Europa/aktier: Fredshåb og regnskaber holder rekordstime i gang

Udgivet den 13-02-2025  |  kl. 11:57  |  

De europæiske aktier nyder torsdag godt af, at afslutningen på krigen i Ukraine muligvis er rykket nærmere.

Derudover er det væltet ind med regnskaber i Stoxx 600-indekset, hvor særligt betalingsfirmaet Adyen skinner i toppen af indekset efter bedre end ventede tal for det forgangne halvår.

Samlet ligger indekset kort før middag med et plus på 0,5 pct. Dermed er der fine udsigter til endnu en rekorddag for de europæiske aktier.

Investorerne øjner torsdag muligheden for, at en afslutning på krigen mellem Ukraine og Rusland ligger inden for en overskuelig fremtid, efter at den amerikanske præsident, Donald Trump, har snakket i telefon med begge landes ledere for at diskutere en potentiel fredsaftale.

Her lød det fra USA's præsident, at både Ruslands præsident Vladimir Putin og Ukraines præsident Volodimir Zelenskij havde udtrykt ønske om at afslutte krigen, der snart runder sit tredje år.

HOLLANDSKE ADYEN SLÅR FORVENTNINGERNE

Hollandske Adyen, der står bag betalingsløsninger til blandt andet Netflix, brager frem på børsen i Amsterdam torsdag med 14 pct. efter et bedre regnskab for andet halvår 2024 end ventet.

Adyen øgede i andet halvår 2024 omsætningen med 22 pct. på årsbasis til 1,08 mia. euro, hvilket var lidt over analytikernes forventninger. Driftsresultatet, EBITDA, steg desuden 35 pct. til 569,2 mio. euro mod analytikerkonsensus på 542 mio. euro, viser tal fra Bloomberg News.

I Tyskland er industrigiganten Siemens på rekordjagt efter et opløftende regnskab for sit første kvartal, hvor efterspørgslen efter software og microgrid-controllere, der servicerer datacentre, er steget kraftigt på grund af massive investeringer i infrastruktur til AI-løsninger i USA.

Industriaktien stiger 6 pct.

OP- OG NEDTUR FOR FØDEVAREGIGANTER

Det schweiziske fødevareimperium Nestlé er kommet gennem 2024 med skindet på næsen, hvor højere priser var med til at løfte væksten over analytikernes forventninger, viser regnskabet torsdag morgen.

Den organiske omsætningsvækst endte for hele året på 2,2 pct., hvilket var en spids højere end de 2,04 pct., som analytikerne havde ventet ifølge estimater indsamlet af Bloomberg News.

Det løfter fødevareaktien med 5,7 pct.

Anderledes dårligt går det den britiske konkurrent Unilever, som falder tungt på børsen i London trods et bedre salg end ventet i fjerde kvartal. Der meldes samtidig en ventet sløv start på 2025, og det er med til at sende aktien ned med 7,1 pct.

Samtidig meddeler selskabet, at det vil børsnotere sin isforretning, der blandt andet ejer Ben & Jerry og Magnum-brandet, på børserne i London, Amsterdam og New York.

Det bliver sværere at sælge tobak, og det kan aflæses i vækstforventningerne hos British American Tobacco.

Aktien dykker torsdag 9,6 pct., efter at selskabet har løftet sløret for en prognose, som Morgan Stanley kalder skuffende, skriver Bloomberg News.

.\\˙ MarketWire

Frederik Olling Milbæk

Tags:  Europa❯  Shares❯  Intraday❯