Yahoo! Danmark åbner online auktion

Udgivet den 27-10-1999  |  kl. 13:15  |  

København--27. oktober--NetPosten--Yahoo! Danmark åbner online auktion, og den første store auktion til fordel for AIDS-fondet er allerede i gang og lokker dagligt hundreder af kunstinteresserede til at klikke sig ind på www.yahoo.dk

Online auktioner hører til de mest populære aktiviteter på Internet. Hver dag omsættes der på verdensplan for millioner af kroner på auktionerne, der faldbyder alt fra de nyeste produkter inden for IT og underholdningselektronik til kunst, antikviteter og loppemarkedsgods.

Yahoo! Danmark har nu åbnet en auktions-tjeneste, der gør det nemt og effektivt at sælge sine nye eller brugte varer. Yahoo! Auktioner er opdelt i kategorier, så det er enkelt at finde frem til de produkttyper, man ønsker at byde på. Auktionen omfatter afsnit for bl.a. Kunst og Underholdning, Spil & Legetøj, Elektronik & Kameraer, Antik & Samlerobjekter, Hus & Have, Rejser & Transport samt Sport & Fritid.

- Yahoo! Auktioner er stedet på webben for købere og sælgere af nye og brugte ting. Mange danskere nyder at gå på kræmmermarkeder, hvor man kan tinge om prisen. Nu kan de gøre det hjemme fra deres dagligstue. Alle er velkomne. Både virksomheder, som f.eks. vil udbyde interessante restlagre online, og private, der vil benytte Internet som et virtuelt loppemarked, siger adm. direktør Peter Kragh Halling, Yahoo! Danmark.

Det er gratis at deltage i Yahoo! Auktioner, men både sælgere og købere skal registrere sig på Yahoo! for at sikre, at man kender de pågældendes identitet.

Udgivet af: NPinvestordk