Fredagens obligationer: Rentefald efter amerikanske jobdata fadede ud

Udgivet den 06-12-2024  |  kl. 17:00  |  

Renterne faldt fredag, efter at amerikanske jobdata ramte handelsbordene i eftermiddagstimerne. Tallene viste, at det amerikanske arbejdsmarked klarede sig bedre end forventet i november, men samtidig holder de den amerikanske centralbank, Federal Reserve, på sporet af en rentenedsættelse om lige under to uger.

Inden tallene lå den toneangivende tiårige danske statsobligation i 1,83 pct. - men renteplusset gik lidt i sig selv igen - og renten endte i 1,81 pct., hvilket var lig niveauet torsdag. For en uge siden endte den tiårige rente på 1,85 pct.

Og netop temperaturen på det amerikanske arbejdsmarked kan blive afgørende for beslutningen ved næste rentemøde i USA's centralbank, Federal Reserve, den 17.-18. december. Og efter fredagens tal venter markedet fortsat en rentenedsættelse på 25 basispoint til 4,25-4,50 pct.

Jeppe Juul Borre, der er cheføkonom i Arbejdernes Landsbank, er da også af den opfattelse, at renten sænkes igen og med 25 basispoint:

- Den amerikanske centralbank forhøjede renten kraftigt gennem 2022 og 2023 som kur mod den høje inflation. Der er nu kommet langt mere ro på inflationen, og det åbner døren for lavere renter. Dog har forventningerne til rentesænkninger fortaget sig, særligt ovenpå det amerikanske præsidentvalg og udsigten til potentielt højere inflation. Der er dog fortsat rentesænkninger på menuen, men ikke i lige så stor udstrækning som hidtil forventet, skriver han i en kommentar.

Jobrapporten viste, at beskæftigelsen uden for landbruget voksede med 227.000 personer i november mod ventet 220.000. De gennemsnitlige timelønninger steg 4,0 pct. i november mod et ventet plus på 3,9 pct. Og arbejdsløsheden steg til 4,2 pct. fra 4,1 pct. Økonomerne havde ventet en fastholdelse på 4,1 pct.

Sidst på eftermiddagen viste en foreløbig opgørelse for University of Michigans tillidsindeks for december en bedring til 74,0 mod ventet 73,3 og 71,8 i november.

.\\˙ MarketWire

Charlotte Mackeprang

Tags:  Bonds❯  Danmark❯  Market Close❯ 

Seneste nyheder

17:49 Europa/lukning: Ericsson blev sendt i skammekrogen mens Novo og Burberry lyste op
17:47 Tørlastindeks falder for ottende dag i træk
17:09 Fredagens obligationer: Opmuntrende aktivitetsindeks fra Europa sendte renten lidt op
17:04 Fredagens aktier: Novo sendt i fuldt firspring oven på lovende fedmedata
17:02 Novos markedsværdi steg 183 mia. kr. efter stærke fedmedata
16:02 USA: Michigan-indekset nedrevideret i endelig opgørelse
15:52 USA/åbning: Kommer sidelæns fra start - Meta går frem
15:49 Amerikansk erhvervstillid skuffer drevet af servicesektoren
15:36 Sydbank om Novo: Fuldstændig fair kursreaktion på stærke vægttabsdata
14:40 Amerikansk softwareselskab overrasker positivt og stiger 17 pct. i formarkedet
14:25 USA/tendens: Markedet ses falde fra rekordniveau - Boeing skuffer
13:17 American Express venter vækst og rekordresultater igen i 2025
12:34 Europa/middag: Modehuse går til tops sammen med Novo og norsk forsikringskoncern
12:14 Novo imponerer med vægttabsdata: "Det her kan vende stemningen i aktien"
12:05 Obligationer/middag: Renten kravler højere oven på opmuntrende aktivitetsindeks
11:59 Novos nye håb viser vægttab på 22 pct. - aktien tordner op
11:47 Novo stryger til vejrs efter stærkt vægttab med Amycretin
11:36 Aktier/middag: Behersket optimisme efter lille åbning fra Trump - Novo over kurs 600
10:57 Danske Bank: Skelsættende amerikansk regnskabsuge i vente med Tesla, Meta og Apple
10:46 Euro styrkes efter opløftende nyt fra indkøbscheferne