Novos topchef om Wegovy-salg i USA: Prognosen forudsætter væsentlig stigning

Udgivet den 05-02-2025  |  kl. 09:36  |  

Novo ser ikke tegn på, at efterspørgslen efter vægttabsmidler er på vej ned i USA, og Novo har indregnet væsentligt højere leverancer i USA af sit vægttabsmiddel Wegovy i sin prognose for 2025.

Det er meldingen onsdag på en telekonference for pressen.

Her peger topchef Lars Fruergaard Jørgensen på, at Novo stadig kun sælger sine midler til at fåtal af de amerikanerne, der har mulighed for at opnå tilskud til behandlingen.

- Vi ser en intakt stærk efterspørgsel efter vægttabsmidler i USA og andre steder. Vi har adgang til 55 mio. mennesker, der lider af svær overvægt i USA, og vi servicerer omkring 1-2 mio. af dem. Så der er stadig meget stor efterspørgsel, siger Lars Fruergaard Jørgensen.

Han har netop måtte se konkurrenten Eli Lillys vægttabsmiddel Zepbound overhale Wegovy i USA både målt på receptudskrivningen til nye patienter og målt på det totale antal recepter.

Tal fra analysehuset Iqwia trukket per 17. januar viser ifølge Novo, at Wegovy stod på 204.000 recepter i januar mod 228.000 til Zepbound.

- Når man ser på den kortsigtede udvikling i recepterne, så er det nødvendigt at tage højde for, om midlerne er tilgængelige, men også ændringer i adgangen til dækning, som typisk sker i starten af året. Og ser du på den prognose vi har offentliggjort for 2025, så forudsætter den en ret væsentligt stigning i volumenerne, vi leverer til USA. Så vi har ret stor tillid til vores evne til at vokse i USA, siger Lars Fruergaard Jørgensen.

DET GLOBALE MARKED FOR FEDMEBEHANDLING ER FORDOBLET

Novo har desuden store vækstmuligheder andre steder i verden, lyder meldingen. Foreløbigt er Wegovy nemlig bare lanceret på lige over 15 markeder, og i begrænset omfang.

- Vi har set det globale marked for behandling af svær overvægt mere end fordobles sammenlignet med for et år siden. For det andet er det vigtigt at se på markedspenetrationen. Med det mener jeg, hvor mange patienter, som behandles ud af det samlede potentiale. Og ser vi på det på verdensplan, så taler vi om mere end 800 mio. mennesker med svær overvægt, mens mindre end 1 pct. er i behandling i dag, siger Karsten Munk Knudsen, finansdirektør i Novo Nordisk.

I USA, hvor vægttabsmidler er allermest udbredte, er penetrationsraten ifølge Karsten Munk Knudsen bare omkring 2 pct.

- Derfor mener vi også, at der er stadig er en meget lang og attraktiv vækstbane (runway), siger Karsten Munk Knudsen.

.\\˙ MarketWire

Jakob Dalskov

Tags:  CEO❯  Director❯  Shares❯ 

Seneste nyheder

11:42 Aktier/middag: Novo og Vestas belønnes mens Demant og Pandora straffes i regnskabsstorm
10:58 Ringkjøbing Landbobanks topchef ser usikkerhed dæmpe lånelysten i 2025
10:47 Vestas-topchef har planen klar: Service skal tilbage på 25 i margin over 4-8 kvartaler
10:39 Amerikanerne kan ikke får nok af Pandora
10:26 Novos topchef om nyt vægttabshåb: Skiller sig ud som et af de bedste produkter derude
10:19 Demant-topchef ser naturlig vækstmodvind i første kvartal - vil vinde markedsandele efter
10:07 Topchef: Vestas' "storyline" begynder at hænge rigtigt godt sammen
10:02 Vestas sender stærke signaler om fremtiden - kun prognose skuffer
09:36 Novos topchef om Wegovy-salg i USA: Prognosen forudsætter væsentlig stigning
09:28 Lundbeck sigter efter vækst fra driften på 5-11 pct. i 2025 - opkøb gør indhug
09:24 Vestas genåbner pengesluserne til aktionærerne: "Afspejler selvtillid og gennemsigtighed"
09:19 Pandoras topchef holder fast i langsigtede mål trods lavere end ventet 2025-prognose
09:18 Aktier/åbning: Novo Nordisk stormer frem efter god afslutning på 2024
09:04 Novo og Zealand i store stigninger efter solide Novo-tal og investeringer
08:56 Novo kan gå frem efter regnskab: Jefferies ser dog plusset svinde ind over dagen
08:54 Sydbank-analytiker om Vestas-aktien: Vi kan få en helt speciel oplevelse i dag
08:49 Demant Q4 OVERBLIK: Omsætning lander som ventet mens ny prognose er inden for skiven
08:44 Novo Nordisk skruer igen op for investeringerne: 65 mia. kr. skal sikre udvidet kapacitet
08:43 Obligationer/åbning: Let vigende renter i tråd med global udvikling
08:42 Aktier/tendens: Novo Nordisk slog estimater på næsten alle parametre