Råvarer: Olieprisen stiger - guldprisen holder højt niveau
Olieprisen stiger mandag morgen, som følge af et øget fokus på de mange geopolitiske spændinger fra investorernes side. Den amerikanske forsvarsminister har udtalt at USA fortsat vil angribe houthierne i Yemen, hvilket kan udfordre udbudssiden i oliemarkedet.
Samtidig har markedet øjnene rettet mod Kina, som søndag har udlagt planer for, hvordan de vil løfte den indlandske efterspørgsel, som ellers længe har været trykket.
- Vi tror, at dette års opmærksomhed på at øge forbruget, kombineret med sidste års relativt lave base, vil hjælpe forbrugsvæksten med at komme op på en midt-encifret vækst i 2025. Et yderligere opsving (i økonomien, red.) vil sandsynligvis afhænge af et bæredygtigt opsving i forbruget, udtaler Lynn Song, som er cheføkonom hos ING.
Markedet afventer nu yderligere meldinger fra en pressekonference senere i dag.
I USA er markedets øjne rettet mod denne uges kommende centralbankmøde, hvor det ventes, at renten bliver fastholdt. Dog falder amerikanske futures mandag morgen på baggrund af søndagens udtalelser fra den amerikanske finansminister, Scott Bessent. Han udtaler, at der ikke er nogen garantier for, at der ikke vil komme en recession i USA.
I Europa er tonen anderledes positiv, da futures ligger oppe, efter en godkendt bevilling på 500 mia. euro, som blandt andet skal bruges til at opbygge landets infrastruktur.
En tønde af den europæiske referenceolie, Brent, koster mandag morgen 71,14 dollar mod 70,33 dollar fredag eftermiddag. Den amerikanske WTI-olie handles samtidig i 67,71 dollar mod 67,02 dollar fredag eftermiddag.
På det øvrige råvaremarked koster en troy ounce guld mandag morgen 2984,65 dollar mod 2984,70 dollar fredag eftermiddag, hvor prisen for første gang kortvarigt stak næsen over 3000 dollar.
.\\˙ MarketWire
Tags: Natural Resources❯
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1178
- næste ›