Bankinvest: Banker uden for Japan upåvirket af japansk bankkrise

Udgivet den 19-03-2001  |  kl. 16:00  |  

København--19. marts--NetPosten--Banker uden for Japan er kun i mindre omfang direkte påvirket af en optrapning af den japanske bankkrise, skriver Bankinvest i en gennemgang af krisen i Japan.

Den japansk bankkrise har naturligvis visse globale konsekvenser, idet Japan er verdens anden største økonomi. For det første kan de internationale banker, der har udlån til japanske banker, blive ramt, og for det andet kan krisen bevirke, at japanske banker trækker deres kreditter uden for Japan hjem. Hvad angår globale udlån til japanske banker, så er de hovedsageligt ret kortfristede, hvilket gør udlånene lettere at realisere. Derudover har japanske banker traditionelt haft et indlånsoverskud, så deres efterspørgsel efter globale kreditfaciliteter har ikke været ret stor. Altså vurderes den globale banksektor uden for Japan kun i ringe grad at blive påvirket af de udlån, de har til japanske banker.

Hvad der derimod kan have en vis påvirkning globalt er, hvis japanske banker begrænser deres udbud af kreditfaciliteter uden for Japan. En sådan reaktion vurderes primært at påvirke den asiatiske region, idet udlånene er størst der. Den samlede vurdering er således, at banker uden for Japan kun i mindre omfang kan blive direkte påvirket af en optrapning af den japanske bankkrise, mens de afledte effekter af en bankkrise på verdensøkonomien derimod kan påvirke såvel låneefterspørgslen som tabsprocenterne.

Udgivet af: NPinvestordk

Seneste nyheder

17:52 Europa/aktier: Forsvarsaktier i udbrud i rekordfokuseret marked
17:18 Gubra er blevet over én millard mere værd efter ny aftale - den store fest løjede dog af
17:08 Mandagens obligationer: Solidt rentehop på udsigt til store investeringer i Europa
17:06 Mandagens aktier: Gubra festede mest i investeringsfokuseret marked
16:59 Huscompagniet får lavere kursmål hos Carnegie
16:31 TSMC rygtes på vej med kæmpeinvestering: Vil bruge 100 mia. dollar på chipproduktion i USA
16:10 Amerikansk aktivitetsindeks skuffer og prisindeks stiger til højeste niveau siden 2022
15:52 Grønlandsbanken ser mulig påvirkning fra eskaleret grønlandsk interesse i 2025
15:49 USA: Indkøbchefernes tillid var større end ventet i februar
15:45 USA/åbning: Kryptoaktier i festhumør efter Trump-melding
15:31 Tørlastindeks fortsætter grøn stime med 13. dag med plus
14:36 Tesla-salg styrtdykker i Skandinavien
14:32 USA/tendens: Grøn dag i sigte med fokus på kryptoaktier
13:39 Europa/aktier: Flyvende forsvarsaktier trækker Stoxx 600 mod rekord
12:38 Novo er faldet nok ifølge Goldman Sachs: Kursen er et godt startpunkt for nye investorer
11:53 Obligationer/middag: Rentestigning efter højere end ventet inflation
11:38 Aktier/middag: Gubra er flyvende på grøn aktiedag
11:26 Økonom: Faldende europæisk inflation giver klar forventning om rentesænkning
10:43 Novos vækstudsigter tegner mindre lovende end tidligere vurderer børshus
10:10 Gubras topchef om milliardaftale: Da de rigtige vilkår lå på bordet slog vi til