USA/T-bond: Svage forbrugertal sendte markedsrenter ned
En overraskende svag forbrugertillid i USA i februar sendte tirsdags obligationskurserne i vejret og de effektive renter på retur.
Renten på den toneangivende tiårige amerikanske statsobligation dykkede med 11 basispoint til 4,30 pct.
Onsdag morgen retter den tiårige T-bond sig lidt i Asien, hvor renten ligger på 4,32 pct. i Tokyos T-bondmarked.
Det er 2 basispoint mere end ved dansk lukketid tirsdag.
Den toneangivende toårige amerikanske statsobligationsrente satte sig med 7 basispunkter til 4,10 pct., mens den ligger på 4,11 pct. i Tokyo onsdag morgen.
Med udviklingen flader rentekurven ud til 21 point mod 22 point mandag.
- Renterne falder, og samtidig sker der en mindre fladning af rentekurven. Det kan jeg normalt ikke så godt lide. Det er samme tolkning som i aktiemarkedet, efter de meget svagere end ventede data for forbrugertilliden i USA, forklarer Lars Skovgaard Andersen, som er investeringsstrateg i Danske Bank.
Tirsdagens vigtigste nøgletal var målingen fra Conference Board af forbrugertilliden, som faldt fra 105,3 i januar til 98,3 indekspoint i februar, mens en mindre tilbagegang til 102,5 ifølge Bloomberg News var ventet.
Det var det største fald siden august 2021, da forbrugerne tilsyneladende er blevet nervøse over de mange meldinger om told og effekten af det på priserne og den økonomiske vækst.
- Pludselig taler man igen lidt om recession eller en hård landing, og så falder den lange ende mere end den korte. Det er væksten, man frygter for denne tirsdag, og ikke så meget inflationen, lyder det også fra Danske Banks Lars Skovgaard Andersen.
- Det er ikke et sundt signal i markedet. Det er en frygt for væksten og for forbrugerens tilstand.
.\\˙ MarketWire
Tags: Bonds❯ Market Close❯ USA❯
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1178
- næste ›