Green Hydrogen på vej til at løbe tør for penge - nedjusterer og lancerer spareprogram

Udgivet den 09-10-2024  |  kl. 09:12  |  
Arkiv: Foto

Green Hydrogen Systems har ikke nok gang i forretningen til at kunne nå egen prognose for 2024, og derfor sænkes forventningerne til hele året.

Samtidig lancerer selskabet "betydelige" tiltag, der skal sikre restrukturering og omkostningsbesparelser, så Green Hydrogen Systems kan nå balance mellem indtægter og udgifter i regnskabsbøgerne hurtigere end tidligere ventet.

Endelig oplyser Green Hydrogen, at pengekassen er ved at være tom, og at selskabet er på vej til ikke at kunne leve op til sine kreditorers krav ved udgangen af oktober, ligesom kapitalreserverne ventes at være helt væk i løbet af første halvår 2025 med det nuværende setup.

Derfor er Green Hydrogen Systems også begyndt at afsøge mulighederne for at tiltrække samlet 600 mio. kr. i ny kapital.

Omkostningsbesparelserne, der skal fjerne 40-50 pct. af omkostningsbasen og ventes at betyde afskedigelser af op til 100 medarbejdere, kommer til at koste 100-150 mio. kr. i engangsposter, som påvirker 2024 og pengestrømmene kraftigt.

For 2024 venter selskabet nu en omsætning på 105-145 mio. kr. mod tidligere ventet 125-165 mio. kr. Her er årsagen manglende momentum i forretningen og risikoen for afbestillinger eller aflysninger af projekter på grund af de indførte sparetiltag.

Driftsresultatet (EBITDA) ventes nu at blive et underskud på 300 til 400 mio. kr. mod et tidligere ventet minus på 220-260 mio. kr. Det skyldes i særlig grad engangsomkostningerne fra spareprogrammet.

SPILLER FORTSAT EN VITAL ROLLE

- Grøn hydrogen spiller fortsat en vital rolle som en nødvendig teknologi til den grønne energiomstilling, men markedets adoptering af teknologien og udviklingen af hydrogenrelaterede produktionsprojekter har udviklet sig betydeligt langsommere end ventet, skriver Green Hydrogen Systems i en meddelelse.

- Derudover har en langsommere end ventet udvikling og kommercialisering af selskabets X-Series-elektrolyseprodukt resulteret i forsinkelser i at opnå de første ordrer på X-Series og øget vigtigheden af, at X-Series bliver omkostningskonkurrencedygtig fra de tidligere stadier af kommercialiseringen, fortsætter selskabet.

På den baggrund lanceres omkostningsbesparelsesprogrammet, der skal sikre markant lavere produktionsomkostninger af X-Series-produkterne, og engangsomkostningerne på 100-150 mio. kr. vil blive bogført i 2024 og første kvartal af 2025, fremgår det.

Samtidig stoppes alt salg af nye produkter fra A-Series, så Green Hydrogen Systems udelukkende kan fokusere på udviklingen af X-Series.

De produkter, der allerede er bestilt, vil dog blive leveret som planlagt, og selskabet vil også holde fast i sine serviceforpligtelser på de allerede leverede A-Series-produkter.

For at styrke kapitalgrundlaget er bestyrelsen gået på jagt efter en kapitaltilførsel på 300 mio. kr., der skal sikres før udgangen af året.

En yderligere kapitaltilførsel af samme størrelse bliver dog også nødvendig, og den skal efter planen være gennemført ved sommeren 2025.

Bestyrelsen er i dialog med selskabets største aktionærer og långivere omkring kapitalførelsen.

Hvis implementeringen af både omkostningsbesparelserne og den nye kapitaltilførsel lykkes efter planen, regner Green Hydrogen Systems med at kunne nå overskud og økonomisk uafhængighed ved udgangen af 2026.

Aktien i Green Hydrogen Systems falder fra starten af onsdagens handel med 20,3 pct. til 3,86 kr.

.\\˙ MarketWire

Mikkel Brix Kvols

Tags:  Profit warning❯  Shares❯ 

Seneste nyheder

17:51 Europa/lukning: Mulig våbenhvile løftede markeder men pressede våbenaktier
17:06 Onsdagens aktier: Zealand med største stigning i C25-indeksets historie
17:03 Zealand brager op mens milliarderne fosser ud af Novo-aktien
17:01 Onsdagens obligationer: Aftagende amerikansk inflation sendte renten ned
15:24 Medie: Putin vil formentlig trække fredsforhandlinger i langdrag
14:59 Zealand Pharma på vej mod den største endagsstigning for et C25-selskab
14:44 USA/åbning: Aftagende inflation sender aktierne i vejret
14:34 Skako FY: Venter fremgang i 2025 efter usikkert år med tilbagegang
14:03 Økonomer: Inflationen går den rigtige vej - men Federal Reserve kan ikke ånde lettet op
13:37 Amerikansk inflation går den rigtige vej: Aftager mere end ventet i februar
13:19 USA/tendens: Udsigt til pæne plusser men inflationstal lurer
12:52 Trump indstiller Michelle Bowman som næstformand for Federal Reserves styrelsesråd
12:30 Tidligere Mærsk-topchef overtager formandsposten i Lundbeckfonden
12:12 Europa/aktier: Mulig våbenhvile løfter markeder men sænker våbenaktier
11:52 Obligationer/middag: Renten kravler svagt op før vigtig inflationsrapport
11:42 Puma styrtdykker efter dyster prognose
11:37 Aktier/middag: Zealand brager i vejret på bekostning af Novo efter milliardaftale
10:56 DFDS: Både fragtmængder og passagertal faldt i februar
09:52 Novo-aktien halveret siden toppen: Farvel til 2300 mia. kr. i markedsværdi
09:30 Novo-aktien halveret siden toppen: Farvel til 2300 mia. kr. i markedsværdi