Europa/aktier: Just Eat i hopla efter købstilbud - tyske aktier stiger på valg

Udgivet den 24-02-2025  |  kl. 13:10  |  

Det danskstiftede madleveringsselskab Just Eat Takeaway kan endnu engang komme til at skifte hænder, og købsinteressen sender mandag aktien i vejret.

Begejstringen er mere afdæmpet hos byderen, den hollandske teknologikoncern Prosus, der bliver straffet af investorerne for sin købelyst.

Midt på dagen sendes Just Eat-aktierne således op med 5,2 pct. til 19,16 euro, mens Prosus skydes ned med 6,6 pct.

Det betyder samtidig, at de to aktier placerer sig henholdsvis i toppen og bunden af Stoxx 600-indekset, der samlet stiger 0,3 pct.

Prosus vil med opkøbstilbuddet give 20,30 euro per aktie i Just Eat. Det svarer til en præmie på over 63 pct. sammenlignet med lukkekursen fredag. Buddet værdisætter samtidig Just Eat til 4,1 mia. euro - mere end 30 mia. kr.

Prosus ejer allerede madleveringstjenesten iFood, der har aktiviteter i Latinamerika, og har dertil aktieposter i tilsvarende selskaber som Delivery Hero, Swiggy og Meitan. Lykkes købet, vil Just Eat, der oprindeligt er stiftet i Danmark i 2021, blive en del af verdens fjerdestørste selskaber i madleveringsbranchen.

Blandt de øvrige højdespringere mandag er britiske Subsea7, der specialiserer sig i ingeniør- og serviceopgaver inden for olieindustrien. Aktien bliver belønnet af investorerne med et plus på 4,5 pct., efter at selskabet søndag har annonceret en fusion med italienske Saipem. Den italienske aktie falder derimod 1,4 pct.

Aktionærerne i de to selskaber kommer til at eje 50 pct. hver i et bytteforhold, der giver 6688 aktier i Saipem per Subsea7-aktie.

TYSK VALG GIVER PLUSSER

Også Tyskland er i fokus mandag, da tyskerne søndag var til valg. Her blev det konservative parti CDU den store vinder sammen med søsterpartiet CSU. Til sammen har de fået 28 pct. af stemmerne, mens det næststørste parti efter valget er Alternative für Deutschland (AfD) med 20,8 pct. af stemmerne.

Spørgsmålet bliver nu, hvordan sammensætningen i en ny regering vil se ud, men markedet er indtil videre optimistisk.

- Det er en lettelse i forhold til, at det ikke er blevet så rodet, som det kunne være blevet, siger Frederique Carrier, investeringschef hos RBC Wealth Management, ifølge Bloomberg News.

Han hæfter sig samtidig ved, at formanden for CDU, Friedrich Merz, har en baggrund fra forretningslivet, som markedet tager godt imod. Det tyske DAX-indeks stiger samlet 0,9 pct. mandag.

Blandt de tyske aktier er er særligt medvind til våbenproducenten Rheinmetall, som også har fået banket kursmålet helt i vejret af den schweiziske storbank UBS. Banken ser stort potentiale i aktien efter afgørelsen af det tyske valg - heriblandt et muligt løft af forsvarsudgifterne.

Det nye kursmål lyder på 1208 euro, hvilket indikerer et potentiale på 35 pct. i forhold til fredagens lukkekurs. Det er samtidig det højeste kursmål blandt alle analytikere, der figurerer i Bloombergs opgørelse.

.\\˙ MarketWire

Trine Vestergaard

Tags:  Europa❯  Shares❯  Intraday❯ 

Seneste nyheder

17:55 Europa/lukning: Just Eat i hopla efter købstilbud mens tyske aktier steg på valg
17:09 Mandagens obligationer: Rentestigning efter tysk valg gik i sig selv og gav flad udvikling
17:08 Mandagens aktier: Ørsted stak af på opkøbsrygter mens Mærsk vandt på nye afgiftsplaner
16:52 Norsk analytiker: Ørsted-rygter om salg til Equinor tager til
15:51 Nykredit ser flere rentenedsættelser fra ECB
15:42 USA/åbning: Nvidia og Berkshire løftes i grøn handelsstart præget af optimisme
15:15 Tysk våbenproducent opruster - vil lægge produktionen om
14:55 USA/tendens: Nvidia og Berkshire står til at stige i grøn åbning præget af optimisme
14:25 NKT's næstformand køber aktier for 1 mio. kr.
13:39 Britisk energiselskab sælger grøn amerikansk forretning for 12 mia. kr.
13:12 BP rygtes at droppe mål for vedvarende energi
13:10 Europa/aktier: Just Eat i hopla efter købstilbud - tyske aktier stiger på valg
12:49 Vindaktier løftes efter Citi ser begrænset risiko efter tysk valg
12:30 Apple vil investere 500 mia. dollar i USA for at undgå Trumps told
12:14 Obligationer/middag: Renter stiger let efter tysk valg
11:53 Mærsk-analytiker: Amerikansk forslag om kinesisk afgift kan sende fragtraterne op
11:40 Aktier/middag: Ørsted og Mærsk fører an i grønt C25-indeks præget af lettelse
11:00 Stigning i inflationen i eurozonen i januar bekræftet i endelig opgørelse
10:32 Rheinmetall får banket kursmålet i vejret efter tysk valg
10:03 Tyskland: Ventet fremgang i IFO-indekset udeblev i februar