 Europa/aktier: BP i top på investornyt - Rockwool blander sig i bunden
11:57 JPMorgan ser aktievinderne fra Trump-regeringen have betydeligt anden profil denne gang
11:38 Obligationer/middag: Handlerne fordøjer toldnyt på nyhedstynd dag
11:29 ECB-vicechef: Trumps told vil udløse globalt udbudschok
11:26 Aktier/middag: Mærsk i top i tynd handel mens Rockwool dykker efter sænket anbefaling
10:43 Amerikanske stål- og aluminiumsproducenter i hopla efter ny toldmelding fra Trump
10:04 Jyske Bank ser stadig Danske Bank-aktien som billig efter imponerende regnskab
09:58 UBS ser aftagende indtjening for Rockwool: Sænker anbefalingen til "sælg"
09:34 BP sendes i vejret: Elliott Investment har sluttet sig til aktionærkredsen