Coloplast-topchef ser tilbage på et godt år trods udfordringer i Urologi

Udgivet den 05-11-2024  |  kl. 11:15  |  

Coloplast kom fornuftigt ud af det seneste regnskabsår, om end den danske producent af stomiposer og katetre også mødte nogle bump på vejen.

Ikke mindst i divisionen Urologi, hvor særligt et enkelt segment var udfordret af stigende konkurrence. Også håndteringen af medicoselskabets distributionscentre i USA har voldt problemer.

Det fortæller Coloplasts topchef, Kristian Villumsen, til MarketWire.

- Vi har leveret et solidt årsregnskab med rigtig mange gode takter i. Men der er også nogle bump på vejen, pointerer topchefen.

Coloplast leverede samlet en organisk vækst på 8 pct. i regnskabsåret 2023/24, hvor kerneforretningen bestående af Stomi og Kontinens sammen med sårplejeforretningen og divisionen Stemme & Respiratorisk Pleje leverede efter bogen.

I Urologi-divisionen er Coloplast dog ramt af stigende konkurrence på markedet for særlige produkter til kvinder.

- Segmentet Womens Health, hvor vi sælger slynger og underlivsnet, er blevet ramt af en innovation fra en konkurrent, så hele kategorien og antallet af procedurer i den kategori er faldet, forklarer Kristian Villumsen.

Selv om segmentet leverede fremgang i fjerde kvartal, er der for hele året tale om en mere eller mindre flad vækst.

HAR BEGÅET FEJL

Coloplast havde i 2023/24 højere driftsomkostninger forbundet med etableringen af et nyt distributionscenter i USA. Formålet med det nye distributionscenter var at hente skalafordele, efter at Coloplast var vokset ud af det gamle setup.

I den forbindelse blev de gamle distributionscentre dog lukket for tidligt, fortæller Kristian Villumsen.

- I den proces er der taget for meget risiko i planlægningen, og vi har lukket de gamle distributionscentre ned for hurtigt, før vi fik produktiviteten i det nye distributionscenter op.

- Det betyder, at vi har skuffet nogle kunder. Det betyder, at vi har skullet bruge en del ekstra penge, fordi vi har skullet have flere folk ind til at lave arbejdet, end vi ellers ville.

Efter en gennemgang af håndteringen i forbindelse med bestyrelsesmødet forud for regnskabet kan Kristian Villumsen dog nu sige, at "det bliver en fejl, vi aldrig kommer til at lave igen".

.\\˙ MarketWire

Morten Frederik Heltoft

Tags:  CEO❯  Shares❯ 

Seneste nyheder

14:25 Genmab får godkendt kræfthåb til endnu en lymfekræftform i Japan
14:22 USA/tendens: Amerikanske aktier bakker minimalt fra rekord efter ny usikkerhed
14:07 Rovsing er ramt af forsinkelser hos kunder: Overvejer salg af nye aktier
13:10 Amerikansk detailkæmpe skuffer med prognosen: Aktien sendes kraftigt ned
13:05 Europa/aktier: Carrefour ekspederes mod udgangen efter trist prognose - ISS trækker op
12:36 Carrefour slås tilbage til 2020 efter "trist" prognose for 2025
12:25 Obligationer/middag: Renter handler sidelæns før tillidstal og flere taler
11:59 Freetrailers toplinje vokser pænt i andet kvartal - bundlinjen følger med
11:45 Aktier/middag: ISS og Zealand tager top og bund efter årsregnskaber i grønt marked
11:28 Ledelse og markedet er enig: Flot kvartalsregnskab fra FLSmidth
11:06 MT Højgaard/CEO: Robust år i et marked tynget af geopolitik og renteusikkerheder
11:01 ISS-chef ser ingen grund til store opkøb i 2025 - tysk joker kan løfte tilbagekøbsprogram
10:28 DAB leverer historisk overskud i 2024: Strategiskift vil påvirke i fremtiden
10:15 NNIT har vasket tavlen ren i 2025: Danske Bank er positiv men sænker kursmål
10:01 Sydbank får løftet kursmålet hos Danske Bank: Ser mulighed for købstilbud
09:55 Nilfisk-topchef håber på trendskifte på vanskeligt amerikansk marked
09:42 Cbrain vil stille skarpt på udlandet: Ændrede vækstambitioner straffes på børsen
09:28 FLSmidths finansdirektør ser fordele ved Trump - både for Mining og Cement
09:13 Aktier/åbning: ISS og Zealand tager top og bund efter regnskab i grønt eliteindeks
09:12 Zealand Pharma sætter op mod 2,5 mia. kr. af til driften i 2025