Europa/lukning: Franske banker og Mærsk hang i bremsen

Udgivet den 11-06-2024  |  kl. 17:57  |  

Der var alt andet end ro på de europæiske aktiemarkeder tirsdag, hvor transportsektoren var i modvind og franske og italienske bankaktier stadig upopulære.

Det paneuropæiske Europa Stoxx 600-indeks lukkede 0,9 pct. lavere presset af blandt andre A.P. Møller-Mærsk og stribevis af sydeuropæiske banker.

Det franske aktiemarked var allerede mandag ilde tilredt, efter at den franske præsident, Emmanuel Macron, i weekenden skabte politisk usikkerhed ved at udskrive lynvalg i kølvandet på et stort nederlag ved valget til EU-Parlamentet.

Usikkerheden har fået investorerne til at vende franske obligationer og bankaktier ryggen, og tendensen fortsatte tirsdag. Société Générale faldt 5 pct. og BNP Paribas lukkede 3,9 pct. lavere.

Desuden var der store fald i flere af de italienske banker.

Blandt transportaktierne faldt særligt A.P. Møller-Mærsk og det tyske containerrederi Hapag-Lloyd med henholdsvis 7 pct. og lige over 9 pct.

Årsagen var tilsyneladende håbet om en våbenhvile i Gaza, som potentielt kan løsne op for nogle af de flaskehalse, der er opstået i transportsektoren på grund af uroen i Det Røde Hav.

Her har Houthi-bevægelsen angiveligt i sympati med palæstinenserne beskudt handelsskibe og derved tvunget rederier til at omlægge ruterne syd om Afrika.

Fragtraterne er af samme grund steget, men ratepresset ventes at lette, hvis skibene atter kan sejle via Det Røde Hav og Suez-kanalen.

I transportsektoren faldt også DSV og den schweiziske transportkoncern Kuehne + Nagel med 1,8 pct. og 2,9 pct. Det norske tankrederi Frontline mistede desuden 3,4 pct.

.\\˙ MarketWire

Jakob Dalskov

Tags:  Europa❯  Market Close❯  Shares❯ 

Seneste nyheder

18:03 Europa/lukning: Rekordslutning efter tre dage med plus og pæne regnskaber
17:22 Rockwools topchef: Amerikaneres investeringer er drevet af effektivitet
17:11 Torsdagens obligationer: Nærmest stillestående rente set over hele dagen
17:10 Torsdagens aktier: Rockwool fortrængte Mærsk, Ørsted og Carlsberg fra toppen på plusdag
16:39 Rockwool sender mindre gaveregn over aktionærerne i stærk afslutning på 2024
15:44 USA/åbning: Fortsat fortrøstningsfuld i tillid til ro fra tro og pæne regnskaber
15:26 Europa/aktier: På rekordkurs efter tre plusdage
15:04 Carlsberg-chef om bred guidance: Det giver tiltro til eksekvering trods global usikkerhed
14:55 2024 blev det bedste år i Skjern Banks 119-årige historie
14:47 USA/tendens: Positive forventninger til regnskaber og ro på Trump
14:04 Tryg får løftet kursmålet hos Jefferies: Salgsvæksten bør komme i fokus
13:32 Ørsteds kriseplan afhænger af frasalg: Vi er godt på vej siger topchef
13:06 Novo-rival stiger oven på regnskabstal - indtjening er bedre end ventet
12:18 Obligationer/middag: Fortsat forsigtig rentestigning
11:52 Mærsk-topchef om straftold: Bremser i sig selv ikke handel - købekraft er afgørende
11:51 Aktier/middag: Mærsk, Ørsted og Carlsberg trumfer på regnskabstung plusdag
11:09 Mærsk-topchef om straftold: Bremser i sig selv ikke handel - købekraft er afgørende
11:01 Norden-topchef: Toldkrig kan gå begge veje - ser forsigtigt på Det Røde Hav
10:40 Carlsberg/Citi: Betryggende udsigter til 2025
10:25 NKT får salgsanbefaling af schweizisk storbank