Tyskland/Nomura: Fabriksordrer påvirket af Paris Airshow
De tyske fabriksordrer steg markant mere end ventet i juni med 3,8 pct. på månedsbasis ifølge sæsonkorrigerede tal. Men statistikken virker noget mindre opløftende, når der korrigeres for volumenordrer på meget store partier, konstaterer Nomura.
Det japanske finanshus peger på, at fremgangen i høj grad er båret af de meget store ordrer på fly, der blev indgået i forbindelse med Paris Airshow. Korrigeres der for volumenordrer, faldt fabriksordrerne med 0,7 pct. på månedsbasis.
Økonomerne havde ifølge Bloomberg News forudset en stigning på 1,0 pct. efter et revideret fald på 0,5 pct. i maj. Den tidligere opgørelse viste et fald i maj på 1,3 pct.
På årsbasis, hvor tallet ikke er sæsonkorrigeret, steg de tyske fabriksordrer med 4,3 pct. mod en ventet stigning på bare 0,3 pct. Måneden før faldt ordrerne med 1,8 pct. på årsbasis mod et tidligere meddelt minus på 2 pct.
/ritzau/FINANS
Jakob Dalskov +45 33 30 03 35 Ritzau Finans, E-mail:finans@ritzau.dk, www.ritzaufinans.dk
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1177
- næste ›