Valuta: Dollar er stadig tæt på tre måneders top

Udgivet den 30-10-2024  |  kl. 06:32  |  

Dollar ligger onsdag morgen fortsat tæt på det højeste niveau i tre måneder, om end den amerikanske valuta har sat sig en anelse.

Tirsdag overraskede forbrugertilliden i USA markant positivt med opgørelsen for oktober, men det blev nogenlunde opvejet af skuffende tal for antallet stillingsopslag, der viste et større fald i september end ventet.

Overordnet har den seneste tids amerikanske nøgletal dog været stærke. Særligt beskæftigelsen har skilt sig positivt ud, og det har ifølge Reuters fået markedet til at skrue ned for forventningerne til omfanget af kommende rentenedsættelser i USA og medvirket til at yde dollaren støtte.

- Den amerikanske økonomi kører i øjeblikket på alle cylindre, siger James Kniveton, valutahandler hos Convera, til Reuters.

Onsdag morgen ligger euro i 1,0817 dollar mod 1,0798 dollar tirsdag eftermiddag. Dollar ramte onsdag i sidste uge 1,0761 - det stærkeste niveau i tre måneder.

Den amerikanske valuta ligger desuden i 153,24 yen mod 153,48 yen tirsdag ved 17-tiden og 153,88 yen mandag, da dollar også her nåede det højeste niveau siden slutningen af juli.

Senere på ugen venter en række andre vigtige opgørelser fra USA. Det drejer sig om væksttal allerede onsdag, centralbankens vigtigste inflationsindikator torsdag samt den månedlige arbejdsmarkedsrapport fredag.

Valutamarkedet holder desuden vejret frem mod det amerikanske præsidentvalg. I de seneste dage er markedet ifølge Reuters så småt begyndt at indregne en sejr til den republikanske præsidentkandidat Donald Trump. Det har vist sig ved stigende obligationsrenter til gavn for dollar i forventning om, at Trump vil indføre told og skattelettelser, som kan medvirke til at sende inflationen i vejret.

.\\˙ MarketWire

Jakob Dalskov

Tags:  Forex❯