Kurt Thorsen: Redegørelse foranlediges for forhold ved overtagelse af en del af aktiekapitalen i Gefion
København--18. januar--NetPosten--I forbindelse med De Soto Equity ApS overtagelse af ca. 40 pct. af aktiekapitalen i Finansieringsselskabet Gefion A/S, har der fra offentlighedens side været ytret ønske om en nærmere redegørelse for finansieringens etablering og sammensætning, meddeler Kurt Thorsen fra London lørdag.
Efter den ekstraordinære generalforsamling i Finansieringselskabet Gefion A/S, torsdag den 14. januar 1999, har alle involverede parter givet udtryk for håb om, at der nu måtte blive ro om selskabets forhold, skriver Kurt Thorsen i en meddelelse til Københavns Fondsbørs.
Kurt Thorsen har - ifølge egne udsagn - haft lejlighed til at drøfte disse forhold med repræsentanter for kapitalinteresserne knyttet til De Soto Gruppen og anmodet disse om, at foranledige en nærmere redegørelse.
Det er aftalt at der efter mødet lørdag, vil blive fremsendt en redegørelse - i form af en pressemeddelelse - og en mere omfattende redegørelse er planlagt præsenteret inden udgangen af marts måned.
Kurt Thorsen benytter i sin meddelelse til Københavns Fondsbørs lejligheden til at understrege, at hverken han eller Kjell Inge Røkke er aktionærer i De Soto Gruppen. Det er aftalt, at alle spørgsmål vedrørende finansieringen i fremtiden skal rettes til Parkes and Company i London.
Parkes and Company i London skriver i den - af Kurt Thorsen - adviserede pressemeddelelse, at Garner Invest and Finance SA (GIF) er moderselskab for De Soto ApS, der igen er moderselskab for De Soto Equity ApS. Parkes and Company er blevet hyret som finansiel rådgiver for GIF.
Derudover er Parkes and Company tilknyttet som finansiel rådgiver for Nelsonville Limited, der er moderselskab for KT Equity ApS, der igen er moderselskab for CVI Holding A/S (CVI). CVI har for nylig købt 35,4 pct. af aktiekapitalen i Ejendomsselskabet Norden.
Parkes and Company skriver i meddelelsen, at finansieringen af begge aktiehandler ikke vil ske fra skandinaviske kilder, men at det er finansieret internationalt.
Ifølge meddelelsen er Parkes and Company et finansierings- og investeringsselskab på ejendomsmarkedet, der har specialiseret sig i fremskaffelse af virksomhedskapital og rådgivning til engelske og europæiske ejere og udviklere af ejendomme.
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1178
- næste ›