Auriga falder godt 7 pct efter Yara-udmelding
Auriga-aktien falder 7,6 pct. til kurs 98 oven på en dårlig nyhed fra den norske sektorkonkurrent Yara, som laver kunstgødning.
Yara oplyste fredag morgen, at selskabet midlertidigt indstiller produktionen af gødning og ammoniak på sin fabrik i Ferrara i Italien fra 1. november 2008. Beslutningen begrundes med den nuværende situation på de internationale gødningsmarkeder, hvor lavere aktivitet og prisniveauer har påvirket rentabiliteten.
Meldingen fra Yara fortæller noget om de sværere markedsforhold i sektoren generelt inden for inputprodukter til landbrugssektoren - en sektor, som Auriga med sprøjtemiddelvirksomheden Cheminova er stærkt eksponeret over for.
Yaras fabrik i Ferrara i Italien har en årlig produktionskapacitet på 600.000 ton ammoniak og 500.000 ton gødning. Fabrikken er på standby indtil markedsforholdene forbedres. Selskabet venter ingen afskedigelser, da de ansatte midlertidigt får andre opgaver inden for koncernen.
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1177
- næste ›