Valuta: Investorerne søger sikker havn efter toldsatser og sender yen og schweizerfranc op

Udgivet den 03-02-2025  |  kl. 06:33  |  

Der er rift om de traditionelle sikre havne på valutamarkedet mandag morgen, hvor investorerne søger ly fra usikkerheden, efter at USA's præsident, Donald Trump, har gjort alvor af sine trusler og indført toldsatser på 25 pct. på varer fra Mexico og Canada og ekstra 10 pct. over for Kina.

Det skaber klare styrkelser til både den japanske yen og schweizerfranc, og samtidig sendes den amerikanske dollar i vejret, mens euro svækkes klart.

Blandt aktierne er der samtidig store fald i vente i både Europa og USA, og i Asien sendes aktierne allerede kraftigt ned. På metalmarkedet sendes guld, som også som oftest er en af de foretrukne sikre havne, i vejret.

- Investorerne reagerer både på, at den globale handelsusikkerhed er steget, ligesom investorerne finder det mere sandsynligt, at Trump vil sprede sin handelskrig og indføre straftold på blandt andet varer fra EU. Samtidig er frygten for store negative økonomiske konsekvenser, især for fremstillingsindustrien, steget. Kombinationen af øget usikkerhed og større økonomiske bekymringer er en dårlig cocktail for investorerne, vurderer Mikael Olai Milhøj, der er chefstrateg og partner hos Sterna Capital Partners, i en kommentar.

Mandag morgen dansk tid styrkes den japanske yen til 159,32 yen per euro fra 160,96 yen per euro ved dansk lukketid fredag. Selv over for dollar er yen styrket en anelse, hvis man sammenligner med sent fredag aften.

Schweizerfranc styrkes samtidig til 0,9380 schweizerfranc per euro fra 0,9441 schweizerfranc per euro ved dansk lukketid fredag.

I krydset mellem euro og dollar styrkes den amerikanske valuta til 1,0239 dollar per euro fra 1,0396 dollar per euro, da de danske handlere gik på weekend fredag.

.\\˙ MarketWire

Mikkel Brix Kvols

Tags:  Forex❯