Europæiske naturgaspriser i laveste niveau i seks uger

Udgivet den 24-02-2025  |  kl. 09:42  |  

De europæiske gaspriser falder mandag for niende gang på ti dage og er nu nede på det laveste niveau siden 10. januar.

Et mildere vejr og en stabil import af flydende naturgas er med til at presse prisen ned, skriver Bloomberg News.

Prisen på den toneangivende hollandske gasfuture ligger mandag morgen 1,6 pct. lavere på 46,44 euro per megawatt-time, efter at den for to uger siden ramte en toårstop på 59,39 euro.

Vejrprognoser peger på temperaturer over gennemsnittet i det nordvestlige Europa de næste to uger. Det vil reducere presset på lagrene, skriver Bloomberg News.

Flere forskellige forhold har også været med til at presse priserne ned de seneste uger, herunder bestræbelserne på at få afsluttet krigen i Ukraine, hvilket har sat gang i spekulationerne om, at de russiske gasstrømme gennem Ukraine på et tidspunkt kan blive genåbnet.

Ifølge chefanalytiker Arne Lohmann Rasmussen fra Global Risk Management er markedet dog fortsat "fundamentalt understøttet af behovet for at genopfylde lagre før næste vinter".

- Uanset vejret vil EU gå ud af vinteren med mindre lagre end i de foregående to år, siger han ifølge Bloomberg News.

I øjeblikket er lagrene i Europa under 41 pct. fulde, og det er mere end rigeligt til at komme igennem resten af denne kolde sæson.

Der noteres også et andet positivt tegn for markedet i forhold til leverancer. Der ses således at være øget villighed til at benytte ruten igennem Suez-kanalen, som er den korteste vej, når der skal forsyninger fra Qatar til Europa.

Det sker, efter at den yemenitiske houthibevægelse har lovet at holde op med at angribe skibe i Det Røde Hav.

Bloomberg skriver mandag, at et tredje skib med flydende naturgas har gennemsejlet Det Røde Hav i denne måned, hvilket indikerer øget velvillighed hos handlerne til at benytte ruten.

.\\˙ MarketWire

Flemming Thestrup Andersen

Tags:  Natural Resources❯