Asien: Positiv stemning fra USA smitter af

Udgivet den 29-04-2024  |  kl. 06:32  |  

De asiatiske aktier starter ugen i positiv stemning forud for den amerikanske centralbanks, Federal Reserves, pengepolitiske møde tirsdag og onsdag.

Volumen og likviditet er dog begrænset mandag, da de japanske investorer holder lang weekend.

Let vigende oliepriser og en kraftig svækket yen står øverst på dagsordenen hos de tilbageværende investorer, der forventer, at de høje amerikanske renter i endnu et godt stykke tid vil dæmpe den økonomiske aktivitet.

Dermed er fokus rettet ind på Federal Reserves to dage lange pengepolitiske møde, der begynder tirsdag.

Centralbanken ventes generelt at hold renterne i bero, mens indikationer om bankens renteudsigter være i centrum, i kølvandet af en række stærkere end ventet amerikanske økonomiske data samt en et forsat højt inflationspres.

- Med alle data for amerikanske forbrugerpriser, der har vist en stejl acceleration i løbet af de seneste tre til fire måneder, er det pengepolitiske udvalg tvunget til at trække sig tilbage fra de tidligere forudsigelser om pengepolitiske lempelser i år. Men når det er sagt, har markedet allerede reduceret prissætningen af rentenedsættelser drastisk, så medmindre centralbankchef Jerome Powell skruer op for muligheden for renteforhøjelser, vil markedsreaktionen sandsynligvis være beskeden, vurderer Societe Generale i et notat ifølge AFP.

MSCI's bredeste indeks for Asien-Stillehavsaktier uden for Japan stiger 0,6 pct. støttet af Wall Streets positive afslutning fredag, hvor er opsving i megacap-vækstaktierne resulterede i en af de bedste handelsdage i lang tid.

De amerikanske aktiefutures indikerer mandag morgen en fortsat positiv stemning i New York med stigninger på 0,2-0,3 pct. i de tre store aktieindeks senere på dagen.

De kinesiske aktiemarkeder er blandt de positive, omend indeksstigningerne har fået klippet toppen af efter frokostpausen.

Hang Seng-indekset stiger 1,3 pct., mens Shanghai Composite-indekset og CSI 300 øger henholdsvis 0,8 pct. og 1,4 pct.

Taiex-indekset i Taipei øger 1,7 pct., og Kospi-indekset stiger 0,8 pct., mens Singapores Strait Times-indeks er dagens Sorteper med et tab på 0,2 pct.

ASX-indekset på børsen i Sydney står til at afslutte dagen med en gevinst på 0,7 pct.

Indeks Udvikling (%)
Nikkei 225 Lukket
Topix Lukket
Hongkongs Hang Seng +1,3
China Shanghai Composite +0,8
China CSI 300 +1,4
Taiwan Taiex +1,7
Sydkoreas Kospi +0,8
Indiens BSE Sensex +0,3
Singapores STI -0,2
Sydney ASX 200 +0,7

.\\˙ MarketWire

Flemming Kruhøffer

Tags:  Asien❯  Market Close❯  Shares❯ 

Seneste nyheder

18:10 NNIT giver forventninger til 2025 og justerer målsætninger på længere sigt
17:59 Europa/lukning: Mærsk var med helt fremme i vigtigt indeks - det tyske marked satte rekord
17:24 Solar fået sænket kursmål hos Carnegie
17:07 Tirsdagens obligationer: Renten gik højere - Powell har ikke travlt med at sænke renten
17:05 Tirsdagens aktier: Mærsk var på vinderholdet mens Novo var en klods om benet
16:23 Jerome Powell i tale til Kongressen: Vi har ikke travlt med at sænke renterne
15:42 USA/åbning: Lavere forud for nyt fra Powell - Coca-Cola løftes af stærkt regnskab
15:36 Danske Bank får et enkelt påbud efter at have haft tilsynet på besøg
15:07 Tui har svært ved at sælge sommerrejser - det sender aktien sydover
14:42 Dupont-aktie sendes op efter bedre indtjening
14:26 Danske Bank ændrer renten på udvalgte lån efter rentefald
14:14 USA/tendens: Udsigt til rød åbning med fokus på Powell - Coca-Cola stiger på regnskab
13:38 Shopify falder trods regnskab med højere vækst end ventet
13:07 Coca-Cola tjener flere penge og ser aktien stige
12:46 Europa/aktier: Markedet holder skindet på næsen trods ny toldtrussel
12:25 Sydbank om Mærsks kursstigning: Investorer øjner muligt nedbrud af våbenhvile
12:14 Nordnet ramt af sikkerhedslæk - aktien falder
12:01 Obligationer/middag: Renten stiger frem mod nyt fra Powell
11:39 Guldprisen skyder i vejret: Handlere søger ly for Trumps tolduvejr
11:37 Aktier/middag: Mærsk holder markedet i status quo trods fald i Novo og Demant