CoinClick lukker - fiasko for mikrobetaling
Ejerkredsen bag CoinClick har måttet konstatere, at markedet for betalingssystemer til mikrobetalinger på nettet endnu ikke er til stede i Danmark. De hidtidige resultater og forventningerne til de fremtidige transaktionsmængder indfrier således ikke de oprindelige forventninger. Det er derfor blevet besluttet at indstille driften af CoinClick.
Alle kunder med CoinClick-konto vil få personlig besked om indstillingen af driften, og aftalerne med indholdsleverandører vil blive opsagt.
De kunder, der har penge stående på deres CoinClick konto, får nu besked om, at de enten kan lukke deres konto uden lukningsgebyret på kr. 25,- og få pengene på kontoen udbetalt, eller at de kan bruge indestående til køb hos indholdsudbydere i op til en måned efter, at de har modtaget opsigelsen. Kunderne vil kunne finde praktisk information på www.coinclick.dk. Varslingen sker i henhold til de aftalte vilkår.
Vi må desværre konstatere, at markedet for mikrobetalinger på nettet ikke udvikler sig, som vi havde forventet. Vi kan heller ikke se, at der vil ske en afgørende ændring i efterspørgslen på denne type ydelser inden for en overskuelig fremtid. Der findes i forvejen meget effektive betalingsmidler, f.eks. Dankortet, hvilket kan være en af grundene til den manglende efterspørgsel, siger bestyrelsesformand i Content Billing A/S og adm. direktør i PBS A/S Erik Nørgaard.
Bestyrelsesmedlem og vicedirektør i TDC, Torben V. Holm, siger, at for TDC vil netbaseret handel betyde stadig mere inden for bredbåndsområdet - både fast og mobilt. TDC har imidlertid ingen præference, hvad angår valg af betalingsform, når der handles over nettet, og TDC føler derfor intet behov for at være knyttet til et bestemt betalingssystem, når kunderne har gode alternativer at vælge imellem.
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1177
- næste ›