OBLIGATIONER: Ventes at starte højere under afventen på Bundesbank

Udgivet den 12-08-1997  |  kl. 08:26  |  

København--12.august--NetPosten--Der er udsigt til en forholdsvis positiv dag på obligationsmarkedet, hvor man først og fremmest vil holde øjnene på den tyske repo-rente.

Det amerikanske marked genvandt noget af det tabte i aftes, og det har givet støtte til markedet. De tyske obligationer er åbnet højere. Bund-futuren for september startede til morgen i 101,99 mod 101,88 ved lukningen i går.

Den toneangivende danske statsobligation 7% 2007 ventes at starte dagen i 105,49 mod en slutkurs på 105,37 i går. Det dansk-tyske rentespænd er indsnævret til 57,5 basispoints.

En handler siger, at markedet afventer den tyske Bundesbank's beslutning om repo-renten. Markedet venter ikke, at der vil ske nogen ændringer - hverken til en højere fast rente, til en variabel rente eller til en kombination af en fast og variabel rente (split-repo). Dollaren har tabt terræn i forhold til sidste uges højder, og den tyske ledighed ligger på et rekordhøjt niveau. Men temaet om en højere tysk repo vil ganske givet vende tilbage senere, når dollaren stiger igen.

Der er begyndt at komme interesse fra udlandet pga de større spreads, og det er baggrunden for, at det 10-årige er gået ind i går eftermiddags.

Omsætningen i dag ventes ikke at blive så stor, men markedet ventes at være positivt dagen igennem. Der er ingen tal fra Danmark, der kan påvirke. Tyskland udsendte forbrugerpriser kl. 0800, men de var som ventet på 1,7 pct årligt og havde ingen effekt på Bunds'ene.

Udgivet af: NPinvestordk

Seneste nyheder

17:59 ECB's Kazaks: Usikkerheder bør holde rentenedsættelse i april i spil
17:55 Europa/lukning: Tysk kemikoncern i stort dyk på planer om aktiesalg i rødt marked
17:36 Medie: Putin er indstillet på foreløbig våbenhvile med betingelser
17:09 Fredagens obligationer: Renter faldt tilbage på dag med vigtig jobrapport
17:07 Medie: Putin er indstillet på foreløbig våbenhvile med betingelser
17:04 Fredagens aktier: Amerikansk nedtur trak danske aktier i dybet - Zealand faldt mest
16:39 Torm får skåret knap en tredjedel af kursmålet til 124 kr. af ABG
15:53 Trump truer Rusland med sanktioner og told
15:47 USA/åbning: Jobtal og toldtrusler giver rød amerikansk start - Broadcom går modsat
15:31 Amerikansk jobvækst er fortsat moderat - giver plads til lavere renter omkring sommer
14:52 Amerikansk jobvækst er fortsat moderat - og giver plads til laver renter omkring sommer
14:41 Amerikansk jobrapport viser fortsat styrke og lavere lønvækst end ventet
14:36 Amerikansk jobrapport viser fortsat styrke og lavere lønvækst end ventet
14:32 STG får sænket anbefalingen til "hold" hos Carnegie efter årsregnskab
14:25 USA/tendens: Chokket har lagt sig - prop i amerikanske aktiefald før vigtige jobtal
14:15 EU vil fremskynde gennemgang af banksektoren i frygt for amerikansk dominans
13:19 Europa/aktier: Tysk kemikoncern dykker på planer om aktiesalg i rødt marked
12:17 Obligationer/middag: Renterne dykker forud for vigtig jobrapport
12:02 Aktier/middag: Amerikansk nedtur smitter af på danske aktier - Vestas og Rockwool dykker
11:39 Saudi Aramco sænker oliepriserne i Asien inden møde i Opec