Venstre hilser S-debatoplæg om folkeskolen velkommen
Det er glædeligt, at Socialdemokratiet endelig har erkendt behovet for at styrke de grundlæggende færdigheder som dansk og matematik i folkeskolen. Det bedste i det socialdemokratiske oplæg om folkeskolen er dog, at partiet nu vil stille krav til de to-sprogede elever om, at de skal kunne tale og forstå dansk, når de begynder i folkeskolen.
Det siger Venstres uddannelsespolitiske ordfører, Anders Mølgaard Jensen bl.a. i en kommentar til det socialdemokratiske skoleoplæg.
-Socialdemokratiet er tilsyneladende vendt på en tallerken og er på vej væk fra den Ritt Bjerregaardske linie, hvor kundskaber ikke betød så meget. Venstre er parat til at tage Socialdemokratiet på ordet og sikre, de gode forslag i oplægget føres ud i livet. Det vil vi gøre gennem en række beslutningsforslag i den kommende folketingssamling.
-Venstre er ligeledes positiv overfor tanken om flere undervisningstimer i folkeskolen, at undervisningen skal begynde allerede i børnehaveklassen , og at erhvervsvejledningen skal styrkes.
-Det er dog et stor minus i oplægget. Det er jo fuldkommen vanvittigt - og en klump af tidligere tiders betonskolepolitik - at alle skolerejser/studierejser skal være gratis. Selvfølgelig skal der være en rimelig egenbetaling. Det er forkert at vænne børn og unge til, at det offentlige bare betaler.
-Men alt i alt er Venstre positiv overfor oplægget. Det er bedre sent end aldrig at ændre holdning til folkeskolen, så velkommen i klubben af de partier, der ønsker kundskaber i højsædet i fremtidens folkeskole, siger Anders Mølgaard Jensen.
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1178
- næste ›