AKTIER: C20 faldt tilbage efter thailandsk uro - Vestas og TopDK i fokus

Udgivet den 26-11-2008  |  kl. 17:02  |  

Det danske aktiemarked oplevede en noget svingende onsdag, hvor C20-indekset efter en uændret start kæmpede sig op i et ganske pænt plus, bl.a. foranlediget af nyheden om, at Kina sænker renten. Men så kom meldingen om kuppet i Thailand, og det sendte markedet i minus i stedet. Svage amerikanske nøgletal til eftermiddag hjalp ikke på humøret, og alt i alt blev det til en lavere lukning.

Det toneangivende OMXC20-indeks lukkede 0,7 pct. lavere i 250,30.

Kina satte renten ned med 1,08 procentpoint for at begrænse den økonomiske afmatning og sikre den nødvendige likviditet til bankerne, således at økonomien kan holdes i gang. Det er den største rentesænkning siden 1997.

I Thailand har landets hær krævet parlamentet opløst, og at regeringen udskriver nyvalg. Det sker efter flere måneders protester, der senest kulminerede i store demonstrationer, hvor modstandere af den siddende regering har besat den internationale lufthavn i Bangkok. Der har også været rapporter om flere bombesprængninger. Hærledelsen kræver desuden, at protestanterne trækker sig tilbage fra hovedstadens lufthavn.

Vestas var i fokus, da aktien faldt over 8 pct. til 252,50 kr. oven på de sidste dages pæne stigninger. Selskabet meddelte i dag, at det har indgået forlig med selskabet Enercon ved Hr. Aloys Wobben, og har dermed afsluttet de patentstridigheder, der har været de to parter imellem. Vestas oplyser, at forliget ikke påvirker selskabets forventninger til 2008 og 2009.

Topdanmark steg hele 8 pct. til kurs 675 og fortsatte dermed stigningen fra i går efter selskabets flotte regnskab.

Topdanmarks resultat for forsikringsdriften var langt bedre end ventet, men blev negativt påvirket af et dårligt investeringsafkast. Jyske Bank har onsdag hævet både kursmålet og anbefalingen på aktien. Anbefalingen hæves nu til køb fra tidligere akkumuler, og kursmålet hæves til 838 kr. fra tidligere 702 kr.

Biotekselskabet NeuroSearch steg 3,6 pct. til kurs 146 ovenpå nyheden om et vellykket studie med fedmemidlet tesofensine.

Selskabet har gennemført et mindre placebokontrolleret klinisk studie med raske frivillige for at evaluere præparatet tesofensine tolerablilitet og sikkerhed. Og det studie er gået godt. Ifølge selskabet var de overordnede resultater nemlig positive, og den endelige evaluering af alle data fastslår nu yderligere tesofensines høje sikkerhedsprofil. Selskabet oplyser endvidere, at Fase III forsøg ventes at starte i første halvdel af 2009.

Udgivet af: NPinvestordk

Seneste nyheder

18:03 Europa/lukning: Rekordslutning efter tre dage med plus og pæne regnskaber
17:22 Rockwools topchef: Amerikaneres investeringer er drevet af effektivitet
17:11 Torsdagens obligationer: Nærmest stillestående rente set over hele dagen
17:10 Torsdagens aktier: Rockwool fortrængte Mærsk, Ørsted og Carlsberg fra toppen på plusdag
16:39 Rockwool sender mindre gaveregn over aktionærerne i stærk afslutning på 2024
15:44 USA/åbning: Fortsat fortrøstningsfuld i tillid til ro fra tro og pæne regnskaber
15:26 Europa/aktier: På rekordkurs efter tre plusdage
15:04 Carlsberg-chef om bred guidance: Det giver tiltro til eksekvering trods global usikkerhed
14:55 2024 blev det bedste år i Skjern Banks 119-årige historie
14:47 USA/tendens: Positive forventninger til regnskaber og ro på Trump
14:04 Tryg får løftet kursmålet hos Jefferies: Salgsvæksten bør komme i fokus
13:32 Ørsteds kriseplan afhænger af frasalg: Vi er godt på vej siger topchef
13:06 Novo-rival stiger oven på regnskabstal - indtjening er bedre end ventet
12:18 Obligationer/middag: Fortsat forsigtig rentestigning
11:52 Mærsk-topchef om straftold: Bremser i sig selv ikke handel - købekraft er afgørende
11:51 Aktier/middag: Mærsk, Ørsted og Carlsberg trumfer på regnskabstung plusdag
11:09 Mærsk-topchef om straftold: Bremser i sig selv ikke handel - købekraft er afgørende
11:01 Norden-topchef: Toldkrig kan gå begge veje - ser forsigtigt på Det Røde Hav
10:40 Carlsberg/Citi: Betryggende udsigter til 2025
10:25 NKT får salgsanbefaling af schweizisk storbank