Hård kamp om C20 pladser

Udgivet den 12-09-2009  |  kl. 10:36  |  

Hvert halve år er der kamp om at komme med i det danske aktie eliteindeks C20.

Den faktiske OMXC20-portefølje udvælges halvårligt på baggrund af referenceperioderne, der går fra hhv. 1. december - 31. maj og 1. juni - 30. november, men træder først i kraft børsdagen efter den tredje fredag i hhv. juni og december.

Det vil sige, at vi er godt og vel halvvejs i den aktuelle periode. Den store fordel ved at være med i C20 er øget opmærksomhed samt, at flere pensionskasser og investeringsforeninger automatisk køber de største aktier.

Lige nu har Jyske Bank mulighed for come back i C20, mens TrygVesta risikerer at ryge ud.

De 20 aktier vælges ud fra to kriterier. Det primære kriterium er størst omsætning målt i kursværdi, det vil her sige de mest omsatte aktier. Det sekundære kriterium er et likviditetskriterium og skal sikre, at aktierne har været på listen over dagens 25 mest omsatte aktier i minimum 40 pct. af dagene i reference perioden.

Stillingen i bunden af C20 lige nu:  

17 Sydbank 

18 Topdanmark 

19 Jyske Bank 

20 Coloplast B 

21 TrygVesta 

22 G4S plc 

 

Udgivet af: NPinvestordk

Seneste nyheder