Novozymes fortsætter festen

Udgivet den 16-05-2008  |  kl. 11:52  |  

Fredagens marked fortsætter den gode stemning fra i går, godt trukket op af Novozymes. Aktien stiger markant, idet aktiekursen var 472 i morges og har netop brudt gennem 490.

Enzymgiganten er siden tirsdag steget næsten 15 pct fra 430 kr. pr. aktie, og det tyder på, at aktien har været et godt udgangspunkt for de investorer, som de seneste dage har fået mod på at vende tilbage til aktiemarkedet.

Novozymes har op til sit kvartalsregnskab sidste måned mødt megen skepsis omkring fremtiden for biobrændsel, og de politiske holdninger er fortsat blandede grundet fødevarespørgsmålet.

Dette spørgsmål er dog af mindre betydning, når det gælder udvikling af andengenerations bioethanol, som på det seneste har fået større opmærksomhed.

I går blev det meddelt, at Teknologifonden støtter Novozymes med 18 mio. kr. til udvikling af ny teknologi til konvertering af affaldsolie som råvarer til produktion af biobrændsel.

Novozymes forventer at være på markedet med enzymer til andengenerations-bioetanol i 2010. Når det sker, vil det være USA, der rykker hurtigst, vurderer Novozymes, for amerikanerne har allerede investeret massivt i forskning og forsøgsanlæg.

- Den kemiske proces kræver råvarer af god kvalitet, som ofte også kan bruges som fødevarer. Med enzymer vil vi kunne bruge råvarer af ringere kvalitet som fx animalsk fedt, genbrugt restaurantolie og spildprodukter, som ikke kan bruges som fødevarer, udtalte projektleder Per Munk Nielsen fra Novozymes fornylig i en pressemeddelelse.

USAs finansminister Henry Paulson udtalte i sidste uge under et interview med CNN, at han ligeledes bakker op om udviklingen af bioethanol.

Optimismen omkring Novozymes kan meget vel også være afledt af Daniscos nyeste slag på tærsklen inden for udvikling af andengenerations bioethanol, hvor de gennem en joint venture med amerikanske DuPont har valgt at sætte skub i udviklingen på området.

Samtidig har der generelt været øget fokus på alternativ energi, i kølvandet på de seneste ugers stigninger i olieprisen.

Novozymes har siden regnskabet haft en interessant pipeline og viser et stærkt teknisk mønster, der sandsynligvis har gjort investorerne utilpasse ved at sidde ude, mens aktien går op.


/fps

Udgivet af: NPinvestordk

Seneste nyheder

17:57 Europa/lukning: Comeback blev vendt til ny nedtur i toldforskrækket marked
17:56 Guldprisen stiger på Trumps "flip-flop" med told
17:08 Tirsdagens obligationer: Toneangivende rente når højeste niveau siden juli
17:06 Tirsdagens aktier: Genmab og Novo fortsatte ned ad slisken - Trump varslede mere told
16:42 Italiensk våbenproducent opjusterer - lægger 1 mia. euro til toplinjen
16:12 Rheinmetall-aktien mere end tidoblet siden krigens start: Ingen plads til fejl i onsdagens regnskab
15:22 Donald Trump vil fordoble told på canadisk stål og aluminium fra onsdag
15:06 Amerikanske jobopslag tager overraskende stort hop
14:53 USA/åbning: To ud af tre indeks fortsætter ned - Nasdaq og Tesla retter op
14:41 Citigroup sænker sit syn på amerikanske aktier til "neutral"
14:23 Amerikansk stormagasin melder sig i rækken af udfordrede butikskæder
13:22 USA/tendens: Slikker sårene oven på gigantudsalg - Tesla retter sig
12:48 Mærsk-topchef udnytter optioner og sælger aktier for knap 22 mio. kr.
12:43 Europa/aktier: Tyske Henkel sendes ned på tågede udsigter i afventende marked
11:55 Obligationer/middag: Tysk gældsplan sender renten i højeste niveau siden juli 2024
11:49 Southwest Airlines bryder med årelang tradition: Slut med gratis baggage
11:37 Genmab: Oversigt over analytikernes ændringer efter Johnson & Johnson-melding
11:37 Aktier/middag: Nye klø til Genmab og Novo sender C25 i laveste niveau i fem uger
11:05 Ambu kan være på vej ind i et år med opkøb i milliardklassen
09:40 Obligationer/åbning: Renter stiger efter åbning til tysk investeringspakke