Amerikansk stormagasin melder sig i rækken af udfordrede butikskæder

Udgivet den 11-03-2025  |  kl. 14:23  |  

Den amerikanske stormagasinkæde Kohl's kan melde sig i koret af udfordrede detailkæder, der i øjeblikket kæmper med tilbageholdende forbrugere og en ulmende handelskrig.

Giganter som Walmart, Target og Costco har alle meldt ud med svage forventninger til indeværende regnskabsår, og Kohl's er ingen undtagelse.

Det viser selskabets regnskab tirsdag eftermiddag, hvor aktien bliver sendt ned med 12,4 pct. i formarkedet.

Varehuskæden med over 1100 butikker i USA venter i regnskabsåret 2025/26 et fald på 4-6 pct. i det sammenlignelige salg, hvilket er markant lavere end analytikernes forventninger. De havde på forhånd spået en tilbagegang på 0,55 pct.

Samtidig ventes indtjeningen per aktie at lande mellem 0,10 og 0,60 dollar. Her var markedets forventninger en indtjening på 1,24 dollar per aktie ifølge estimater indsamlet af Bloomberg.

Der er i den amerikanske detailbranche generel nervøsitet omkring, hvorvidt forbrugerne vil blive mere tilbageholdende set i lyset af den genstridige inflation og udsigten til told på udenlandske varer.

De store kæder Target og Best Buy har meldt ud, at det måske bliver nødvendigt at hæve priserne som følge af Donald Trumps toldkrig og den generelle økonomiske usikkerhed, og lignende meldinger er kommet fra Macy's og Victoria's Secret. Det skriver Bloomberg News.

Foruden Kohl's har sportsudstyrskæden Dick's Sporting Goods også afleveret sin prognose for 2025 tirsdag inden markedsåbningen.

Også her er prognosen under analytikernes forventninger, og ifølge topchef Laura Hobart afspejler den de "dynamiske makroøkonomiske betingelser".

Aktien i Dick's Sporting Goods falder 1 pct. i formarkedet. Aktien var kort efter regnskabet nede med over 6 pct.

.\\˙ MarketWire

Christian Iversen Kielberg

Tags:  Shares❯  Udenlandsk selskab❯ 

Seneste nyheder

17:57 Europa/lukning: Comeback blev vendt til ny nedtur i toldforskrækket marked
17:56 Guldprisen stiger på Trumps "flip-flop" med told
17:08 Tirsdagens obligationer: Toneangivende rente når højeste niveau siden juli
17:06 Tirsdagens aktier: Genmab og Novo fortsatte ned ad slisken - Trump varslede mere told
16:42 Italiensk våbenproducent opjusterer - lægger 1 mia. euro til toplinjen
16:12 Rheinmetall-aktien mere end tidoblet siden krigens start: Ingen plads til fejl i onsdagens regnskab
15:22 Donald Trump vil fordoble told på canadisk stål og aluminium fra onsdag
15:06 Amerikanske jobopslag tager overraskende stort hop
14:53 USA/åbning: To ud af tre indeks fortsætter ned - Nasdaq og Tesla retter op
14:41 Citigroup sænker sit syn på amerikanske aktier til "neutral"
14:23 Amerikansk stormagasin melder sig i rækken af udfordrede butikskæder
13:22 USA/tendens: Slikker sårene oven på gigantudsalg - Tesla retter sig
12:48 Mærsk-topchef udnytter optioner og sælger aktier for knap 22 mio. kr.
12:43 Europa/aktier: Tyske Henkel sendes ned på tågede udsigter i afventende marked
11:55 Obligationer/middag: Tysk gældsplan sender renten i højeste niveau siden juli 2024
11:49 Southwest Airlines bryder med årelang tradition: Slut med gratis baggage
11:37 Genmab: Oversigt over analytikernes ændringer efter Johnson & Johnson-melding
11:37 Aktier/middag: Nye klø til Genmab og Novo sender C25 i laveste niveau i fem uger
11:05 Ambu kan være på vej ind i et år med opkøb i milliardklassen
09:40 Obligationer/åbning: Renter stiger efter åbning til tysk investeringspakke