Torm-direktør: Genoptaget sejlads gennem Rødehavet vil ikke trække rater ned

Udgivet den 06-03-2025  |  kl. 11:21  |  

Skulle det igen blive muligt at sejle sikkert gennem Det Røde Hav, vil det ikke længere have den negative effekt på fragtpriserne, som det før var frygtet.

Det fortæller Jacob Meldgaard, administrerende direktør hos rederiet Torm, til MarketWire i forbindelse med selskabets årsregnskab torsdag.

Siden de første angreb på internationale skibe i Det Røde Hav startede i efteråret 2023, har skibstrafikken været omdirigeret den lange vej syd om Afrika og Kap Det Gode Håb.

Det har sikret høje rater og dermed skæppet godt i kassen for rederierne. Og derfor har der også luret en markant negativ effekt på rederiernes indtjening, hvis en våbenhvile mellem Israel og Hamas igen skulle sikre fri passage gennem Det Røde Hav og Suez-Kanalen.

Men i mellemtiden har verdenshandlen ændret sig tilstrækkeligt til, at det ikke længere ligner det mest sandsynlige scenarie.

- Vi ser i dag, at med det handelsmønster, der er skabt, og de færre volumener der går, fordi handlen ikke er lige så aktiv, så vil det rent faktisk være neutralt i vores bedste scenarie, siger Jacob Meldgaard.

Omvendt ville den negative effekt på fragtraterne ifølge Torm-direktøren have været stor for et år siden.

Dermed er der kommet klarhed over én af de mange ubesvarede spørgsmål, som den geopolitiske stormvind har rejst for verdenshandlen og dermed også det danske rederi.

- Der er mange geopolitiske faktorer, der kan påvirke positivt og negativt, men det her er neutral. Rateniveauet vil ikke ændre sig, lyder det fra Jacob Meldgaard.

.\\˙ MarketWire

Christian Iversen Kielberg

Tags:  CEO❯  Shares❯ 

Seneste nyheder

13:53 Amerikanske fyringer stiger over 100 pct. på årsbasis
13:47 USA/tendens: Trump forplumrer stemningen og torsdag er der udsigt til fald
13:35 Høreapparatforhandler skuffer med sit regnskab: Falder tungt på børsen i Milano
12:59 Europa/middag: Højere renter trækker mere ned end tyske lempelser gavner
12:30 Danske Bank: En svag amerikansk jobrapport kan bekræfte investorernes værste frygt
12:24 NTG efter flere slugte opkøb: Vi er klart stadig på opkøbsstien
12:00 Obligationer/middag: Inledende rentehop fortoner sig
11:40 Aktier/middag: Vestas, NKT og Rockwool danner top i rødt C25
11:25 DHL har vind i sejlene efter bedre end ventet afslutning på året
11:21 Torm-direktør: Genoptaget sejlads gennem Rødehavet vil ikke trække rater ned
11:20 DHL har vind i sejlene efter bedre end ventet afslutning på året
10:51 GN-aktien kastes fortsat rundt i manegen af usikkerhed: Toldkrigen spiller stor rolle
10:43 Rovsing rejser 4 mio. kr. fra salg af nye aktier - kursen brager op
10:40 Lufthansa-aktien er flyvende trods markant fald i overskuddet
10:10 NTG-topchef er klar med ny strategi efter et år i spidsen - holder fast i milliardmål
09:49 H+H får sænket anbefaling til "hold" fra "køb" af Danske Bank efter aktieoptur
09:47 Torm klarede skærene i 2024 trods hård konkurrence og faldene rater i fjerde kvartal
09:21 Aktier/åbning: NKT og Rockwool fortsætter op i lettere grøn åbning
08:55 Torm FY: Faldende fragtrater trak overskuddet ned
08:55 Firstfarms: Mulig køber konverterer obligationslån til aktier