Italiensk våbenproducent opjusterer - lægger 1 mia. euro til toplinjen
Den italienske våbenproducent Leonardo, der blandt andet er med til at producere kampflyet Eurofighter, opjusterer forventningerne til 2025.
Det meddeler selskabet tirsdag eftermiddag.
Leonardo venter udvidede ordrer i 2025, efter at de europæiske lande har givet lovning på at øge forsvarsbudgetterne markant.
Derfor lægges der cirka 1 mia. euro til de hidtidige omsætningsforventninger, så selskabet nu ser en toplinje på 18,6 mia. euro i år. Ordrene ventes at vokse til omkring 21 mia. euro i 2025, og driftsindtjeningen før af- og nedskrivninger ventes nu at lande på 1,66 mia. euro.
Ordrevæksten ventes drevet af navnlig elektronisk forsvar og helikoptere, meddeler Leonardo ifølge Bloomberg News.
Foruden udviklingen af næste generation af europæiske kampfly er Leonardo også gået sammen med tyske Rheinmetall om at udvikle en ny kampvogn.
.\\˙ MarketWire
Tags: Shares❯ Udenlandsk selskab❯
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1178
- næste ›