Investeringsforeningen Sydinvest: Ajourført prospekt og indbydelse til tegning.

Udgivet den 10-03-2021  |  kl. 10:30  |  


(10/2020 Selskabsmeddelelse)

Investeringsforeningen Sydinvest offentliggør vedlagte ajourførte prospekt, som indeholder beskrivelse af den nye afdeling Bæredygtige Aktier KL samt indbydelse til tegning i afdelingens nedenstående andelsklasse:

Navn ISIN Tegningskurs
Sydinvest Bæredygtige Aktier A DKK DK0061533643 100,18

Indledende tegningsperiode er i perioden fra og med 15. marts til og med 26. marts 2021.

Foreningens prospekt og vedtægter er vedlagt. Tegningsordren, som anvendes ved tegning i ovennævnte andelsklasse er vedlagt. Central Investorinformation vil kunne downloades på foreningens hjemmeside www.sydinvest.dk inden tegningsperiodens start.

Øvrige opdateringer i prospektet:

Der er åbnet mulighed for, at afdeling Fonde KL kan investere op til 10% af formuen i virksomhedsobligationer.

Der er tilføjet et afsnit, som beskriver prisningsaftalen.

Der er indsat en fælles beskrivelse af bæredygtighedsrisiko for samtlige foreningens afdelinger.

Der er indsat nye afsnit om bæredygtighedsrisiko i afdelingerne Morningstar Sustainability Leaders Index KL og Bæredygtige Aktier KL.

Formidlingshonoraret er reduceret fra 0,85% til 0,75% med virkning fra 1. april 2021 i følgende afdelinger / andelsklasser: Latinamerika KL, Europa Ligevægt & Value A DKK, Verden Ligevægt & Value Etik A DKK, Verden Ligevægt & Value A DKK og Verden Ligevægt & Value A DKK Akk.

Redaktionelle ændringer.

Med venlig hilsen

Syd Fund Management A/S
Tlf. 74373300

Vedhæftede filer

Tegningsordre A SI Vedtægter DK 2020.12.08 Final_FT SI Prospekt 2021.02.25_Final

\Hugin

Udgivet af: NPinvestordk