Jyske Bank: Gi' dollaren skylden

Udgivet den 09-12-2004  |  kl. 10:13  |  

NetPosten bringer i samarbejde med Jyske Bank kommentarer til valutamarkedet:

Det skandinaviske valutamarked har oplevet et par meget hårde dage, ovenpå den stigende volatilitet i dollaren.

Den svenske krone flirtede i begyndelsen af ugen med det meget vigtige 885-890 niveau overfor Euro, men i dag er dette niveau hele 10 figurer væk.

M&A kapitalbevægelser er blevet citeret for at være en de store udløsere i EUR/SEK (Gambro og Telia Sonera), og dernæst har dollaren også fået en del af skylden.

Et andet vigtigt aspekt at have in-mente er kronens sammenhæng over til aktiemarkedet. Som vi har understreget ved flere lejligheder, har kronen en positiv korrelation med aktiemarkedet. Derfor kan opturen på aktiemarkedet efter valget i USA også forklare en del af kronens pæne performance.

Alt dette er nok rigtigt, men lad os kaste et kort blik på fakta. På lukkebasis har EUR/SEK ikke været istand til at bryde 890-930 intervallet, som har været fremherskende de seneste 28 måneder. De økonomiske nøgletal fra Sverige er fortsat imponerende - og arbejdsløsheden er det eneste område, som endnu ikke har rettet sig. MEN det er ikke noget nye fænomen !!!! Igennem de seneste to års "økonomiske mirakel" (i hvert tilfælde sammenlignet med kontinental-Europa) har den svenske krone ikke været istand til at etablere en overbevisende optrend overfor Euro'en.

Man vil måske fastholde, at de økonomiske nøgletal (i hvert fald på lang sigt) vil have et helt sikkert udfald - en stærkere krone. Men rigtig timing er alfa og omega. Og at tro på, at man har ret på nuværende tidspunkt er ganske enkelt naivt, hvis man ser på historien.

Man skal ikke være Rasmus-modsat blot for at være modsat - men så længe 890-930 er i spil - så lad os spille !!!

Udgivet af: NPinvestordk

Seneste nyheder

17:50 Europa/lukning: Investorerne trak på skuldrene af Trump - BP i hopla
17:30 LM Wind Power lukker fabrik i Brasilien: Afskediger omkring 1000 medarbejdere
17:04 Mandagens aktier: Mærsk top toppen på feriepræget dag med nye troldtrusler
17:00 Mandagens obligationer: Donald Trump rystede igen obligationshandlerne - renten faldt
16:47 Boozt-topchef sælger aktier for 2,63 mio. kr.
15:41 USA/åbning: Stålproducenter nyder godt af forhøjet told i grøn ugestart
13:56 NKT får sænket kursmålet hos Goldman Sachs til 443 kr. fra 503 kr.
13:46 USA/tendens: Stålproducenter i fremgang efter Trums nye varslede told
13:21 McDonald's overrasker med vækst i det sammenlignelige salg trods svært hjemmemarked
12:40 Morgan Stanley: AI-hypen har spredt sig udover techsektoren
12:14 Den norske krone fortsætter opad efter uventet stigning i inflationen
12:12 Europa/aktier: BP i top på investornyt - Rockwool blander sig i bunden
11:57 JPMorgan ser aktievinderne fra Trump-regeringen have betydeligt anden profil denne gang
11:38 Obligationer/middag: Handlerne fordøjer toldnyt på nyhedstynd dag
11:29 ECB-vicechef: Trumps told vil udløse globalt udbudschok
11:26 Aktier/middag: Mærsk i top i tynd handel mens Rockwool dykker efter sænket anbefaling
10:43 Amerikanske stål- og aluminiumsproducenter i hopla efter ny toldmelding fra Trump
10:04 Jyske Bank ser stadig Danske Bank-aktien som billig efter imponerende regnskab
09:58 UBS ser aftagende indtjening for Rockwool: Sænker anbefalingen til "sælg"
09:34 BP sendes i vejret: Elliott Investment har sluttet sig til aktionærkredsen