Dagens aviser

Udgivet den 09-09-1996  |  kl. 07:34  |  

V gør op med regeringen
Venstre planlægger en aktion, der straks i det nye folketingsår skal trække grundlaget væk under regeringens forslag til næste års finanslov. I protest mod udsigten til stigende skatter i store dele af landet vil Venstre tage et opgør med regeringen om kommunernes økonomi. Det er især fremrykningen af kommunernes indbetaling af skat, der skaber en kunstig fremgang i statens indtægter, der bekymrer Venstre.
(Jyllands-Posten side 4)

Økonomi

Danmarks mål om at følge den tyske inflation skrider
Regeringen er nødt til at optrappe bekæmpelsen af inflationen, hvis den vil leve op til sin egen målsætning om at matche prisudviklingen i EMSens kernelande. Således har de danske forbrugerpriser i de sidste tre måneder udvist en årlig stigningstakt på ca. 2 pct. mod 1,5 pct. i Tyskland, og den forskel venter OECD bliver udvidet. Derfor påpeger Nationalbanken i sin seneste kvartalsoversigt, at en vedvarende højere dansk inflation ikke er holdbar, og dermed opfordres regeringen indirekte til at stramme op.
(Økonomisk Ugebrev side 10)

Danmark sætter rekord i skattetryk
OECD's årlige oversigt over skatteudviklingen i 22 af de i alt 28 medlemslande viser moderate skattestigninger i omkring halvdelen af landene. Undersøgelsen viser, at Danmark har det højeste samlede skatteindtægter som pct. af BNP blandt de 28 lande.
(Børsen side 11)

Nu låner danskerne igen
Danskerne har igen fået mod på at låne penge i banken til ny bil, en rejse til udlandet, et nyt hus eller andre forbrugsgoder. Det er den stigende beskæftigelse, højere realløn og en generel økonomisk fremgang, der nu lokker danskerne til at optage forbrugslån. Nye tal fra Danmarks Nationalbank viser, at pengeinstitutterne i juni lånte seks procent mere ud til danskerne end i samme måned året før.
(Jyllands-Posten Erhverv & Økonomi side 1)

Erhverv

Vestas tager første skridt mod børsen
Vestas, verdens største producent af vindmøller, har taget det første skridt mod en kommende børsintroduktion. Vestas har således udskiftet store dele af bestyrelsen, for at forberede selskabet på en kommende børsintroduktion. Ifølge adm. direktør, JOHANNES POULSEN, kan dog endnu ikke sige hvornår introduktionen vil finde sted.
(Børsen side 7)

Udgivet af: NPinvestordk

Seneste nyheder

17:51 Europa/lukning: Mulig våbenhvile løftede markeder men pressede våbenaktier
17:06 Onsdagens aktier: Zealand med største stigning i C25-indeksets historie
17:03 Zealand brager op mens milliarderne fosser ud af Novo-aktien
17:01 Onsdagens obligationer: Aftagende amerikansk inflation sendte renten ned
15:24 Medie: Putin vil formentlig trække fredsforhandlinger i langdrag
14:59 Zealand Pharma på vej mod den største endagsstigning for et C25-selskab
14:44 USA/åbning: Aftagende inflation sender aktierne i vejret
14:34 Skako FY: Venter fremgang i 2025 efter usikkert år med tilbagegang
14:03 Økonomer: Inflationen går den rigtige vej - men Federal Reserve kan ikke ånde lettet op
13:37 Amerikansk inflation går den rigtige vej: Aftager mere end ventet i februar
13:19 USA/tendens: Udsigt til pæne plusser men inflationstal lurer
12:52 Trump indstiller Michelle Bowman som næstformand for Federal Reserves styrelsesråd
12:30 Tidligere Mærsk-topchef overtager formandsposten i Lundbeckfonden
12:12 Europa/aktier: Mulig våbenhvile løfter markeder men sænker våbenaktier
11:52 Obligationer/middag: Renten kravler svagt op før vigtig inflationsrapport
11:42 Puma styrtdykker efter dyster prognose
11:37 Aktier/middag: Zealand brager i vejret på bekostning af Novo efter milliardaftale
10:56 DFDS: Både fragtmængder og passagertal faldt i februar
09:52 Novo-aktien halveret siden toppen: Farvel til 2300 mia. kr. i markedsværdi
09:30 Novo-aktien halveret siden toppen: Farvel til 2300 mia. kr. i markedsværdi